Ezért lenne szüksége minden óvodásnak a nyári szünetre
Minden nyár elején ugyanaz a történet. Az óvoda a nyári szünet 11 hetéből csak 4-ben zár be, ám az óvónők mégis azt javasolják, hogy aki teheti, tartsa otthon a fennmaradó időben is a gyerekét. Van, akit nem kell különösebben győzködni, hiszen örül, hogy végre együtt lehet a család, más számára nem kérdés, hogy viszi a gyereket nyáron is, mert dolgozik. Sokan azonban tanácstalanok. Otthon vannak, de nem biztosak benne, hogy jót tesznek, ha egész nyáron kihagyják az óvodát. Pedig a gyereknek sok szempontból inkább javára válik a hosszú nyári szünet.
Az ovi fárasztó
Az óvoda napirendje egészen más, mint az otthoné. Mindennek kötött ideje van, sokkal több a szabály – ami részben a nagy tömeg, részben biztonsági előírások miatt van így -, kevesebb a lehetőség az elmélyülésre. Egy óvodást 30 másik gyerek vesz körül, akikhez folyamatosan alkalmazkodnia kell, az óvó néni pedig, legyen bármilyen kedves, mégsem a feltétel nélkül szerető szülő – és ez igenis fárasztó!
Az óvodai nevelés igen hasznos mind az intellektuális fejlődés, mind a szocializáció szempontjából, pihenésre azonban ebből is szükség van.
Összevont csoportok
Sok szülő sérelmezi, hogy nyáron összevont csoportokkal működik az óvoda, ami azt jelenti, hogy nem a megszokott óvónőkkel és barátokkal tölti a gyerek a napjait. Ennek igen egyszerű oka van: a pedagógus is munkavállaló állampolgár, meghatározott mennyiségű szabadnappal. Ezek kivétele nem bűn, még csak nem is lustaság, hanem pont olyan alapvető emberi jog, mint bármilyen más szakma esetében.
Ettől eltekintve a helyzet valóban nem kellemes a gyerekeknek – és ha már itt tartunk, a szinte ismeretlen gyerekekre vigyázó óvónőknek sem. Ezért akinek lehetősége van rá, érdemes legalább abban az időszakban otthon tartania a gyerekét, amikor a saját óvónője szabadságon van.
Óvodából iskolába
Noha idén hétfői napon kezdődik a tanév, máskor igen gyakori, hogy egy gyerek kedden még óvodába ment, szerdán pedig megkezdi az első osztályt. Az nlc-nek nyilatkozó óvópedagógus, Soltészné Kovács Zita azt javasolja a szülőknek, hogy hacsak egy mód van rá, legalább az augusztus utolsó két hetét tegyék szabaddá iskolakezdő gyermekük számára. Ez ugyanis hatalmas váltás lesz a gyerek életében, amire lelkileg is fel kell készülnie, ez pedig az óvoda zsibongásában lehetetlen. Legyen ez a két hét a ráhangolódásnak, a tanszerek közös beszerzésének, a sok szülő-gyerek beszélgetésnek az időszaka.
Nem igaz, hogy otthon unalmas!
Sokan attól félnek, hogy nem tudják a nagy testvér igényeit összehangolni a kicsiével, és nem képesek tartalmas programot biztosítani gyermekük számára a nyári szünetben. Pedig minden megoldható. Egy 3-6 évesnek nincs szüksége naponta más izgalmas programra, bőven megteszi neki a közeli játszótér vagy az otthoni pancsolás is. A szülő dolga nem az, hogy éjjel-nappal folyamatosan szórakoztassa a gyerekét, hanem hogy békés, szeretetteli légkört biztosítson számára, ahol megpihenhet és feltöltődhet. Egy ilyen nyár után bízhatunk benne, hogy gyermekünk kisimultan fogja kezdeni az új tanévet az óvodában.
Kapcsolódó cikkeink:
Miért ne vidd oviba a nagyot, ha GYES-en vagy a kicsivel? - egy óvónő válasza a nyílt levélre
Szülő vagy szórakoztató személyzet? Avagy hagyjuk néha unatkozni a gyereket!
Kiselsős a családban - Jó tanácsok iskolakezdéshez
Mit kezdjünk a nyári szünettel? - játékötletek a közös családi élményért
Közösségi hozzászólások: