SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK

Ezért lenne szüksége minden óvodásnak a nyári szünetre

Kercsó Dorottya [cikkei] - 2019-08-14
Az alábbi cikk nem lelkiismeretfurdalás-keltés céljából született. Pontosan tudjuk, hogy a dolgozó szülőknek nincs lehetőségük 11 hétre kivenni a gyerekeiket az óvodából. Mivel azonban a kicsinek ettől függetlenül szüksége lenne a hosszabb pihenésre, nem véletlenül javasolják az óvópedagógusok, hogy aki csak teheti, biztosítson nyári szünetet a gyerekének!
Ezért lenne szüksége minden óvodásnak a nyári szünetre

Minden nyár elején ugyanaz a történet. Az óvoda a nyári szünet 11 hetéből csak 4-ben zár be, ám az óvónők mégis azt javasolják, hogy aki teheti, tartsa otthon a fennmaradó időben is a gyerekét. Van, akit nem kell különösebben győzködni, hiszen örül, hogy végre együtt lehet a család, más számára nem kérdés, hogy viszi a gyereket nyáron is, mert dolgozik. Sokan azonban tanácstalanok. Otthon vannak, de nem biztosak benne, hogy jót tesznek, ha egész nyáron kihagyják az óvodát. Pedig a gyereknek sok szempontból inkább javára válik a hosszú nyári szünet.


Az ovi fárasztó

Az óvoda napirendje egészen más, mint az otthoné. Mindennek kötött ideje van, sokkal több a szabály – ami részben a nagy tömeg, részben biztonsági előírások miatt van így -, kevesebb a lehetőség az elmélyülésre. Egy óvodást 30 másik gyerek vesz körül, akikhez folyamatosan alkalmazkodnia kell, az óvó néni pedig, legyen bármilyen kedves, mégsem a feltétel nélkül szerető szülő – és ez igenis fárasztó!

Az óvodai nevelés igen hasznos mind az intellektuális fejlődés, mind a szocializáció szempontjából, pihenésre azonban ebből is szükség van.


Összevont csoportok

Sok szülő sérelmezi, hogy nyáron összevont csoportokkal működik az óvoda, ami azt jelenti, hogy nem a megszokott óvónőkkel és barátokkal tölti a gyerek a napjait. Ennek igen egyszerű oka van: a pedagógus is munkavállaló állampolgár, meghatározott mennyiségű szabadnappal. Ezek kivétele nem bűn, még csak nem is lustaság, hanem pont olyan alapvető emberi jog, mint bármilyen más szakma esetében.

Ettől eltekintve a helyzet valóban nem kellemes a gyerekeknek – és ha már itt tartunk, a szinte ismeretlen gyerekekre vigyázó óvónőknek sem. Ezért akinek lehetősége van rá, érdemes legalább abban az időszakban otthon tartania a gyerekét, amikor a saját óvónője szabadságon van.


Óvodából iskolába

Noha idén hétfői napon kezdődik a tanév, máskor igen gyakori, hogy egy gyerek kedden még óvodába ment, szerdán pedig megkezdi az első osztályt. Az nlc-nek nyilatkozó óvópedagógus, Soltészné Kovács Zita azt javasolja a szülőknek, hogy hacsak egy mód van rá, legalább az augusztus utolsó két hetét tegyék szabaddá iskolakezdő gyermekük számára. Ez ugyanis hatalmas váltás lesz a gyerek életében, amire lelkileg is fel kell készülnie, ez pedig az óvoda zsibongásában lehetetlen. Legyen ez a két hét a ráhangolódásnak, a tanszerek közös beszerzésének, a sok szülő-gyerek beszélgetésnek az időszaka.


Nem igaz, hogy otthon unalmas!

Sokan attól félnek, hogy nem tudják a nagy testvér igényeit összehangolni a kicsiével, és nem képesek tartalmas programot biztosítani gyermekük számára a nyári szünetben. Pedig minden megoldható. Egy 3-6 évesnek nincs szüksége naponta más izgalmas programra, bőven megteszi neki a közeli játszótér vagy az otthoni pancsolás is. A szülő dolga nem az, hogy éjjel-nappal folyamatosan szórakoztassa a gyerekét, hanem hogy békés, szeretetteli légkört biztosítson számára, ahol megpihenhet és feltöltődhet. Egy ilyen nyár után bízhatunk benne, hogy gyermekünk kisimultan fogja kezdeni az új tanévet az óvodában.

Kapcsolódó cikkeink:

Miért ne vidd oviba a nagyot, ha GYES-en vagy a kicsivel? - egy óvónő válasza a nyílt levélre

Szülő vagy szórakoztató személyzet? Avagy hagyjuk néha unatkozni a gyereket!

Kiselsős a családban - Jó tanácsok iskolakezdéshez

Mit kezdjünk a nyári szünettel? - játékötletek a közös családi élményért

Kép: langll / pixabay

 

(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)

LEGOLVASOTTABB

Felakasztotta magát egy diák egy szegedi általános iskolában

Felakasztotta magát egy diák egy szegedi általános iskolában

A hatóságok teljes hírzárlatot rendeltek el az esettel kapcsolatban.
Szamárköhögésem velőt rázó története

Szamárköhögésem velőt rázó története

Légútjaimat általában békés hámszövet fedi, aminek a felszínén levő kis csillók segítenek kisöprögetni onnan a kórokozókat. Akkoriban éppen egy közönséges megfázással küzdöttem, orrfolyással, enyhe köhögéssel, amivel úgy véltem, a munkám megszakítása nélkül megbirkózom. Azonban a kór alattomos módon dolgozva elkezdett toxinokat gyártani, melyek észrevétlenül megtapadtak a csillós szöveten, méreganyagokat bocsájtottak ki rá, míg egy sűrű, ragadós váladék képződött és a légútjaim beszűkültek. Mindebből annyit érzékeltem, hogy nem kapok levegőt.
Mi okozhat magas vércukorszintet reggelente?

Mi okozhat magas vércukorszintet reggelente?

Inzulinos cukorbetegként rendre magas vércukorszintet mérsz reggelente, és nem érted, miért? Elképzelhető, hogy az éjszakai vércukorcsökkenés kiváltotta Somogyi-hatás áll a háttérben. Hogy milyen okok idézik elő ezt az állapotot, és mi a teendő vele, arról Prof. Dr. Somogyi Anikót, a Cukorbetegközpont diabetológus, endokrinológus, lipidológus szakorvosát kérdeztük.
Így szedjük a vitaminokat, nyomelemeket!

Így szedjük a vitaminokat, nyomelemeket!

A téli időszakban még azok is szednek vitaminokat és nyomelemeket, akik az év többi részében nem. Annak érdekében, hogy ezek a készítmények valóban ki tudják fejteni jótékony hatásukat, érdemes tudni, hogy milyen napszakban és mivel érdemes - esetleg mivel nem ajánlott - bevenni, illetve hogy milyen állapotok esetén vagy milyen gyógyszerekkel együtt fontos a körültekintés az alkalmazásuk során. Ezekben a kérdésekben a Semmelweis Egyetem Egyetemi Gyógyszertár Gyógyszerügyi Szervezési Intézet szakgyógyszerészei, dr. Horváth István László és dr. Vajda Péter segítik az eligazodást.
Mikor és miért érdemes vizeletvizsgálatot végeztetni?

Mikor és miért érdemes vizeletvizsgálatot végeztetni?

A vizelet a vese működésének eredménye, azaz segítségével számos belgyógyászati problémára derülhet fény. Dr. Rákász István az Urológiai Központ urológusa szerint vizelési panaszok, illetve urológiai jellegű tünetek esetén elengedhetetlen a vizeletvizsgálat, de az évenkénti kivizsgálás részeként is fontos megcsináltatni.

A szerkesztő ajánlja