SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK

Szünidei játékok a szabadban - 2. rész

Családinet [cikkei] - 2011-07-29
Összeszedtünk a vakációra néhány unaloműző ötletet.
Ezek a játékok könnyen megtanulhatók, szórakoztatók, nem kell hozzá sok kellék.

Ki bírja szusszal tovább?

Minden gyerek könnyen feldob egy lufit a levegőbe, azonban azt fújással fenntartani már sokkal nehezebb...

A játék menete:
Mindenki kap egy lufit, amit fel kell fújni és jól be kell kötni, majd kezdjétek el fújni felfelé. Az a cél, hogy minél tovább maradjon a levegőben. Akié földet ér, az kiesik. Az a játékos nyer, akinek a legtovább marad a lufija a levegőben.

Tipp a szülőknek:
A játék egy másik változatában a gyerekek kezükkel tartják a levegőben a léggömböt, folyamatosan ütögetik a tenyerükkel. Ezt kisebbekkel is lehet játszani, kissé több időt vesz igénybe, mint az első változat.
Időtartam: 10 perc.
Lakásban, szabadban játszható.
Szükséges eszközök: léggömbök.
A játék célja: Fejleszti a mozgást, koordinációs készséget.  

Macska-egér játék

A játék menete:
Egyikőtök a macska, a többiek az egerek. Odagyűltök a macska köré és kérdezgetitek, mit szeret enni. A macska elengedi a fantáziáját és pl. azt válaszolja, hogy „halat”, „rágógumit”, „sajtos tésztát” és ehhez hasonlókat. Egyszer csak elhangzik az „egeret” válasz is
. Indul a fogócska, a macska meg akarja fogni a többieket! A megfogott egér lesz a macska  a következő körben.
 
Tipp a szülőknek:
Amennyiben senki sem akar macska lenni, vagy a cicának nem sikerül egeret fogni, akkor a legidősebb játékos lesz a következő körben a fogó.
Időtartam: 10-15 perc.
Lakásban, szabadban játszható.   
A játék célja: Fejleszti a mozgást és a koncentrációs készséget.

Labdázz a fallal

Egyedül és csoportosan is játszható, nem kell hozzá más, csak egy ablaktalan házfal vagy csukott garázsajtó és egy labda.

A játék menete:
Első körben állj a fal elé és dobd neki a labdát, majd kapd el. Második körben tapsolj egyet, mielőtt elkapnád. A többiek csinálják utánad és igyekezzetek minél többet tapsolni, mielőtt visszatér a labda a falról. Ki tapsol a legtöbbet?


Tipp a szülőknek:
A játék nehezíthető további elemekkel, a gyerek megpördülhet a saját tengelye körül,  egy lábon áll, vagy mondjuk, kinyújtja a nyelvét, mielőtt elkapja a labdát. Itt bárki kitalálhat valamit. Az egyik játékos előmutatja, a többi pedig leutánozza. Aki a legügyesebb, az találhatja ki a következő „motívumot”.
Időtartam: 5-10 perc.
Kizárólag szabadban játszható.
A játék célja: Fejleszti a mozgást, ügyességet, számolási készséget.

Őrizd a kincset!

A játék menete:
Vegyetek egy nyitott cipősdobozt, aminek az oldalát kidekoráljátok. Kívülről megfesthetitek, teleragaszthatjátok újságkivágásokkal. A „kincsesládát” töltsétek meg szép kövekkel, apró játékokkal vagy édességekkel. Az „őrnek” kössétek be a szemét és ültessétek a kincsesláda elé. A többiek nagy körben állnak. A játékvezető szótlanul rámutat valakire, aki megkísérel ellopni egy kincset. Mind a „tolvajnak”, mind az „őrnek” nagyon oda kell figyelni. A kincsek őrzőjének meg kell akadályozni, hogy valami eltűnjön a ládából úgy, hogy megérinti a „tolvajt”, vagy rá mutat. Ha rajtakap valakit, akkor az a kincs az övé lesz. Ezután egy másik játékos következik a körből. Ha a másik játékosnak nem sikerül elcsenni a kincsből, akkor ő lesz az őr, természetesen bekötött szemmel.

Tipp a szülőknek:
Minél érdekesebb kincsek vannak a dobozban, annál motiváltabbak lesznek a játékosok.
Egy másik változat szerint, ha az őr öt alkalommal meg tudja akadályozni a lopást, jutalmat választhat magának a kincsek közül, majd átadja egy másik játékosnak a terepet.
Időtartam: 5-10 perc.
Lakásban, szabadban játszható.
Szükséges eszközök: kendő, doboz, játékok, kövek, vagy édességek.
A játék célja: Fejleszti a koncentrációs készséget, ügyességet, és az érzékelést.

Gyufásdoboz-staféta

A játék menete:
Alakítsatok két azonos létszámú csapatot. A tagok álljanak fel sorban egymás mögé. Mindkét csapat kap egy-egy gyufásdobozt, amiből kiszedtétek a fiókot. Az elöl álló játékosok felhúzzák az orrukra a doboz külső részét. Egy megadott jelre indul a staféta. A legelső csapattag továbbadja a következőnek a gyufásdobozt, de nem kézzel, hanem úgy, hogy a másik játékos beledugja az orrát és így veszi át. Akinek nem sikerül és leesik a doboz, az az orrára húzza, és előre szalad. Az a csapat nyer, ahol hamarabb a sor végére ér a skatulya.

Tipp a szülőknek:
Több mozgást vihetünk a játékba, amennyiben minden második játékos leguggol. Így az első álló játékos leguggol, hogy átadhassa a másodiknak, az pedig feláll, hogy átadhassa a harmadik játékosnak, és így tovább.
Időtartam: 10-15 perc.
Lakásban, szabadban játszható.
Szükséges eszközök: két üres gyufásdoboz.
A játék célja:   Fejleszti az ügyességet, a koordinációs és koncentrációs készséget.

Fotó: plattsnacker:  Warten auf den Sommer ... 

Szünidei játékok a szabadban - 1. rész

(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)

LEGOLVASOTTABB

Három gyerek tűnt el Szigetszentmiklósról

A szigetszentmiklósi rendőrök a lakosság segítségét kérik három gyermek eltűnésének felkutatásában.

Epekövesek, figyelem! Íme a gasztroenterológus ünnepi tanácsai

Az ünnepi időszakban tömegesen jelentkeznek a sürgősségi ellátásban az epekólikás betegek. Dr. Pászthory Erzsébet, a Gasztroenterológiai Központ gasztroenterológus, belgyógyász szakorvosa szerint, ha valaki már átélt ilyen rohamot, az soha nem felejti el; megfelelő kezelés híján pedig bármikor újra jelentkezhetnek a tünetek, és akár súlyosabb szövődményeket is okozhatnak a kövek.

Óriási a korai felismerés jelentősége a nőgyógyászati daganatoknál is

A daganatos betegségek korai felismerése sok esetben élet-halál kérdése lehet, de legalábbis meghatározza a kezelés lehetőségeit. Így van ez a nőgyógyászati daganatok esetében is: minél korábban sikerül felismerni a betegséget, annál jobbak lehetnek a kilátások. Dr. Hernádi Balázs, a Nőgyógyászati Központ szülész-nőgyógyásza, a nőgyógyászati onkológia specialistája elmagyarázta, mikor, kinek és milyen vizsgálatok szükségesek az időben történő diagnosztizáláshoz.

Újévi fogadalom: 2025-ben ne hagyjuk ki a „nagyrutin” vizsgálatot!

Huszonegy éves kor fölött rizikófaktorok, tünetek hiányában legalább öt évente, krónikus betegség, idős életkor esetén évente javasolt a laborvizsgálat, amely fényt deríthet a tartós fáradékonyság, sápadtság, szem alatti sötét karikák, ingerlékenység, hajhullás, gyors hízás vagy fogyás, haspuffadás, bőrproblémák, véres vizelet vagy széklet hátterében húzódó problémákra is. Mindez azért fontos, mert az időben felfedezett betegségek, nagyobb hatékonysággal gyógyíthatók - mondja dr. Torzsa Péter, a Semmelweis Egyetem Családorvosi Tanszékének vezetője.

Mit tehetünk, ha folyamatosan romlik a gyermekünk szeme?

A gyermekek látása világszerte egyre rosszabb, és ennek egyik egyértelmű oka a képernyő előtt töltött idő növekedése. Egy globális tanulmány szerint az utóbbi években egyre több gyermeknél jelentkezik miópia, más néven rövidlátás.

© 2004-2022 Családi Háló Közhasznú Alapítvány - minden jog fenntartva.
Ügynökségi értékesítési  képviselet: Adaptive Media
ADATVÉDELMI BEÁLLÍTÁSOK
A szerkesztő ajánlja