SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK

Játékötletek gyermekeknek elektromos ketyerék nélkül

Üstöky Viktória [cikkei] - 2009-07-08
A régi jól bevált nyári játékok: bicajozás, fára mászás, ugróiskola, ugrókötelezés, homokvárépítés.

Bicajozás

Kerékpározni megtanulni nem nehéz, egészséges is, ráadásul kíméli a környezetet. A szaküzletekben gyermekbiciklik is kaphatók, ajánlott beszerezni egy ilyet. A kisebb biciklin ugyanis a gyermek gravitációs központja alacsonyabb és előretolódik, ezért könnyebben le tudja tenni a lábát a földre. A szakboltban meg tudják határozni, hogy mekkora méretű bringa passzol a gyermek lábhosszához.
Minél lassabban tekeri fara maszasa bicajt, annál kevésbé tudja megtartani az egyensúlyát, ezért meg kell találni a megfelelő sebességet. Ha a gyermek a lábujjaival tekeri a pedált, és nem a talpával, akkor könnyebben tudja irányítani az eszközt. Miután előfordulnak balesetek, ajánlott beszerezni sisakot és térdvédőt is.

Fára mászás

Olyan fát érdemes keresni, amelynek vastag szögletes törzse van létraszerű ágakkal, hogy a gyerek rá tudjon telepedni. Kerüljük el azokat a fákat, amelyeknek halott ágai vannak. Ezek úgy ismerhetők fel, hogy bizonyos ágakon nincsenek levelek. A gyereknek mindig a törzs közelében kell maradnia, mert ott a legerősebbek az ágak.

Ugróiskola


Az ugróiskola a világon mindenütt elterjedt ügyességi gyerekjáték, melyet egy földre rajzolt ábrán meghatározott szabályok szerint, többnyire féllábon való végigugrálással játszanak. A játéknak igen sok változata van, országonként más-más változata népszerű.

A játékhoz szükség lesz zsírkrétára, kavicsokra, és legalább két játékosra, de minél többen vannak, annál jobb. Miután elkészült az ábra, az egyik játékos követ hajít az első négyzetbe, majd fél lábbal utána ugrik. Felveszi a követ úgy, hogy közben a másik lába továbbra sem ér le a földre, majd tovább dobja a következő négyzetbe, és utána ugrik szintén fél lábon. A kettős négyzetbe mindkét lábbal egyszerre kell ugrani, és az utolsó előtti négyzetet ki kell hagyni. Ha az ábra végére ért a játékos, akkor meg kell fordulni, ésugroiskola most már kavics dobása nélkül is végig kell ugrálni a mezőket visszafelé. Ha nem a megfelelő négyzetbe sikerül dobnia, vagy ugrás közben leér a másik lába, illetve vonalra lép, vagy az utolsó előtti négyzetbe, akkor kiáll a körből és a következő játékos jön.

Ugrókötelezés

Az egy helyben való ugrálás remekül megnöveli az állóképességet. A kötél két végét meg kell fogni, vízszintes tengely körül függőleges irányban forgatni, és amikor elénk ér a földre átugorni. A kötelet csuklóból kell hajtani, ezért előtte mindig be kell melegíteni egy kis csuklókörzéssel.

Homokvárépítés

Kiváló elfoglaltság, ha éppen homokos vízparton vagyunk, de a játszótéri homokozó is bőven megteszi. Ami szükséges a játékhoz, az a fantázia, kézügyesség, esetleg, vödör, víz és lapátok.

(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)

LEGOLVASOTTABB

Három gyerek tűnt el Szigetszentmiklósról

A szigetszentmiklósi rendőrök a lakosság segítségét kérik három gyermek eltűnésének felkutatásában.

Epekövesek, figyelem! Íme a gasztroenterológus ünnepi tanácsai

Az ünnepi időszakban tömegesen jelentkeznek a sürgősségi ellátásban az epekólikás betegek. Dr. Pászthory Erzsébet, a Gasztroenterológiai Központ gasztroenterológus, belgyógyász szakorvosa szerint, ha valaki már átélt ilyen rohamot, az soha nem felejti el; megfelelő kezelés híján pedig bármikor újra jelentkezhetnek a tünetek, és akár súlyosabb szövődményeket is okozhatnak a kövek.

Óriási a korai felismerés jelentősége a nőgyógyászati daganatoknál is

A daganatos betegségek korai felismerése sok esetben élet-halál kérdése lehet, de legalábbis meghatározza a kezelés lehetőségeit. Így van ez a nőgyógyászati daganatok esetében is: minél korábban sikerül felismerni a betegséget, annál jobbak lehetnek a kilátások. Dr. Hernádi Balázs, a Nőgyógyászati Központ szülész-nőgyógyásza, a nőgyógyászati onkológia specialistája elmagyarázta, mikor, kinek és milyen vizsgálatok szükségesek az időben történő diagnosztizáláshoz.

Újévi fogadalom: 2025-ben ne hagyjuk ki a „nagyrutin” vizsgálatot!

Huszonegy éves kor fölött rizikófaktorok, tünetek hiányában legalább öt évente, krónikus betegség, idős életkor esetén évente javasolt a laborvizsgálat, amely fényt deríthet a tartós fáradékonyság, sápadtság, szem alatti sötét karikák, ingerlékenység, hajhullás, gyors hízás vagy fogyás, haspuffadás, bőrproblémák, véres vizelet vagy széklet hátterében húzódó problémákra is. Mindez azért fontos, mert az időben felfedezett betegségek, nagyobb hatékonysággal gyógyíthatók - mondja dr. Torzsa Péter, a Semmelweis Egyetem Családorvosi Tanszékének vezetője.

Elmúlhat-e magától a pánikbetegség?

A pánikbetegséggel nehéz együtt élni, különösen, ha úgy érezzük, kicsúszik a kezeink közül a kontroll a rohamok kapcsán. Érdemes-e arra várni, hogy majd "magától" elmúlik a nehézség? Egyáltalán léteznek-e olyan eszközök, amelyekkel elősegíthetjük a javulást? Mikor és miért érdemes orvoshoz fordulni? Dr. Veres Andrea főorvos, a Pszichiátriai Központ pszichiátere adott választ a kérdésekre.

© 2004-2022 Családi Háló Közhasznú Alapítvány - minden jog fenntartva.
Ügynökségi értékesítési  képviselet: Adaptive Media
ADATVÉDELMI BEÁLLÍTÁSOK
A szerkesztő ajánlja