SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK

Szóláskészletünk arzenáljai

Török Monika [cikkei] - 2005-04-20
Az úgynevezett állandó szókapcsolatoknak két fő fajtáját szokás megkülönböztetni: a valamilyen képszerű elemet tartalmazó szólást, a valamilyen tanulságos gondolatot, közérdekű tapasztalatot, életbölcsességet kifejező mondást. Ez utóbbinak, ha nem ismerjük szerzőjét, közmondás az elnevezése.

A szólások - ellentétben a közmondásokkal - többnyire nem önálló mondatok. Szólás például a "hálni jár belé a lélek", "vérszemet  kap", "éhes, mint a farkas". Közmondás az "egy fecske nem csinál  nyarat" , amely, jóllehet eredetileg Arisztotelésznél maradt fenn, a tudósok elemzése szerint  eredetileg közmondás volt. A közmondások gyakran alliterálnak, rímelnek, olykor szabályos versben szólalnak meg  ("Nézd meg az anyját, Vedd el a lányát!").
A szólásoknak, s különösen közmondásoknak nagy a jelentősége: rögzült formában közvetítenek tanácsokat, leszűrt élettapasztalatokat a nyelvközösség tagjai számára. Az állandósult szókapcsolatokat jól ismerő ember egy-egy nehéz szituációban, fontos döntés előtt felidézheti az odavágó, általa megismert, s fülében csengő szófordulatot, mondatot.

Egy-egy szólásnak és közmondásnak gyakran egészen távoli világokba vezető kultúrtörténeti jelentőségű eredete van. Például a "gordiuszi csomó" mondája szerint a fejedelemválasztó ókori, kisázsiai frígek sok viszálykodás után elhatározták, hogy az lesz a király, aki Zeusz templomához vezető úton legelőször jön velük szemben. Ez Gordiusz földműves volt, akinek egy jósnő királyságot jövendölt. Gordiusz hálából templomot emelt Zeusznak, s itt helyezte el szekerét, amelyen a királysághoz jutott. A szekeret és rúdját fahánccsal úgy összekötözte, hogy a csomót senki sem tudta kibogozni. Pedig a jósok szerint a csomó feloldozója Ázsia ura lesz. Nagy Sándor állítólag Kr. e. 333-ban kardjával ketté vágta a híres csomót.

Míg régi szólásgyűjteményeink szerzőik szerint mint "a Margalits" és az "O. Nagy" vonultak be a köztudatba, az utóbbi években elsősorban a TINTA Könyvkiadó jeleskedik hatalmas gyűjtemények ("a Forgács", a Bárdosi") kiadásával. Ezúttal elsősorban a fiatalabb olvasóréteg igényeinek megfelelni kívánó kiadványokat bocsátott közre, amelyeknek társszerzője, Kiss Gábor, magának a kiadónak is munkatársa és a Nyelvtudományi Intézet dolgozója.

A kiadványok folklorizáló, szinte népmesei áron kaphatók - ami persze értelmezhető reklámfogásként is. Mindenesetre a gyermeknevelés, a szófordulatokban rejlő jótanácsok miatt hálás befektetésnek mutatkozhatnak.



Bárdosi Vilmos-Kiss Gábor: Közmondások
3000 magyar közmondás és szójárás betűrendes értelmező dióhéjszótára
Bp., TINTA Könyvkiadó 2005. 990 Ft
Bárdosi Vilmos-Kiss Gábor: Közmondások
5000 magyar állandósult szókapcsolat  betűrendes értelmező dióhéjszótára
Bp., TINTA Könyvkiadó 2005. 990 Ft
Kicsi Sándor András

(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)

LEGOLVASOTTABB

Három gyerek tűnt el Szigetszentmiklósról

A szigetszentmiklósi rendőrök a lakosság segítségét kérik három gyermek eltűnésének felkutatásában.

Epekövesek, figyelem! Íme a gasztroenterológus ünnepi tanácsai

Az ünnepi időszakban tömegesen jelentkeznek a sürgősségi ellátásban az epekólikás betegek. Dr. Pászthory Erzsébet, a Gasztroenterológiai Központ gasztroenterológus, belgyógyász szakorvosa szerint, ha valaki már átélt ilyen rohamot, az soha nem felejti el; megfelelő kezelés híján pedig bármikor újra jelentkezhetnek a tünetek, és akár súlyosabb szövődményeket is okozhatnak a kövek.

Elmúlhat-e magától a pánikbetegség?

A pánikbetegséggel nehéz együtt élni, különösen, ha úgy érezzük, kicsúszik a kezeink közül a kontroll a rohamok kapcsán. Érdemes-e arra várni, hogy majd "magától" elmúlik a nehézség? Egyáltalán léteznek-e olyan eszközök, amelyekkel elősegíthetjük a javulást? Mikor és miért érdemes orvoshoz fordulni? Dr. Veres Andrea főorvos, a Pszichiátriai Központ pszichiátere adott választ a kérdésekre.

Óriási a korai felismerés jelentősége a nőgyógyászati daganatoknál is

A daganatos betegségek korai felismerése sok esetben élet-halál kérdése lehet, de legalábbis meghatározza a kezelés lehetőségeit. Így van ez a nőgyógyászati daganatok esetében is: minél korábban sikerül felismerni a betegséget, annál jobbak lehetnek a kilátások. Dr. Hernádi Balázs, a Nőgyógyászati Központ szülész-nőgyógyásza, a nőgyógyászati onkológia specialistája elmagyarázta, mikor, kinek és milyen vizsgálatok szükségesek az időben történő diagnosztizáláshoz.

Mit tehetünk, ha folyamatosan romlik a gyermekünk szeme?

A gyermekek látása világszerte egyre rosszabb, és ennek egyik egyértelmű oka a képernyő előtt töltött idő növekedése. Egy globális tanulmány szerint az utóbbi években egyre több gyermeknél jelentkezik miópia, más néven rövidlátás.

© 2004-2022 Családi Háló Közhasznú Alapítvány - minden jog fenntartva.
Ügynökségi értékesítési  képviselet: Adaptive Media
ADATVÉDELMI BEÁLLÍTÁSOK
A szerkesztő ajánlja