SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK

A vikingek

Családinet [cikkei] - 2007-03-06
General Press, 2007

A szerzőről

Else Roesdahl a középkori régészet professzora a dániai Århus Egyetemen és címzetes tanára a dublini Trinity College-nak. 1989 és 1997 között a viking tanulmányok professzoraként tanított az University of Nottinghamen. Majdnem a legtöbb vikingek által lakott területen járt és kutatott. Rengeteg dán és más területeken végzett ásatáson vett részt.
Else Roesdahl tanácsadóként dolgozott a britek és a dánok által közösen rendezett „A vikingek Angliában” című kiállításon és közreműködött a katalógus összeállításában. A viking kori Dánia c. könyvében Dánia teljes viking régészetét feldolgozta. Tudományos koordinátora volt az Európa Tanács XXII., „A vikingektől a keresztes lovagokig. A skandinávok és Európa 800–1200” című kiállításának, amit Párizsban, Berlinben és Koppenhágában mutattak be 1992–1993 között. A kiállítás katalógusának szerkesztője volt. 1988-ban Søren Gyldendal-díjat kapott A vikingek dán kiadásáért.

 Háttér és a kezdetek
(részlet a könyvből)

„A modern Skandinávia alapjait a viking korban rakták le. Korábban ilyen rövid idő alatt sohasem valósult meg olyan sok döntő változás, és a skandinávok sem előtte sem utána nem játszottak olyan nagy szerepet külföldön.  Ez rejlik a viking mítosz mögött. Könnyen és otthonosan mozogtak a nyugati Limericktől keleten a Volgáig, az északi Grönlandtól a déli Spanyolországig. Sokféle alakban jelentek meg: kalózok, kereskedők, sarcot követelők, zsoldosok, hódítók, uralkodók, hadurak, kivándorló földművesek, felfedezők és lakatlan vidékek gyarmatosítói is voltak. Jó vitorlás hajóik és nagyszerű tengerészeti tudásuk  lehetővé tette, hogy nagy távolságokat tegyenek meg, és ez garantálta legtöbb katonai sikerüket is, amely a váratlan támadáson és a mozgékonyságon alapult. Sokféle kultúrában voltak járatosak a  szomszédos népekkel (frízek, szászok, szlávok, baltiak, finnek, lappok) fenntartott kapcsolataik révén, és ez lehetett kivételes alkalmazkodó képességük titka. De mi lehetett az oka rendkívüli terjeszkedő tevékenységüknek?
Erre a kérdésre a válaszok sora született már közvetlenül a viking kor után is, amelyek azonban annak a korszaknak a kulturális problémáit és körülményeit tükrözték, amelyekben a kérdéseket feltették. A klerikus Normandiai Dudo például, aki 1020 körül írt, úgy véle, hogy az ő földje ellen indított nagy viking hadjáratok oka a vikingek hazájának, Daciának a túlnépesedése volt:

’Ezek az emberek, akik arcátlanul elmerülnek a bűnökben, szégyenletesen együtt élnek több asszonnyal és e szégyentelen és törvénytelen kapcsolatok során rengeteg leszármazottat nemzenek. Amikor a gyermekek felnőnek, az ifjak hevesen összecsapnak az apákkal,  a nagyapákkal, vagy egymással a tulajdon miatt, és mivel nagyon gyorsan nő a számuk, és nem képesek elegendő megművelhető földet szerezni a megélhetéshez, ősi szokás szerint sorsot vetnek, kiválasztanak egy nagy csoportot, amely azután idegen népekre és országokra zúdul. Így ezek harcolva hazát  szereznek maguknak, ahol azután békében élhetnek tovább.”

(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)

LEGOLVASOTTABB

"Ez egy csoda, hogy ő itt van" - Gryllus Dorka nem számított rá és észre sem vette, hogy 47 évesen újra babát vár

Gryllus Dorka, a népszerű színésznő őszintén mesélt családi életéről és váratlan terhességéről Kadarkai Endre "Nőszintén" című műsorában. A most 52 éves színésznő elárulta, hogy 47 évesen, amikor már lemondott a gyermekvállalás lehetőségéről, hatalmas meglepetésként érte, hogy ismét babát vár.

Tragédia Győr mellett: Gyógyíthatatlan beteg volt a gyermek, akivel az anyja a vonat elé lépett

Győr közelében, Ménfőcsanak mellett egy 41 éves nő végzetes döntést hozott: péntek este karjában hároméves kisfiával egy száguldó vonat elé lépett. A környékbelieket sokkolta az eset, amelyet egyesek szerint az anya kétségbeesése váltott ki, mivel gyermeke gyógyíthatatlan betegséggel küzdött. Az asszony vélhetően tudatosan választotta ki a helyszínt, ahol a vonatok nagy sebességgel haladnak, és ahol nem maradt esély a túlélésre.

Tragédia Tatabányán: öngyilkos lett egy általános iskolás diák

A rendőrség közigazgatási eljárás keretében nyomozást indított az ügy kivizsgálása érdekében.

Élelmiszerek, amelyek felerősíthetik a menopauza tüneteit

A táplálkozás nagy jelentőségű lehet a menopauza tüneteinek enyhítésében, a csontritkulás, a hízás és más negatív egészségi következmény mérséklésében. De nemcsak arra érdemes figyelni, mi legyen a tányéron, hanem arra is, mit érdemes elkerülni. Imre Noémi, a Nőgyógyászati Központ dietetikusa, okleveles táplálkozástudományi szakember Msc ez utóbbi témáról beszél.

Most érdemes kivizsgáltatni a pollenallergiát!

Akár már februárban is jelentkezhetnek a szezonális pollenallergia tünetei, de még nem késő, hogy kivizsgáltassuk magunkat. A szezont a mogyoró virágzása nyitja, majd azt követi az éger, a kőris, a nyír, a nyár és a tölgy. A bőrön végzett úgynevezett prick-tesztet érdemes a tünetmentes időszakban és az antihisztamin készítmények szedése előtt elvégeztetni - mondja dr. Kraxner Helga, a Semmelweis Egyetem Fül-Orr-Gégészeti és Fej-Nyaksebészeti Klinika adjunktusa.

© 2004-2022 Családi Háló Közhasznú Alapítvány - minden jog fenntartva.
Ügynökségi értékesítési  képviselet: Adaptive Media
ADATVÉDELMI BEÁLLÍTÁSOK
A szerkesztő ajánlja