A Palatinus Kiadó NDK sorozata
A 2005-ös induló évben két kötettel nyitottuk a sorozatot (Samuel Beckett:Watt; William Faulkner: Fiam, Absolon!), majd évente négy kötet lát napvilágot (előkészületben: W³adys³aw Reymont: Parasztok; José Saramago: A barlang – 2006 I. illetve II. negyedév).
A sorozat címeinek kiválasztásánál különféle könyvszakmai és irodalmi szempontokat veszünk figyelembe. Törekszünk például arra, hogy a könyvpiacon amúgy is jelentős angolszász túlsúlyt ne fokozzuk azzal, hogy túlnyomó többségben angol és amerikai szerzők munkáit jelentetjük meg. Feltétlen célunk emellett, hogy a könyvpiacon olykor több évtizede nem kapható klasszikusok újbóli kiadásán kívül minden évben helyet kapjon a sorozatban egy-egy első alkalommal megjelenő kötet.
Samuel Beckett: Watt
Egzisztencialista hullámvasút? Modernista tragikomédia? Filozofikus regényelmélet? Samuel Beckett Watt című regénye talán mindez együtt és még tucatnyi egyéb, vagy esetleg a felsoroltak egyike sem. E könyvet elmagyarázni hiábavaló kísérlet, mely csakis közröhejbe fulladhat. Hogy mi a cselekménye? Watt-tal történnek bizonyos dolgok, tesz bizonyos dolgokat, részt vesz bizonyos beszélgetésekben, majd a történet egy bizonyos jelentőségteljes módon véget ér. Mindeközben az olvasó ámuldozik a szerző tisztaságában is lenyűgözően összetett prózáján, egyszersmind igyekszik magához térni a fergeteges humor okozta nevetőgörcsökből. A meghökkentő mű Beckett tán legjelentősebb kísérlete annak ábrázolására, hogy a létezésben értelmet találnunk egyszerre szükségszerű – és lehetetlen. Ugyanakkor mindezt tudva sincs más választásunk, mint kutatni a lét értelmét.
A fél évszázadon át idehaza lefordíthatatlannak tartott mű a huszadik századi modern próza egyik legmeghatározóbb alkotása, melynek ismerete minden irodalomkedvelő számára elengedhetetlen.
Palatinus Kiadó 2005
280 oldal,
Közösségi hozzászólások: