SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK

És Ön? Bevállalja?

[cikkei] - 2004-06-23
Nincs még egy ember, aki ennyire megosztaná a magyar közvéleményt, mint dr. Csernus. Nincs középút: csak gyűlölni lehet, vagy imádni. Én az utóbbiak közé tartozom, bár be kell vallanom, hogy sportoltam rajta egy jó fél évet, mire idáig jutottam.

Dr. Csernus Imre: Bevállaja?

Az ember először tényleg csak azt látja, hogy a pasas szétfolyik a széken, hanyag nemtörődömséggel terpeszkedik az IKEA – fotelben, rá sem nézve a reszkető betegre vele szemben, aki addigra minden ostoba tettét megbánta, és azon töpreng - verve a fejét a falba –, hogy hogy az ördögbe is került ide, mi a fenének jött el, ha csak azért nem, hogy egy ország előtt hülyét csináljon magából.

De figyeljék a doktor szemét. Él. Figyel. És ha az ember nyomon követi az adásait, rájön, hogy a pasi valahol emberből van, nem is akármilyenből. Épp csak rájött valami fontosra, amire a legtöbbünk még nem. A saját maguknak is hazudozóknak a környezetük is hazudik, mert az kegyes, és azzal jól lehet konfliktust kerülni. Dr. Csernus meg a képükbe mondja, hogy kövér vagy / gyáva vagy / függő vagy. A néző pedig - aki szintén jókat hazudik magának évek óta ,– elképed, és az ott ülő helyett is utálja a doktort. Így aztán nem kell szembenéznie saját magával, van is kit utálni, hurrá. És ha vége a műsornak, nyugodtan hódolhat a saját függőségeinek, fóbiáinak kedvére. Tíz adás után meg rájön, hogy a problémáit senki nem fogja megoldani helyette. Akkor még utálja egy kicsit dr. Csernust, de aztán talán lefogy. Nem veri a feleségét. Végre felhívja az anyját. Vagy sose kapcsol többet arra a csatornára, és él tovább, mint azelőtt. De választása legalább már van.

Kétszer olvastam dr. Csernus új könyvét. Először hétfőn este. Aztán meg kedden. Néha hangosan röhögtem, néha meg körülnéztem, lát – e valaki, mert mintha én is pont így…

Csernus laza, több a káromkodás a könyvében, mint egy jobbfajta akciófilmben. De valahogy nem baj. Azt hiszem, utálnám, ha telerakta volna pszichiátriai szakkifejezésekkel. Így jó, ahogy van. Az interjúk bárkiről szólhatnának, hisz mindenki lehetne jobb, erősebb, határozottabb, önzetlenebb. Nem mind betegek ezek az emberek, akikről az interjúk szólnak. Olyanok, mint bárki más, problémákkal, amiket nem is mindig látnak, vagy nem úgy látnak, hogy az közelebb vinné őket a megoldáshoz. Lehet belőlük tanulni. Már ha akar az ember.

Papírtigris Produkció, 2004. 216 pp.

megrendelhető a Libri könyvesbolttól itt

(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)

LEGOLVASOTTABB

Három gyerek tűnt el Szigetszentmiklósról

A szigetszentmiklósi rendőrök a lakosság segítségét kérik három gyermek eltűnésének felkutatásában.

Epekövesek, figyelem! Íme a gasztroenterológus ünnepi tanácsai

Az ünnepi időszakban tömegesen jelentkeznek a sürgősségi ellátásban az epekólikás betegek. Dr. Pászthory Erzsébet, a Gasztroenterológiai Központ gasztroenterológus, belgyógyász szakorvosa szerint, ha valaki már átélt ilyen rohamot, az soha nem felejti el; megfelelő kezelés híján pedig bármikor újra jelentkezhetnek a tünetek, és akár súlyosabb szövődményeket is okozhatnak a kövek.

Óriási a korai felismerés jelentősége a nőgyógyászati daganatoknál is

A daganatos betegségek korai felismerése sok esetben élet-halál kérdése lehet, de legalábbis meghatározza a kezelés lehetőségeit. Így van ez a nőgyógyászati daganatok esetében is: minél korábban sikerül felismerni a betegséget, annál jobbak lehetnek a kilátások. Dr. Hernádi Balázs, a Nőgyógyászati Központ szülész-nőgyógyásza, a nőgyógyászati onkológia specialistája elmagyarázta, mikor, kinek és milyen vizsgálatok szükségesek az időben történő diagnosztizáláshoz.

Elmúlhat-e magától a pánikbetegség?

A pánikbetegséggel nehéz együtt élni, különösen, ha úgy érezzük, kicsúszik a kezeink közül a kontroll a rohamok kapcsán. Érdemes-e arra várni, hogy majd "magától" elmúlik a nehézség? Egyáltalán léteznek-e olyan eszközök, amelyekkel elősegíthetjük a javulást? Mikor és miért érdemes orvoshoz fordulni? Dr. Veres Andrea főorvos, a Pszichiátriai Központ pszichiátere adott választ a kérdésekre.

Újévi fogadalom: 2025-ben ne hagyjuk ki a „nagyrutin” vizsgálatot!

Huszonegy éves kor fölött rizikófaktorok, tünetek hiányában legalább öt évente, krónikus betegség, idős életkor esetén évente javasolt a laborvizsgálat, amely fényt deríthet a tartós fáradékonyság, sápadtság, szem alatti sötét karikák, ingerlékenység, hajhullás, gyors hízás vagy fogyás, haspuffadás, bőrproblémák, véres vizelet vagy széklet hátterében húzódó problémákra is. Mindez azért fontos, mert az időben felfedezett betegségek, nagyobb hatékonysággal gyógyíthatók - mondja dr. Torzsa Péter, a Semmelweis Egyetem Családorvosi Tanszékének vezetője.

© 2004-2022 Családi Háló Közhasznú Alapítvány - minden jog fenntartva.
Ügynökségi értékesítési  képviselet: Adaptive Media
ADATVÉDELMI BEÁLLÍTÁSOK
A szerkesztő ajánlja