Ezzel a 8 tippel még zöldebb lesz a karácsonyod!
1. Használd a tavalyi karácsonyi dekorációt!
Ha tavaly eltetted a karácsonyi díszeket, akkor ne vásárolj újat, használd fel a meglévőt. Ha nem, akkor idén figyelj oda arra, hogy mi az, amit jövőre is felhasználhatsz, csomagold be gondosan és tedd el biztonságos helyre. Nem kell minden évben új díszeket vásárolni, hiszen hosszú az az egy év, amíg nem látod őket. Nem válik unalmassá.
2. Bérelj fenyőt karácsonyra!
Ha fontos számodra a környezetvédelem, akkor nem fogsz műfenyőt vásárolni. Jó ha tudod, hogy ezzel nem hogy véded, inkább terheled a környezetet. Lehet, hogy megspórolsz 20-30 valódi fenyőfát, de ha egyszer úgy döntesz, hogy kidobod a műfenyőt, akkor az hosszú évekig nem bomlik még le. Egy valódi fenyő viszont igen, hiszen természetes anyagokból áll.
Mostanában azonban egyre több helyen lehet élő fenyőfát bérelni. Ez azért szuper választás, mert így nem kell lemondanod a fenyőillatról, viszont nem kell egy fát sem kivágni, hogy neked karácsonyfád legyen. Nézz körül, hogy a közeledben melyik kertészetben lehet élő fenyőt kölcsönözni, és csapj le rá. Sok helyen úgy is intézik, hogy megvásárolod decemberben, majd a januárban visszaviszed és levásárolhatod az árát.
3. Legyen a karácsonyfadíszed is környezetbarát!
A csillámpor, a sok glitter lehet, hogy szépen mutat a fán, de egyáltalán nem környezetbarát. És nem is háztartásbarát, mert a sok csillámport még hetek múlva is porszívózhatod.
Válassz inkább természetes díszeket a fára. A mézeskalács szuper dolog. Sokféle formában, méretben és színben elkészítheted, igazi illatos dísze lesz az ünnepnek. Válassz mellé szárított narancskarikát, fahéj rudat, diót, tobozokat, cérnára fűzött pattogatott kukoricát, esetleg szalmadíszeket.
4. Cseréld le a csillogó csomagolást!
Ha környezetbarát csomagolóanyagot keresel, akkor válassz újrahasznosítható papírt. Ezek általában barna színűek, amik igazán természetes hatást kölcsönöznek. Figyelj oda, hogy ne legyen a papíron fém réteg, fólia, esetleg csillogós bevonat, mert akkor az már nem újrahasznosítható.
Ha nem tetszik, hogy a papír olyan egyszerű, akkor dekoráld környezetbarát módon. Készíthetsz saját kezűleg festékeket, amelyekkel díszíthetsz. Például a piros színt csipkebogyó teából, a zöldet spenótból. De ha nem szeretnél ezzel bíbelődni, akkor választhatsz növényi alapú festéket is.
5. Ne pazarold az élelmiszert!
Egész évben odafigyelsz, hogy ne vásárolj túl sokat, ne halmozz fel olyan élelmiszereket, amiket nem fogyasztatok el. Karácsonykor ez egy kicsit nehezebb, mert ha vendégek jönnek, akkor nem könnyű kiszámolni a mennyiségeket. A maradékot ilyenkor se dobd ki, inkább keress a környezetedben olyan családokat, illetve olyan szervezeteket, akik rászoruló családokat ismernek, és add oda nekik. Figyelj oda, hogy csak jó minőségű ételt adományozz, nehogy a jó szándékból kellemetlenség legyen.
6. Vásárolj helyi termelőktől, piacokról!
Ne multiknál vásárolj az ünnepekre. Nézz körül és keress a környezetedben olyan kistermelőket, akik egész évben nagy gondossággal készítik a termékeiket. Mézet, húst, savanyúságot és egyéb finomságokat is találhatsz a kínálatukban. Ha őket választod, akkor biztos lehetsz benne, hogy nem agyonvegyszerezett, káros adalékanyagokkal teli élelmiszert.
7. Válassz környezetbarát ajándékokat!
A környezetbarát ajándékok közé tartozik például a gasztroajándék. Saját kezűleg elkészítheted, személyre szabott, a kiválasztott biztosan nagyon fog örülni neki. Ilyen például a lekvár, a szörp, a likőr, a házi készítésű bonbon vagy csoki.
Gasztroajándékon kívül mást is készíthetsz saját kezűleg. Itt érdemes odafigyelni arra, hogy ne olyan tárgy legyen, amit aztán a megajándékozott nem tud használni. Ezzel csak felesleget termelsz. Egy természetbarát anyagokból készült kulcstartó, fülbevaló, karkötő vagy nyaklánc azonban kedves ajándék lehet.
Nagyszerű környezetbarát ajándék az együtt töltött idő, illetve az élmény. Válassz egy közös mozizást, színházjegyet vagy akár egy tanfolyamot. Ezek hosszú távú ajándékok, így ha elvonul a vírus, biztosan lesz lehetőségetek felhasználni. Ugyancsak jó ötlet egy kuponfüzet, amit nagyobb gyerekek is elkészíthetnek szüleiknek. Különösen jól jön egy duzzogós napon az „egy napig nem duzzogok kupon”.
8. Cseréld le a régi izzóidat LED karácsonyi fényfüzérre!
Sok helyen használnak még hagyományos izzókat a karácsonyfa díszítésére. Ezek azonban sokat fogyasztanak, így ha teheted, akkor válassz energiatakarékosabb LED izzókat.
Bármelyik tanácsot fogadod is meg, sokat teszel a környezetedért. Hidd el, hogy minden apró dolog, amin változtatsz, végül egy nagy egésszé áll össze. Vedd ki te is a részed a környezetünk védelméből, és legyen az idei karácsonyod sokkal zöldebb.
Közösségi hozzászólások: