SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK

Adni öröm

Családinet [cikkei] - 2005-11-28
Hamarosan jön a gyerekek által annyira várt Mikulás és utána nemsokára itt az év legnagyobb ünnepe a Karácsony. A gyerekek tudják, hogy milyen örömteli időszak az ünnepre való várakozás és milyen jó ajándékot kapni. Nem jó, ha egy gyerek csak azt tapasztalja meg, hogy kapni milyen jó dolog. Rendkívül fontos, hogy arra is rájöjjön, milyen jó adni.

Sok szülő meglepődik, amikor rádöbben, hogy gyermeke önző. Aztán amikor elgondolkozik rajta, kiderül, hogy azért is önző, mert nem volt módja megtapasztalni az ajándékozás örömét.

Az sem jó, amikor egy szülő úgy akarja megtanítani a gyermekét az ajándékozásra, hogy úgymond elveszi tőle a Mikulás és a Karácsony varázsát. Sajnos vannak szülők, akik már az óvodás gyereküknek elmondják, hogy hogyan működik ez a Mikulás és Jézuska esetén. Ideje korán felvilágosítják arról a gyereket, hogy bizony nincsen Mikulás sem Télapó és Karácsonykor sem az Angyalka, vagy Jézuska hozza a karácsonyfát és az ajándékokat. Az a legjobb, ha inkább fokozatosan magától jön erre rá a gyerek. A gyereket hagyni kell, hogy gyerek lehessen.

Az ajándékozásra fokozatosan lehet rávezetni a gyereket. Ha valakinek névnapja, születésnapja van a családban, akkor erre együtt készüljünk vele. Együtt is meg lehet venni az ajándékot, és a csomagolásnál is segíthet. Persze ilyenkor meg kell neki magyarázni, hogy most meglepik a szóban forgó családtagot vagy ismerőst és ezért nem szabad előre elmondani neki, hogy mit fog kapni ajándékba. Aztán már maga a gyerek is készíthet valamilyen ajándékot az aktuális ünnepeltnek. Hajtogathat, vagy rajzolhat valamit.

Sokan ilyenkor úgy gondolják, hogy a gyerek által készített apróságot úgysem fogja senki sem nagyon értékelni. Itt maga a szándék a fontos, az hogy a gyerek a maga módján szeretne örömet, meglepetést szerezni. Ezzel átéli ennek az örömét és izgalmát. Előfordulhat, hogy az ünnepelt, akit a gyerek is meglep a kis ajándékával kissé tapintatlanabb alkat, vagy éppen kevés érzéke van a gyerekekhez. Az ilyen alkatú ember hajlamosabb nyíltan kifejezni, hogy nem sokra értékeli a gyerek ajándékát. Ilyenkor kérjük meg rá, hogy próbálja meg díjazni a gyerek kedvéért az ő ajándékát is. Biztosan meg fogja érteni.

Ha már nagyobb a gyerek, fokozatosan arra is rá lehet vezetni, hogy olyan dolgokat ad az ember ajándékba, aminek vélhetően a másik örül, és hasznát veszi. Például a Nagymama igaz, hogy örül az általa hajtogatott papírhajónak, mert tőle kapja, de nem nagyon tudja hasznát venni.


Felnőtt segítségével rengeteg remek dolgot lehet készíteni. Ezekhez az ajándékokhoz az alapanyagok többnyire egészen kedvező áron beszerezhetőek. A gyerek akár a spórolt zsebpénzéből is meg tudja venni. Azzal, ha a gyerek egyszerű megvásárolt elemekből maga készít ajándékot, fejlődik a kreativitása és a kézügyessége is. Díszgyertyát, gyertyakoszorút, ünnepi asztali díszeket, karácsonyfadíszt, adventi koszorút, díszített gyertyát, adventi és karácsonyfa díszeket, termésképet, mézeskalácsot...


Az ajándékok elkészítésének részletes leírása rengeteg sablonnal a hamarosan megjelenő E-bookunkban megtalálható.

Amikor már tudja a gyermek, hogy Karácsonykor egymást ajándékozzuk meg, akkor rá kell vezetni, hogy ő is készüljön ajándékkal. Bármennyire meglepő, találkoztam olyan húsz év körüli fiatallal, aki csak kapni szokott Karácsonykor ajándékot, de sosem ad és ennek nem anyagi okai vannak. Ezt megfelelő neveléssel el lehet kerülni. Ha már kap a gyerek zsebpénzt, el kell neki magyarázni, hogy ezt nem kell csokira és fagyira elkölteni. Félreteheti más dolgokra is, például a családi ünnepekre tud venni apróbb ajándékokat. Akár tehetünk neki javaslatot is, hogy például egy közelgő születésnap alkalmából mit vehetne az ünnepeltnek. Ez azért is, jó, mert kialakul benne a pénznek az értéke. Tudni fogja, hogy hogyan lehet beosztani a pénzt és azt is, hogy mekkora összegből mit lehet vásárolni.

Odafigyeléssel és következetességgel megtanulja a gyerek, hogy nemcsak drága ajándékokkal lehet meglepetést és örömet szerezni. Mire nagyobb lesz, megtapasztalhatja, hogy a Karácsony főképp azért öröm, mert örömet szerezhetünk a szeretteinknek és saját magunknak is, mivel adni öröm.


www.nevelesitanacsok.hu

Fotó: Gilmanshin/Pixabay.com

(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)

LEGOLVASOTTABB

Három gyerek tűnt el Szigetszentmiklósról

A szigetszentmiklósi rendőrök a lakosság segítségét kérik három gyermek eltűnésének felkutatásában.

Epekövesek, figyelem! Íme a gasztroenterológus ünnepi tanácsai

Az ünnepi időszakban tömegesen jelentkeznek a sürgősségi ellátásban az epekólikás betegek. Dr. Pászthory Erzsébet, a Gasztroenterológiai Központ gasztroenterológus, belgyógyász szakorvosa szerint, ha valaki már átélt ilyen rohamot, az soha nem felejti el; megfelelő kezelés híján pedig bármikor újra jelentkezhetnek a tünetek, és akár súlyosabb szövődményeket is okozhatnak a kövek.

Óriási a korai felismerés jelentősége a nőgyógyászati daganatoknál is

A daganatos betegségek korai felismerése sok esetben élet-halál kérdése lehet, de legalábbis meghatározza a kezelés lehetőségeit. Így van ez a nőgyógyászati daganatok esetében is: minél korábban sikerül felismerni a betegséget, annál jobbak lehetnek a kilátások. Dr. Hernádi Balázs, a Nőgyógyászati Központ szülész-nőgyógyásza, a nőgyógyászati onkológia specialistája elmagyarázta, mikor, kinek és milyen vizsgálatok szükségesek az időben történő diagnosztizáláshoz.

Elmúlhat-e magától a pánikbetegség?

A pánikbetegséggel nehéz együtt élni, különösen, ha úgy érezzük, kicsúszik a kezeink közül a kontroll a rohamok kapcsán. Érdemes-e arra várni, hogy majd "magától" elmúlik a nehézség? Egyáltalán léteznek-e olyan eszközök, amelyekkel elősegíthetjük a javulást? Mikor és miért érdemes orvoshoz fordulni? Dr. Veres Andrea főorvos, a Pszichiátriai Központ pszichiátere adott választ a kérdésekre.

Újévi fogadalom: 2025-ben ne hagyjuk ki a „nagyrutin” vizsgálatot!

Huszonegy éves kor fölött rizikófaktorok, tünetek hiányában legalább öt évente, krónikus betegség, idős életkor esetén évente javasolt a laborvizsgálat, amely fényt deríthet a tartós fáradékonyság, sápadtság, szem alatti sötét karikák, ingerlékenység, hajhullás, gyors hízás vagy fogyás, haspuffadás, bőrproblémák, véres vizelet vagy széklet hátterében húzódó problémákra is. Mindez azért fontos, mert az időben felfedezett betegségek, nagyobb hatékonysággal gyógyíthatók - mondja dr. Torzsa Péter, a Semmelweis Egyetem Családorvosi Tanszékének vezetője.

© 2004-2022 Családi Háló Közhasznú Alapítvány - minden jog fenntartva.
Ügynökségi értékesítési  képviselet: Adaptive Media
ADATVÉDELMI BEÁLLÍTÁSOK
A szerkesztő ajánlja