SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK

Tudatos Karácsonyt

Csapocska Mónika [cikkei] - 2019-12-09
A hónapokkal Karácsony előtt megjelenő akciók, hirdetések rendre azt sugallják, hogy az ünnep a csillogástól, a csomagoktól, a földi javakban dúskálástól lesz szép. A valódi egymás felé fordulás, a szeretet megélése sokszor elveszik a rohanásban, a megfelelni akarásban.

Tudatosabbá téve a még addig eltelő időt, nem csak magunkban, de a körülöttünk lévőkben is csökkenthetjük az önként vállalt stressz okozta feszültséget.

Hogyan? Elsősorban a lassítással, megállással, befelé figyeléssel.

Kivitelezhető ötlet lehet a még előttünk álló feladatok összeírása, majd fontossági sorrendbe rendezése. Akár részfeladatokra bontása, hogy ne érezzük véghezvihetetlennek, ijesztőnek, és a kis célok elérése után legyen sikerélményünk. Ez ad kedvet, lendületet a továbblépéshez, a továbbiak megvalósításához.

Kellemetlen ugyanazt – az esetleg nem is kedvelt márkájú – pipere csomagot, parfümöt, ruhadarabot, könyvet kapni sokadszorra is. A kínos mosoly, a nehezen elhangzó „köszönöm”, aztán a gondolkodás, vajon mit kezdjünk majd vele az ünnep után, senki számára sem pozitív élmény. Ha szeretnénk mindezeket elkerülni, mielőtt ajándékvásárlásba fognánk, hasznos lehet feltenni a következő kérdéseket:

  • Szüksége van rá?
  • Van már neki ilyen?
  • És hasonló?
  • Mit tud vele csinálni, ha nem tetszik, nem jó?
  • Örömet okoz a számára? Boldoggá teszi?
  • Valóban az ő számára okoz örömöt? Vagy nekem okozna?
  • Meddig fog tartani?
  • Mekkora terhet jelent ennek megvásárlása számomra?
  • Tényleg ki tudom fizetni?

Hajlamosak vagyunk az ünnepi asztalt roskadásig megpakolni mindenféle földi jóval. Ami ugyan szemnek, ízlelőbimbóknak, gyomornak élmény, de vajon akarjuk-e ugyanazt enni egy hétig, legyen bármilyen finom is? Főleg ha vendégségbe is megyünk, ahol szintén terülj-terülj asztalkámra számíthatunk. Pénztárca, emésztőrendszer, és nem utolsó sorban testsúly kímélő, ha mielőtt beszerző útra indulunk, megfontoljuk az alábbiakat:

  • Szereti mindenki?
  • Biztos, hogy elfogy ekkora mennyiség?
  • Ízleni fog több nap múlva is?
  • Valóban van igény ennyiféle főételre?
  • Valóban van igény ennyiféle desszertre?
  • Van elég hely biztonságosan tárolni, hogy ne romoljanak meg?
  • Van időm, energiám, pénzem ennyi ételt elkészíteni?
  • Örömet okoz ennyi ételt elkészíteni?

A megtervezett, tudatos ünnep nem szegényebb, viszont a megtakarított időt, pénzt, energiát átvihetjük a hétköznapokra, és másra, egymásra fordíthatjuk.


Kép: Pixel-Shot / shutterstock

Csapocska Mónika


Csapocska Mónika
szociálpedagógus, life coach

Elérhetőségeim:
E-mail: csapocska.monika@freemail.hu
Honlap: http://csapocskamonika.hu

(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)

LEGOLVASOTTABB

Három gyerek tűnt el Szigetszentmiklósról

A szigetszentmiklósi rendőrök a lakosság segítségét kérik három gyermek eltűnésének felkutatásában.

Epekövesek, figyelem! Íme a gasztroenterológus ünnepi tanácsai

Az ünnepi időszakban tömegesen jelentkeznek a sürgősségi ellátásban az epekólikás betegek. Dr. Pászthory Erzsébet, a Gasztroenterológiai Központ gasztroenterológus, belgyógyász szakorvosa szerint, ha valaki már átélt ilyen rohamot, az soha nem felejti el; megfelelő kezelés híján pedig bármikor újra jelentkezhetnek a tünetek, és akár súlyosabb szövődményeket is okozhatnak a kövek.

Óriási a korai felismerés jelentősége a nőgyógyászati daganatoknál is

A daganatos betegségek korai felismerése sok esetben élet-halál kérdése lehet, de legalábbis meghatározza a kezelés lehetőségeit. Így van ez a nőgyógyászati daganatok esetében is: minél korábban sikerül felismerni a betegséget, annál jobbak lehetnek a kilátások. Dr. Hernádi Balázs, a Nőgyógyászati Központ szülész-nőgyógyásza, a nőgyógyászati onkológia specialistája elmagyarázta, mikor, kinek és milyen vizsgálatok szükségesek az időben történő diagnosztizáláshoz.

Újévi fogadalom: 2025-ben ne hagyjuk ki a „nagyrutin” vizsgálatot!

Huszonegy éves kor fölött rizikófaktorok, tünetek hiányában legalább öt évente, krónikus betegség, idős életkor esetén évente javasolt a laborvizsgálat, amely fényt deríthet a tartós fáradékonyság, sápadtság, szem alatti sötét karikák, ingerlékenység, hajhullás, gyors hízás vagy fogyás, haspuffadás, bőrproblémák, véres vizelet vagy széklet hátterében húzódó problémákra is. Mindez azért fontos, mert az időben felfedezett betegségek, nagyobb hatékonysággal gyógyíthatók - mondja dr. Torzsa Péter, a Semmelweis Egyetem Családorvosi Tanszékének vezetője.

Elmúlhat-e magától a pánikbetegség?

A pánikbetegséggel nehéz együtt élni, különösen, ha úgy érezzük, kicsúszik a kezeink közül a kontroll a rohamok kapcsán. Érdemes-e arra várni, hogy majd "magától" elmúlik a nehézség? Egyáltalán léteznek-e olyan eszközök, amelyekkel elősegíthetjük a javulást? Mikor és miért érdemes orvoshoz fordulni? Dr. Veres Andrea főorvos, a Pszichiátriai Központ pszichiátere adott választ a kérdésekre.

© 2004-2022 Családi Háló Közhasznú Alapítvány - minden jog fenntartva.
Ügynökségi értékesítési  képviselet: Adaptive Media
ADATVÉDELMI BEÁLLÍTÁSOK
A szerkesztő ajánlja