SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK

Karácsonyi készülődési ütemterv: ezeket intézd el és gondold át novemberben!

Kercsó Dorottya [cikkei] - 2019-11-14
A boltok már karácsonyi díszben, a polcokon hetek óta ott vannak a Mikulások, és lassan a bevásárlóközpontokban is felcseng a Last Christmas... Ideje, hogy te is elkezdd a karácsonyi készülődést, hogy az idei ünnep stressz- és kapkodásmentesebben, és talán egy kicsit boldogabban is teljen, mint az eddigiek.

Jártál már úgy, hogy a gyerek utolsó óvodai napján reggel jutott eszedbe, hogy talán mégis kéne valami apróságot küldened az óvó néninek? Hogy 23-án még idegesen nyomakodtál több ezer másik emberrel a bevásárlóközpontban, és vásároltad a haszontalanabbnál haszontalanabb kacatokat a rokonoknak, mert hirtelen nem jutott semmi értelmes ajándékötlet az eszedbe? És mindennek megkoronázásaként 24-én délelőtt vetted észre, hogy nincs otthon elég tojás?

Az ilyen helyzetek elkerülése érdekében akár már most elkezdheted a karácsonyi készülődést, így kisebb az esélye a fentiekhez hasonló kínos helyzetek kialakulásának. Amire szükséged lesz: egy jó tervező (füzet, tervezőnapló, excel táblázat – ami szimpatikus), esetleg gyűrűs lefűzőmappa, napi öt-tíz perc erre fordított idő és kitartás.


Karácsonyi ütemterv


November első fele:

Ilyenkor még a tervezésé a főszerep. Minden ötletedet jegyezd fel lehetőleg azonnal, így nem merülnek feledésbe.

Amit mindenképp gondolj végig:

  • Karácsonyi menü. Érdemes a jól bevált recepteken kívül valami újat is kipróbálnod. Nézegess az interneten, szakácskönyvekben, karácsonyi magazinokban, ami tetszik, vágd ki, mentsd el vagy jelöld könyvjelzővel.
  • A lakás ünnepi dekorációja. Nézd meg, a tavalyi anyagok közül mit tudsz idén is felhasználni. Az interneten is sok jó ötletet találsz, szánj rá naponta néhány percet.
  • Ha saját készítésű adventi naptárat szeretnél, ennek a tervezését is ideje elkezdeni. Gondold azt is végig, milyen apró ajándékokkal töltöd meg. Tipp: idén ne csak a gyerekeknek, hanem a párodnak, sőt, saját magadnak is készíts naptárt!
  • Ajándékok. Kit tervezel idén megajándékozni? Kinek vásárolsz, és kinek készítesz kézzel? Az ötleteidet vezesd táblázatban. Ha szembe jön veled valami, amiről tudod, hogy a másik örülne, már most nyugodtan beszerezheted.
  • Ha terveztek karácsonyi családi fotózást, és eddig még nem tetted volna, legkésőbb most foglalj időpontot.
  • Tarts „előkarácsonyt” Márton-napon, és készíts libapecsenyét!


November harmadik hete:

A nappalok egyre rövidebbek, a reggelek fagyosak, lassan a hangulat is kezd karácsonyivá válni. Itt az idő elkezdeni a karácsonyi kellékek beszerzését. Semmi kapkodás, csak ráérősen, örömmel.

  • Ha saját készítésű adventi koszorút szeretnél, szerezd be az alapanyagokat
  • Kezdd a lakás fekészítését az ünnepekre egy alapos szortírozással: dobáld ki a lejárt vagy egyéb okból sosem használt kozmetikumokat, törött gyerekjátékokat, a sarkokban gyűlő lomot.
  • Kezdj el vásárolni! Nem kell rohanósan: néhány ajándékot vegyél meg, és készíts el egy vagy két kézműves meglepetést.
  • Szerezd be az ünnepi dekoráció kellékeit.


November negyedik hete:

A hét végén nagy valószínűséggel meggyújthatjuk az első gyertyát az adventi koszorún. A tervezés után itt az ideje a tettek mezejére lépni. Nem lesz nehéz, hiszen ha tudod, mit akarsz, a megvalósítás már sokkal könnyebben fog menni.

  • Ha eddig nem tetted volna, legkésőbb most foglalj időpontot a fodrászhoz, kozmetikushoz, körmöshöz.
  • Álmodd meg az ünnepi ruhádat (legalább három kell, és esetleg még egy szilveszterre), és ha szükséges, vásárold meg. Ne feledkezz meg a cipőről sem!
  • Készülj fel a főzésre! Ellenőrizd, minden eszköz megvan-e a sütéshez-főzéshez, kések elég hegyesek-e, működik-e normálisan a robotgép és a mákdaráló. A kamrát is nézd át, a lejárt szavatosságú élelmiszereket dobd ki, és írd össze, mire lesz szükséged.
  • Folytasd az ajándékvásárlást: szerezz be és készíts el néhány dolgot a listáról.
  • Ha van kedved, már most előkészíthetsz néhány ételt. A töltött káposzta vagy a zserbó kiválóan fagyasztható. A mézeskalács tésztáját is begyúrhatod és lefagyaszthatod előre, így amikor szükség lesz rá, csak a kiengedéssel és a szaggatással kell foglalkoznod.
  • Ezen a héten készítsd el az adventi koszorút, hiszen vasárnap már szükség lesz rá.
  • Ha eddig nem derült ki, milyen karácsonyi programot tervez a bölcsőde, óvoda, iskola, kérdezz rá a pedagógusoknál!
  • Mikuláskor minden évben hiánycikk a virgács: ha úgy érzed, gyermekeid megérdemlik afféle szelíd figyelmeztetés gyanánt, már most csapj le rá.
  • Egyedülálló hölgyek a hónapot egy kis András-napi játékkal zárhatják: Rajzolj egy csillagot, vágd ki, és minden ágára írd rá egy-egy – lehetőleg rokonszenves – férfi ismerősöd nevét. A csillagot tedd a párnád alá, és lefekvés előtt tépd le egy ágát. Reggel nézd meg az eredményt: aki a letépett ágon szerepel, az lesz a férjed. (Mérget azért ne vegyél rá.)

Kapcsolódó cikkeink:

Kép: Yuganov Konstantin / shutterstock

(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)

LEGOLVASOTTABB

Három gyerek tűnt el Szigetszentmiklósról

A szigetszentmiklósi rendőrök a lakosság segítségét kérik három gyermek eltűnésének felkutatásában.

Epekövesek, figyelem! Íme a gasztroenterológus ünnepi tanácsai

Az ünnepi időszakban tömegesen jelentkeznek a sürgősségi ellátásban az epekólikás betegek. Dr. Pászthory Erzsébet, a Gasztroenterológiai Központ gasztroenterológus, belgyógyász szakorvosa szerint, ha valaki már átélt ilyen rohamot, az soha nem felejti el; megfelelő kezelés híján pedig bármikor újra jelentkezhetnek a tünetek, és akár súlyosabb szövődményeket is okozhatnak a kövek.

Óriási a korai felismerés jelentősége a nőgyógyászati daganatoknál is

A daganatos betegségek korai felismerése sok esetben élet-halál kérdése lehet, de legalábbis meghatározza a kezelés lehetőségeit. Így van ez a nőgyógyászati daganatok esetében is: minél korábban sikerül felismerni a betegséget, annál jobbak lehetnek a kilátások. Dr. Hernádi Balázs, a Nőgyógyászati Központ szülész-nőgyógyásza, a nőgyógyászati onkológia specialistája elmagyarázta, mikor, kinek és milyen vizsgálatok szükségesek az időben történő diagnosztizáláshoz.

Újévi fogadalom: 2025-ben ne hagyjuk ki a „nagyrutin” vizsgálatot!

Huszonegy éves kor fölött rizikófaktorok, tünetek hiányában legalább öt évente, krónikus betegség, idős életkor esetén évente javasolt a laborvizsgálat, amely fényt deríthet a tartós fáradékonyság, sápadtság, szem alatti sötét karikák, ingerlékenység, hajhullás, gyors hízás vagy fogyás, haspuffadás, bőrproblémák, véres vizelet vagy széklet hátterében húzódó problémákra is. Mindez azért fontos, mert az időben felfedezett betegségek, nagyobb hatékonysággal gyógyíthatók - mondja dr. Torzsa Péter, a Semmelweis Egyetem Családorvosi Tanszékének vezetője.

Elmúlhat-e magától a pánikbetegség?

A pánikbetegséggel nehéz együtt élni, különösen, ha úgy érezzük, kicsúszik a kezeink közül a kontroll a rohamok kapcsán. Érdemes-e arra várni, hogy majd "magától" elmúlik a nehézség? Egyáltalán léteznek-e olyan eszközök, amelyekkel elősegíthetjük a javulást? Mikor és miért érdemes orvoshoz fordulni? Dr. Veres Andrea főorvos, a Pszichiátriai Központ pszichiátere adott választ a kérdésekre.

© 2004-2022 Családi Háló Közhasznú Alapítvány - minden jog fenntartva.
Ügynökségi értékesítési  képviselet: Adaptive Media
ADATVÉDELMI BEÁLLÍTÁSOK
A szerkesztő ajánlja