Így kezeld az idegesítő rokonokat karácsonykor
Téged is feszélyez már a gondolat, hogy a nagy karácsonyi bulin anyósod esetleg megjegyzést tesz a lakás tisztaságára, hogy Feri bá megint ellentmondást nem tűrően fogja kifejteni a politikai nézeteit, a nálad tíz évvel fiatalabb, de két gyerekkel többel rendelkező unokatestvéred pedig újfent figyelmeztetni fog arra, hogy a biológiai óra bizony ketyeg? A következő néhány ötlet segíthet abban, hogy az ünnepek lehetőleg minél kevesebb kínos incidenssel érjenek véget.
1. Készülj fel a kínos kérdésekre!
Ha tudod, melyek azok a kellemetlen kérdések, amelyekkel a kevésbé jóindulatú rokonok nagy valószínűséggel betalálnak, érdemes előre felkészülni rájuk. Nem magyarázkodni kell, de ha nagyjából tudjuk, mit válaszoljunk, akkor kevesebb az esélye annak, hogy látványosan zavarba jövünk vagy kiborulunk.
2. Legyen mindenkihez egy kedves szavad!
Minden családi összejövetelen vannak olyanok, akik valami miatt kilógnak a sorból. Legyél te az, aki kedvesen megszólítja őket! Ma már sok családban vannak külföldi rokonok – többnyire valaki házastársai –, akik a legelveszettebbek szoktak lenni az általuk nem beszélt nyelvet beszélők forgatagában. Ők különösen hálásak lesznek akkor, ha találtok közös nyelvet és kicsit barátkozol velük, akkor is, ha amúgy egyikőtök sem beszéli azt tökéletesen (egy kevés alkohol ebben az esetben remekül szokta oldani a gátlásokat).
3. Készülj fel a rokonokból!
Ha elhatároztad, hogy mindenkihez barátságos leszel, azt sem árt tudni, mi az a – lehetőleg semleges – téma, amellyel el tudod indítani a beszélgetést. A gyerekeiről mindenki szívesen beszél, sokan a munkájukat vagy a hobbijukat is örömmel ismertetik, akiről pedig tudod, hogy komoly orvosi kezelésen esett át, nyugodtan kérdezd meg, hogy érzi magát, jól fog esni neki.
4. Kerüld a megosztó témákat!
A politizálókat messziről kerüld el! Még ha ugyanazon a véleményen is vagytok, az ilyenkor felcsapó indulatok garantáltan megmérgezik a békés estét. Hatványozottan igaz ez akkor, ha nem osztod a társaság álláspontját. Ilyenkor az egyetlen bölcs megoldás odébbállni, a meddő politikai vitánál még a konyhában való egyedül üldögélés is építőbb tevékenység.
Sok rokonságban vannak olyanok, akik az összejöveteleket a vallási nézeteik terjesztésére vagy a jelenlévőknek az üzletükbe való beszervezésére óhajtják kihasználni. Ha nem érdekel a mondandójuk, az egyetlen módja ennek az, ha ezt a lehető legudvariasabban közlöd, különben nem fognak leszállni rólad.
5. Segíts a konyhában!
Önmagában is kedves gesztus, ha akkor is besegítesz a háziasszonynak, ha nem te tartod az összejövetelt, a kellemetlen szituációkból való meneküléshez pedig kimondottan hasznos. Süteményszeletelés vagy a poharak előpakolása közben pedig a beszélgetés is gördülékenyebb.
6. Óvatosan az alkohollal!
Míg egy pohár ital remekül oldja a gátlásokat, vigyázz, hogy itt állj meg. Semmi szükség arra, hogy spicces állapotban olyasmit mondj, amit másnap már rettentően szégyellni fogsz, vagy ami innentől egy évre elegendő pletykaforrást biztosít a rokonság erre fogékony tagjainak. Az ünnepek alatt is alapvető: ha ittál, eszedbe ne jusson hazavezetni!
7. Ha nincs más megoldás, menekülj!
Ha túlságosan elszabadul a buli, vagy éppen ellenkezőleg, nem találod senkivel a hangot és belefulladsz az unalomba, nyugodtan mentsd ki magad és hagyd el a helyszínt. Ez sajnos értelemszerűen csak akkor működik, ha nem te vagy a vendéglátó, de ebben az esetben kétszer is gondold meg, jövőre is a válladra szeretnéd-e venni a karácsonyi parti lebonyolításának terhét.
Közösségi hozzászólások: