SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK

Minden 5. gyerek nevében ezt kérem Tőled karácsonyra

- 2017-12-11
Amikor végre kidugtuk a fejünket a karácsonyi őrületből, a bevásárlás, megnövekedett forgalom, félresikerült sütik halmazából, akkor jön el az igazi karácsony. Az egymásra figyelés, az együttlét, az evés és persze a rokoni látogatások ideje.

Ugyanakkor ez valami olyasmi, amire tudatosan készülni és figyelni kell, valami olyasmi, amire ugyanúgy időt kell szánni, mint a sorban állásra. Erről a tudatosságról szól az otthoni gyertyagyújtás, a díszítgetés és remélem az is, hogy gondolatban felkészülünk, és nyitott szívvel fordulunk a másikhoz, a családunkhoz. A családunkhoz, ahol nem mindenki olyan mint mi.

A diagnosztizálásban évtizedekkel előttünk járó USA, Kanada és Ausztrália mind hasonló statisztikákról számol be: minden 5. gyermek (és így felnőtt is) valamilyen fogyatékkal/nehézséggel (láthatóval, vagy láthatatlannal: mint a diabétesz, ADHD, autizmus, dyslexia, szorongás stb.) él együtt. Ez azt is jelenti, hogy minden 3. családban valakinek speciális igényei vannakakkor is, ha azok nincsenek hivatalosan diagnosztizálva, vagy Te nem tudsz róla.

  • válogatós gyermek, aki csak egyfélét eszik, lehet, hogy szenzoros integrációs zavarral, ételallergiával, vagy akár diabétesszel küzd. Kérlek, ne mutasd meg neki és a szüleinek, hogy csak egy kis tukmálásra van szükség és a gond máris megoldódik. Csak nyugodtan edd tovább az isteni vacsorád.
  • A gyermek, aki folyamatosan fészkelődik a székében, fel-feláll, lehet hogy spd-vel, adhd-vel, vagy szorongással küzd és nehéz nyugton maradnia egy ilyen illatokkal, emberekkel, ingerekkel tömött helyen.
  • csöndes, nem beszélő, visszahúzódó vagy furi gyerek lehet, hogy diszfáziával, autizmussal, vagy akár depresszióval küzd.
  • Az a gyerek, aki folyamatosan kiönti a poharából az innivalót, vagy ne adj isten a kezével eszik, lehet, hogy nem neveletlen, hanem mozgásában fejletlen és mozgásterápiára jár.

Ezek a gyerekek nem neveletlenek, a tőlük telhető legjobbat teljesítik. Csakúgy, mint a szüleik. Kérlek, gondolj erre, mielőtt a nevelésüket kritizálnád.

Azt hiszem mindegy is, hogy ki miért és hogyan viselkedik, vagy hogy mit eszik meg az ünnepi asztalról, hiszen ez a pár nap az évben tényleg az elfogadásról szól, s hogy jó együtt lenni, hogy örülünk egy kicsit, hogy mi mind ehhez a családhoz tartozhatunk.

Forrás: Zűrzavaros Család
Fotó: Petr Kratochvil / PublicDomainPictures.net

(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)

LEGOLVASOTTABB

Három gyerek tűnt el Szigetszentmiklósról

A szigetszentmiklósi rendőrök a lakosság segítségét kérik három gyermek eltűnésének felkutatásában.

Epekövesek, figyelem! Íme a gasztroenterológus ünnepi tanácsai

Az ünnepi időszakban tömegesen jelentkeznek a sürgősségi ellátásban az epekólikás betegek. Dr. Pászthory Erzsébet, a Gasztroenterológiai Központ gasztroenterológus, belgyógyász szakorvosa szerint, ha valaki már átélt ilyen rohamot, az soha nem felejti el; megfelelő kezelés híján pedig bármikor újra jelentkezhetnek a tünetek, és akár súlyosabb szövődményeket is okozhatnak a kövek.

Elmúlhat-e magától a pánikbetegség?

A pánikbetegséggel nehéz együtt élni, különösen, ha úgy érezzük, kicsúszik a kezeink közül a kontroll a rohamok kapcsán. Érdemes-e arra várni, hogy majd "magától" elmúlik a nehézség? Egyáltalán léteznek-e olyan eszközök, amelyekkel elősegíthetjük a javulást? Mikor és miért érdemes orvoshoz fordulni? Dr. Veres Andrea főorvos, a Pszichiátriai Központ pszichiátere adott választ a kérdésekre.

Óriási a korai felismerés jelentősége a nőgyógyászati daganatoknál is

A daganatos betegségek korai felismerése sok esetben élet-halál kérdése lehet, de legalábbis meghatározza a kezelés lehetőségeit. Így van ez a nőgyógyászati daganatok esetében is: minél korábban sikerül felismerni a betegséget, annál jobbak lehetnek a kilátások. Dr. Hernádi Balázs, a Nőgyógyászati Központ szülész-nőgyógyásza, a nőgyógyászati onkológia specialistája elmagyarázta, mikor, kinek és milyen vizsgálatok szükségesek az időben történő diagnosztizáláshoz.

Újévi fogadalom: 2025-ben ne hagyjuk ki a „nagyrutin” vizsgálatot!

Huszonegy éves kor fölött rizikófaktorok, tünetek hiányában legalább öt évente, krónikus betegség, idős életkor esetén évente javasolt a laborvizsgálat, amely fényt deríthet a tartós fáradékonyság, sápadtság, szem alatti sötét karikák, ingerlékenység, hajhullás, gyors hízás vagy fogyás, haspuffadás, bőrproblémák, véres vizelet vagy széklet hátterében húzódó problémákra is. Mindez azért fontos, mert az időben felfedezett betegségek, nagyobb hatékonysággal gyógyíthatók - mondja dr. Torzsa Péter, a Semmelweis Egyetem Családorvosi Tanszékének vezetője.

© 2004-2022 Családi Háló Közhasznú Alapítvány - minden jog fenntartva.
Ügynökségi értékesítési  képviselet: Adaptive Media
ADATVÉDELMI BEÁLLÍTÁSOK
A szerkesztő ajánlja