Ünnepi készülődés gyerekekkel
Somodi Eszter [cikkei] - 2011-12-02
Ha elérkezik az év utolsó hónapja, a gyerekek már izgatottan várják a Mikulást és a karácsonyt. A levegő tele van a meglepetések izgalmával, finom sütemények illatával. Mi, felnőttek is szívesen díszítgetjük ilyenkor otthonunkat, lessük mások kívánságát, próbáljuk kitalálni, vajon mire vágynak barátaink, rokonaink. A jókedvű készülődésbe vonjuk be gyermekeinket is! A jó meleg, süteményillatú lakásban mindenkinek jólesik együtt készülődni az ünnepekre.
A gyerekekkel készíthetünk képeslapokat a távolban élő nagyszülőknek, dekorációkat a lakásba és a karácsonyfára, apró ajándékokat a barátoknak és a család apraja-nagyjának.
Képeslapok
A képeslapoknak időben álljunk neki, hogy legyen idő a postázásukra is! Díszíthetjük maradék karácsonyi csomagolópapírral, matricákkal, szalagokkal, különlegesebb gombokkal. Karácsonyi csomagolópapír maradékokból ragaszthatunk fenyőformát vagy gyertyát. Papír helyett használhatunk dekorgumit is. Gombok segítségével pedig készíthetünk hóemberes képeslapot is: három fehér gombot egymás fölé ragasztunk egy kék papírra. A legfelső gombot úgy ragasszuk, hogy a gomblyukak adják a hóember szemét! Végül narancssárga papírból orrot, feketéből pedig kalapot ragasszunk neki.
Hogy a legkisebbek is részt vehessenek a nagyszülőknek szánt képeslap elkészítésében, mártsuk ujjukat barna festékbe, majd nyomjuk párszor a képeslapra. Ha a festék megszáradt ragasszunk szemet a szarvasoknak, rajzoljuk meg az agancsaikat és kicsi pomponokat ragasszunk rájuk, orrok gyanánt!
Dekoráció
Készítsünk gyerekbarát adventi koszorút a gyerekekkel! Zöld papírra rajzoljuk körbe a gyerekek kezét, majd több ív papírból vágjuk ki! Kartonból vágjunk ki a koszorú alapjának egy, a közepén lyukas kört és ragasztgassuk rá átfedésekkel a “kezecskéket”. A gyertyákhoz színes papírokat sodorjunk össze, és szélén celluxszal rögzítsük. Ezeket ragasztópisztollyal a koszorúra ragasztjuk, majd átadjuk a koszorút a gyerekeknek díszítésre. Ragaszthatnak rá csillámport, papírdíszeket, matricákat! Vágjunk ki még sárga papírból négy kis lángocskát, amiket vasárnaponként beleragaszthatunk a gyertyákba.
Gyöngyfűző-mániás gyerekekkel csuda szép karácsonyfadíszeket készíthetünk! Kérjük meg a gyerekeket, hogy zseníliadrótra fűzzenek gyöngyöket, majd hajlítsuk a drótot kedvünk szerinti formára! Például háromszögformára hajtogatjuk, úgy hogy a tetejére még egy akasztó is jusson, és barna zseníliadrótból rákötözhetjük a törzsét.
Tobozból: Vágjuk le a toboz csúcsát, hogy angyalkánk meg tudjon állni a talpán. Fagolyóból ragasszunk neki fejet, tollakból, vagy tortapapírból szárnyat, aranyfonálból hajat. Gyermekünk csillogós festékkel díszítheti a tobozt, és a szárnyakat, megrajzolhatja az arcot. Kedves angyalka-díszt készíthetünk.
Hobbiboltban szerezzünk be kétrészes összecsukható műanyag- vagy üveggömböket. Nyissuk szét, tegyünk bele színes fonalakat, fenyőágakat piros bogyóterméssel, szép gyöngyöket vagy bármit, amiről úgy gondoljuk, jól mutat benne. Zárjuk vissza és akasszuk a fára! Gömbön kívül sok más formát is választhatunk.
Hogy ne csak a lakásunk, de a kertünk is karácsonyi díszbe öltözzön, egy tálba rakjunk terméseket, ágakat, majd öntsük fel vízzel. Ha a hőmérséklet engedi, tegyük ki a kertbe, ha nem, a fagyasztóban fagyasszuk meg! Ne felejtsünk el egy a tálból kilógó szalagot is beletenni, hogy fel tudjuk majd akasztani! Ha jéggé fagyott, vegyük ki az edényből, és akasszuk ki a kertbe! Míg el nem olvad, szép dísze lesz kertünknek.
Amennyiben még több karácsonyi ötletre, játékra vagy kíváncsi, látogass el a www.mindennapraegyjatek.hu oldalra, ahol a fentieken kívül még sok-sok játékötlet, letölthető játék, mese, és érdekes cikk található! Sőt, most megrendelheted a weboldalon a Tél Ötletfüzetet is, ami hasznos társ lesz az ünnepi készülődés során.
Meghitt, örömteli készülődést, és boldog ünnepeket kívánok mindenkinek!
Családinet hozzászólások:
LEGOLVASOTTABB
Három gyerek tűnt el Szigetszentmiklósról
A szigetszentmiklósi rendőrök a lakosság segítségét kérik három gyermek eltűnésének felkutatásában.
Epekövesek, figyelem! Íme a gasztroenterológus ünnepi tanácsai
Az ünnepi időszakban tömegesen jelentkeznek a sürgősségi ellátásban az epekólikás betegek. Dr. Pászthory Erzsébet, a Gasztroenterológiai Központ gasztroenterológus, belgyógyász szakorvosa szerint, ha valaki már átélt ilyen rohamot, az soha nem felejti el; megfelelő kezelés híján pedig bármikor újra jelentkezhetnek a tünetek, és akár súlyosabb szövődményeket is okozhatnak a kövek.
Óriási a korai felismerés jelentősége a nőgyógyászati daganatoknál is
A daganatos betegségek korai felismerése sok esetben élet-halál kérdése lehet, de legalábbis meghatározza a kezelés lehetőségeit. Így van ez a nőgyógyászati daganatok esetében is: minél korábban sikerül felismerni a betegséget, annál jobbak lehetnek a kilátások. Dr. Hernádi Balázs, a Nőgyógyászati Központ szülész-nőgyógyásza, a nőgyógyászati onkológia specialistája elmagyarázta, mikor, kinek és milyen vizsgálatok szükségesek az időben történő diagnosztizáláshoz.
Újévi fogadalom: 2025-ben ne hagyjuk ki a „nagyrutin” vizsgálatot!
Huszonegy éves kor fölött rizikófaktorok, tünetek hiányában legalább öt évente, krónikus betegség, idős életkor esetén évente javasolt a laborvizsgálat, amely fényt deríthet a tartós fáradékonyság, sápadtság, szem alatti sötét karikák, ingerlékenység, hajhullás, gyors hízás vagy fogyás, haspuffadás, bőrproblémák, véres vizelet vagy széklet hátterében húzódó problémákra is. Mindez azért fontos, mert az időben felfedezett betegségek, nagyobb hatékonysággal gyógyíthatók - mondja dr. Torzsa Péter, a Semmelweis Egyetem Családorvosi Tanszékének vezetője.
Elmúlhat-e magától a pánikbetegség?
A pánikbetegséggel nehéz együtt élni, különösen, ha úgy érezzük, kicsúszik a kezeink közül a kontroll a rohamok kapcsán. Érdemes-e arra várni, hogy majd "magától" elmúlik a nehézség? Egyáltalán léteznek-e olyan eszközök, amelyekkel elősegíthetjük a javulást? Mikor és miért érdemes orvoshoz fordulni? Dr. Veres Andrea főorvos, a Pszichiátriai Központ pszichiátere adott választ a kérdésekre.
Közösségi hozzászólások: