SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK

A karácsonyi ünnepkör

Kókai Kata [cikkei] - 2004-11-24
Advent, Mikulás ünnepe és Luca napja: december az év legtöbb és legnagyobb ünnepének időszaka. Számtalan babona, hiedelem és népszokás kötődik a téli ünnepekhez.

 

A régi népszokások ma már a nagyobb városokban teljesen feledésbe merültek. Ma már kevesen építik meg Luca székét, s November utolsó napján, András napkor kevés hajadon álmodja meg, ki lesz jövendőbelije.

 

~*°*~*°*~*°*~*°*~*°*~*°*~*°*~*°*~*°*~

 

Advent (November utolsó vasárnapja- karácsony)

 

András napjához legközelebb eső vasárnapon, négy héttel karácsony előtt kezdődik advent időszaka, mely a reménykedés, s a várakozás ideje. Minden vasárnap eggyel több gyertya fénye ragyogja be a lakást. Hagyományosan minden évben megvesszük, vagy saját kezűleg elkészítjük az adventi koszorút, melynek hagyománya több mint száz éves múltra tekint vissza.

 

Az első adventi koszorú gyertyái 1890-ben, egy németországi árvaházban gyúltak meg. Az árvaház lelkipásztora egy akkor világításként használt kör alakú abroncson gyertyagyújtással jelezte a karácsonyig hátralévő időt. Később a sokkal ünnepiesebb, fenyőből készült koszorút használták.

 

~*°*~*°*~*°*~*°*~*°*~*°*~*°*~*°*~*°*~

 

Luca Napja (december 13.)

 

A naptárreform előtt Luca napjára esett a napforduló. Ezen a napon volt leghosszabb az éjszaka, s legrövidebb a nappal. Régen elsősorban a „tyúkok termékenységének” varázslása volt a célt, ezért Luca napján a nők számára meg volt tiltva a munka. Úgy tartották, ha ezen a napon a nők fonnának, vagy varrnának, nem tojnának a tyúkok.

 

Ugyanekkor készítik el Luca székét is. December 13-án kell nekifogni a szék elkészítésének, majd 13 napon át, tizenháromféle különböző fából kell készíteni. Aki Luca székére ül, az meglátja a boszorkányokat.

 

~*°*~*°*~*°*~*°*~*°*~*°*~*°*~*°*~*°*~

 

Karácsony

 

Végre lezárul az adventi időszak, s következik a várva karácsony: a szeretet ünnepe. A karácsonyt minden országban másként és máskor ünneplik, ám egy dolog sehol sem változik: a családok, barátok összegyűlnek, s együtt ünneplik ezt a jeles napot. A keresztény vallás nyomán több hagyomány is fennmaradt, melyet néhány helyen még ma is őriznek.

 

Betlehemezés: Egyházi eredetű népi játék, melyben Jézus születésének történetét mutatják be. Régen a gyermekek pásztornak öltözve, házilag készített jászollal jártak házról-házra, s adták elő a kis Jézus történetét.

 

Kántálás: Kántálásnak a karácsonyi énekes köszöntést nevezték. Általában a felnőttek jártak éjfélig házról-házra, s köszöntötték az ott élőket.

 

~*°*~*°*~*°*~*°*~*°*~*°*~*°*~*°*~*°*~

 

Borszentelés: december 27-én, Szent János napján áldották meg a bort. Ezen a napon a családok bort vittek a templomba, melyet a pap megszentelt. A megáldott bornak nagy erőt tulajdonítottak, úgy vélték meggyógyítja a beteg embereket.

(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)

LEGOLVASOTTABB

Három gyerek tűnt el Szigetszentmiklósról

A szigetszentmiklósi rendőrök a lakosság segítségét kérik három gyermek eltűnésének felkutatásában.

Epekövesek, figyelem! Íme a gasztroenterológus ünnepi tanácsai

Az ünnepi időszakban tömegesen jelentkeznek a sürgősségi ellátásban az epekólikás betegek. Dr. Pászthory Erzsébet, a Gasztroenterológiai Központ gasztroenterológus, belgyógyász szakorvosa szerint, ha valaki már átélt ilyen rohamot, az soha nem felejti el; megfelelő kezelés híján pedig bármikor újra jelentkezhetnek a tünetek, és akár súlyosabb szövődményeket is okozhatnak a kövek.

Elmúlhat-e magától a pánikbetegség?

A pánikbetegséggel nehéz együtt élni, különösen, ha úgy érezzük, kicsúszik a kezeink közül a kontroll a rohamok kapcsán. Érdemes-e arra várni, hogy majd "magától" elmúlik a nehézség? Egyáltalán léteznek-e olyan eszközök, amelyekkel elősegíthetjük a javulást? Mikor és miért érdemes orvoshoz fordulni? Dr. Veres Andrea főorvos, a Pszichiátriai Központ pszichiátere adott választ a kérdésekre.

Óriási a korai felismerés jelentősége a nőgyógyászati daganatoknál is

A daganatos betegségek korai felismerése sok esetben élet-halál kérdése lehet, de legalábbis meghatározza a kezelés lehetőségeit. Így van ez a nőgyógyászati daganatok esetében is: minél korábban sikerül felismerni a betegséget, annál jobbak lehetnek a kilátások. Dr. Hernádi Balázs, a Nőgyógyászati Központ szülész-nőgyógyásza, a nőgyógyászati onkológia specialistája elmagyarázta, mikor, kinek és milyen vizsgálatok szükségesek az időben történő diagnosztizáláshoz.

Újévi fogadalom: 2025-ben ne hagyjuk ki a „nagyrutin” vizsgálatot!

Huszonegy éves kor fölött rizikófaktorok, tünetek hiányában legalább öt évente, krónikus betegség, idős életkor esetén évente javasolt a laborvizsgálat, amely fényt deríthet a tartós fáradékonyság, sápadtság, szem alatti sötét karikák, ingerlékenység, hajhullás, gyors hízás vagy fogyás, haspuffadás, bőrproblémák, véres vizelet vagy széklet hátterében húzódó problémákra is. Mindez azért fontos, mert az időben felfedezett betegségek, nagyobb hatékonysággal gyógyíthatók - mondja dr. Torzsa Péter, a Semmelweis Egyetem Családorvosi Tanszékének vezetője.

© 2004-2022 Családi Háló Közhasznú Alapítvány - minden jog fenntartva.
Ügynökségi értékesítési  képviselet: Adaptive Media
ADATVÉDELMI BEÁLLÍTÁSOK
A szerkesztő ajánlja