SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK

Ünnepi előkészületek - Karácsony A-tól Z-ig

Családinet [cikkei] - 2004-11-14
Nyakunkon az ünnep és szokás szerint még senkinek nem vettük meg az ajándékot, fogalmunk sincs róla mi legyen az ünnepi ebéd, vacsora, milyen süteményeket süssünk vagy vegyünk. Ezekkel a gondokkal nem vagy egyedül. Mindenki kapkod, ideges, miközben felteszi magának a kérdést: minek ez az őrült felhajtás, ajándékvásárlási láz stb.

 Az ünnep nem erről szól! Örülni kellene egymásnak, kicsit megpihenni, magunk mögött tudni az egész éves őrületet, végre egy jót beszélgetni az ünnepi asztalnál, összehívni szeretteinket, akikkel amúgy sem tudunk eleget találkozni, talán az ünnep közeledtével jobban vágyunk ilyen alkalmakra.

Megkísérlünk néhány tippet adni a karácsonyi készülődéshez, hátha segítünk vele a rohanásban lévőknek.

Ajándékcsomagolás

Ha már megvetted szeretteidnek az ajándékot, csomagold is be. Ne hagyd az utolsó éjszakára, mert addigra már olyan fáradt leszel, hogy nem lesz kedved bíbelődni vele.Vegyél karácsonyi mintás vagy egyszínű csomagolópapírt.Díszítésképpen tehetsz rá szalagot, karácsonyfadíszt, egy szál fenyőágat, képeslapot, de hajtogathatod a papírt a hagyományostól eltérő formára.

Bevásárlás

Tervezd meg a karácsonyi menüt, majd készítsd el a bevásárlólistát! Célszerű csoportosítani a vásárlást. Időt takarítasz meg, ha egy helyen -piacon -veszed meg a húst, a zöldséget, a gyümölcsöt, egy másik alkalommal élelmiszerboltban a tartós élelmiszereket. Írd fel azt is, amit az utolsó napokra kell hagyni. Ellenőrizd a fenyődíszeket, nehogy későn derüljön ki, hogy nincs elegendő gyertya, csillagszóró, csengettyű stb. Ne feledkezz meg a díszes karácsonyi szalvétáról sem!

Fotózás, filmezés

Készítsd elő a kamerát, a fényképezőgépet és időben gondoskodj filmről, kazettáról, elemről.

Gyertya

A gyertya nemcsak melegséget, kellemes, meghitt hangulatot, hanem finom adventi-, fahéj-, szegfűszeg-, fenyőillatot is áraszt a szobában.
Megállja a helyét egy almába vájva, gyertyatartóban, üvegpohárban, alátétre állítva is.

Hagyományok

A karácsonyi várakozás egyik jelképe az adventi koszorú, amit mennyezettről szokás lelógatni vagy asztalra tenni. Advent első vasárnapján kell meggyújtani rajta az első gyertyát, ami általában november végére, december elejére esik. Sokan öltöztetik a lakást is ünnepi díszbe. Itt az ideje, hogy te is megpróbálkozz vele. Tegyél koszorút vagy egy fenyőágat a bejárati ajtóra. A kertbe világítson a zöld bokrokon a színes égő vagy gyertya. Ha van időd a szobád ablakáról se feledkezz meg. Lógass le az ablakkeretről egy szalmadíszt vagy karácsonyi gömböt, örökzöldet vagy ami a hangulatodhoz éppen illik.

Időbeosztás

Szerencsére az üzletek hétvégén is nyitva tartanak, nem gond, ha hétközben nem jut időd az ajándékvásárlásra. A legjobb, ha a visszaszámlálásos módszert" választod. 24-ére mindenképp készen kell lenni. Meg kell vásárolni és be kell csomagolni az ajándékokat, készen kell lenni a takarítással, és magadat is rendbe kell hozni. Ne hagyd utolsó pillanatra a kozmetikust, a fodrászt. Ird be a naptárodba a napi tennivalókat, és igyekezz ahhoz alkalmazkodni. Ha jól gazdálkodsz az időddel, nem leszel ideges, fáradt és kimerült szentestére.

Italkínálás

A fínom vacsorához, ebédhez dukál egy pohár jófajta bor is. Tervezd meg hogy az ünnepi menütől függően milyen bort kínálj az étkezésekhez, ha szárnyas-, sertés-, marha-, vagy vadhús kerül az az asztalra.

Jókívánságok

December első felében tanácsos feladni a karácsonyi üdvözlőlapokat. Közeli barátodnak, barátnődnek az ünnepet megelőző napokban telefonon is kívánhatsz kellemes ünnepeket.

Karácsonyfa



Ne hagyd az utolsó pillanatra a vásárlást! Időben döntsd el, hogy milyen színű díszekkel fogod feldíszíteni a fát. Sokkal szebben mutatnak az egyszínű díszek és kellékek, mint a csiricsáré, amire mindent ráaggatnak. Ha gyerek is van a családban feltétlenül tedd fel a fára azokat a díszeket, amelyeket ő készített. Akassz mézes figurákat is rá. A díszítésbe vond be a kicsiket, bízd rá, hová kerüljenek a díszek.

Családdal együtt könnyebb!

Vond be az előkészületekbe a család többi tagját is, főleg a testvéreket. Bensőségesebb az ünnep, ha mindenki kiveszi belőle a részét. A karácsonyfa beszerzése, felállítása, az italok összeállítása, hazacipelése legyen a fiúk feladata. Bízd a kistervérekre a karácsonyi ajándékkísérő kártyák megrajzolását. Segíthetnek a sütésben is, nem baj, ha kicsit lisztesebb lesz a konyha a kelleténél, legalább jót szórakozik a család.

Öltözködés

Nem baj, ha a konyhai teendőket konyhai öltözetben végzed, de amikor az ünnepi asztalhoz ül a család legyen mindenki elegánsan felöltözve.

Régi ízek, zamatok

Az ünnep alatt mindenki félreteszi a reformkonyha ételeit . Előkerül a nagymama isteni receptje, aminek nem lehet ellenállni. Ne is törődj a fogyókúrával, mert az teljesen reménytelen. Engedj a csábításnak, inkább az ünnepek elteltével fogyókúrázz!

Rokonlátogatás

A szeretet és a család ünnepén általában mindenhol összejön a család. Ha évközben csak 1-2 alkalommal jut idő egymásra, karácsonykor mindezt be lehet pótolni. Illik virágot vinni a vendéglátó háziasszonynak, egy üveg italt a házigazdának. De az is kedves meglepetés, ha a magad készítette édességgel mész vendégségbe.

Sütés-főzés

Ma már senki sem tölt napokat a konyhában a karácsonyi ételek elkészítése miatt. Ha jól szervezed az idődet, előre is meg tudod főzni az ételeket, és lefagyasztva tárolhatod az ünnepig.
Az aprósüteményeket már most csináld meg, hogy megpuhuljon az ünnepekre.

Terítés

Legyél igényes a terítésre. Ilyenkor előkerül a féltve őrzött ünnepi étkészlet, a legszebb evőeszköz és pohár. Válassz színben hozzá illő szolidan díszített papírszalvétát vagy szalvétagyűrűbe húzott textilszalvétát. Tegyél az asztalra gyertyát és karácsonyi díszítésként az adventi koszorút vagy fenyőágat, ami illik a terítékhez.

Vendégvárás

A szentestét mindenki szűk családi körben tölti. A másnapot és az azt követő időszakot a nagy vendégjárás jellemzi. Ezek általában előre egyeztetett programok. A vendégek ajándékkal kedveskednek a vendéglátóknak, a háziaknak illik készülni a vendégek fogadására, ezzel is viszonozva a figyelmességet.

Zene
 
Az ünnep el sem képzelhető zene nélkül. Már a karácsonyfa díszítése előtt hallgass karácsonyi dallamokat, amitől csak fokozódik az ünnepi hangulat. Szépek a karácsonyi zenék, de amikor meggyúlladnak a gyertyák, a csillagszórók, együtt énekeljen a család karácsonyi énekeket.

forrás: www.she.hu

Fotó: condesign/Pixabay.com

(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)

LEGOLVASOTTABB

Három gyerek tűnt el Szigetszentmiklósról

A szigetszentmiklósi rendőrök a lakosság segítségét kérik három gyermek eltűnésének felkutatásában.

Epekövesek, figyelem! Íme a gasztroenterológus ünnepi tanácsai

Az ünnepi időszakban tömegesen jelentkeznek a sürgősségi ellátásban az epekólikás betegek. Dr. Pászthory Erzsébet, a Gasztroenterológiai Központ gasztroenterológus, belgyógyász szakorvosa szerint, ha valaki már átélt ilyen rohamot, az soha nem felejti el; megfelelő kezelés híján pedig bármikor újra jelentkezhetnek a tünetek, és akár súlyosabb szövődményeket is okozhatnak a kövek.

Óriási a korai felismerés jelentősége a nőgyógyászati daganatoknál is

A daganatos betegségek korai felismerése sok esetben élet-halál kérdése lehet, de legalábbis meghatározza a kezelés lehetőségeit. Így van ez a nőgyógyászati daganatok esetében is: minél korábban sikerül felismerni a betegséget, annál jobbak lehetnek a kilátások. Dr. Hernádi Balázs, a Nőgyógyászati Központ szülész-nőgyógyásza, a nőgyógyászati onkológia specialistája elmagyarázta, mikor, kinek és milyen vizsgálatok szükségesek az időben történő diagnosztizáláshoz.

Elmúlhat-e magától a pánikbetegség?

A pánikbetegséggel nehéz együtt élni, különösen, ha úgy érezzük, kicsúszik a kezeink közül a kontroll a rohamok kapcsán. Érdemes-e arra várni, hogy majd "magától" elmúlik a nehézség? Egyáltalán léteznek-e olyan eszközök, amelyekkel elősegíthetjük a javulást? Mikor és miért érdemes orvoshoz fordulni? Dr. Veres Andrea főorvos, a Pszichiátriai Központ pszichiátere adott választ a kérdésekre.

Újévi fogadalom: 2025-ben ne hagyjuk ki a „nagyrutin” vizsgálatot!

Huszonegy éves kor fölött rizikófaktorok, tünetek hiányában legalább öt évente, krónikus betegség, idős életkor esetén évente javasolt a laborvizsgálat, amely fényt deríthet a tartós fáradékonyság, sápadtság, szem alatti sötét karikák, ingerlékenység, hajhullás, gyors hízás vagy fogyás, haspuffadás, bőrproblémák, véres vizelet vagy széklet hátterében húzódó problémákra is. Mindez azért fontos, mert az időben felfedezett betegségek, nagyobb hatékonysággal gyógyíthatók - mondja dr. Torzsa Péter, a Semmelweis Egyetem Családorvosi Tanszékének vezetője.

© 2004-2022 Családi Háló Közhasznú Alapítvány - minden jog fenntartva.
Ügynökségi értékesítési  képviselet: Adaptive Media
ADATVÉDELMI BEÁLLÍTÁSOK
A szerkesztő ajánlja