SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK

Húsvéti szimbólumaink

Knolmár Marica [cikkei] - 2008-03-20
Hamarosan itt a Húsvét, ilyenkor még nagyobb a rohanás, a készülődés. A legszebbet, legjobbat és a legfínomabbat szeretnénk, azt, hogy díszes asztalunk, ünnepi fínomságaink másokat is örömben részesítsenek. Ilyenkor minden megújul, fényben és áldásban fürdik. A feltámadás, megújulás és újjászületés ünnepe van, mely ünnep a kételkedés legyőzésének, az élet halál feletti győzelmének örömünnepe.

Húsvéti szimbólumaink is ezt az üzenetet közvetítik felénk! Tojás, nyúl, locsolkodás, barka, aranyeső, kalács...
 

A locsolás

A locsolkodás a megtisztulás jelképe, mely utal a keresztségre is, valamint a termékenységkultusszal áll kapcsolatban. Az a legenda húzódik meg e szokás mögött, miszerint a Jézus feltámadását hirdető asszonyokat a Jézust örző katonák vízzel leöntötték, hogy hallgassanak. A termékenységre vonatkozóan pedig íme a Bibliából egy kis részlet: "Legyetek termékenyek, szaporodjatok, töltsétek be a földet és vonjátok uralmatok alá" (Ter 1,28). S ha mindehhez hozzávesszük Yotengrit ősi magyar tanítását a női test szentségéről, Isteni mivoltáról, nagyon szép és teljes képet kaphatunk e szokás mélyebb üzenetét illetően!
 

Tojás

Az élet, az átalakulás, a megújulás, újjászületés és a termékenység ősi szimbóluma.  Az egyházi szimbolikában a sírjából feltámadó Krisztust jelképezi. A díszített tojásokon a minta, a szín tájegységenként változó. A piros szín Jézus vérét szimbolizálja. A  tojás rajzok között a tulipán, szív, ágak, női és férfi motívumok is megjelennek. A patkolt tojások érdekessége, hogy rontás elhárító feladatuk is lehetett! A húsvéti tojások festése a nők, a tojás patkolása a férfiak feladata volt. Parasztházaknál tojás szentelést is tartottak.
 

Díszítsünk!

Díszítéseinkhez használjuk fel ősi szimbolumainkat, hogy Erőt adjanak nekünk és a helységnek, amiben elhelyezzük őket! Használjunk barkát, aranyesőt mindezek kombinálásával előkészíthetjük a megújulás és feltámadás meghitt, örömteli pillanatait. Készítsünk tojásfát, melyre felakaszthatjuk a saját készítésű, festésű tojásainkat. Ha a gyerekeket is bevonjuk a díszítésbe, még teljesebbé tehetjük a készülődés napjait. Díszítés közben beszélgessünk a régi szokásainkról, vagy kérdezzük meg a gyerekeket, ők mit tudnak erről. A Húsvét egy igazán nagy lehetőség a család együttlétének és párkapcsolatunk megerősítésének. Amikor díszítjük a környezetünket, díszítsük lelkünket is! Szenteljük meg készülődésünket és az Ünnepet azzal, hogy lelkünket átöltöztetjük az öröm, a termékenység, a megtisztulás, a megújulás átlényegítő minőségeibe, hogy aztán átadhassuk másoknak is.
 

Kedveskedjünk!

Kedveskedjünk ismerőseinknek és munkatársainknak! Apró dolgokról van szó, de milyen jól esik egy kis figyelmesség, ami a legfagyottabb légkört is feloldhatja! Kis csokoládéval, csokinyuszival, virágokkal kedveskedhetünk egymásnak. Készíthetünk egy kis kosárkát az asztalunkra, amiben mindenféle apróságot helyezünk el, hogy aki arra jár megkínálhassuk! Ha túl költségesnek látjuk ezt, készítsünk magunk apró ajándékokat. Játszunk egy kicsit, legyünk bátrak kreatívnak lenni, hiszen ez az időszak változásainkat, szeretetben és figyelmességben való odafordulásunkat erősíti.
 

Nőiségünk megújítása

A mostani időszak kedvezően támogatja a női megújuló folyamatainkat is. Éppen ezért váljunk bátran nyitottabbá az önzetlenség, a figyelmesség és jószándék irányába, hogy mindezt mások is élvezhessék. Kerüljünk közelebb testünkhöz, lelkünkhöz, s ezáltal törekedjünk érteni női értékeinket, a termékenységgel kapcsolatos lehetőségeinket. Belső értékeink kibontása része megújuló folyamatunknak, tisztulásunknak. Adjunk több figyelmet magunknak, használjuk ki ezt a kedvező időszakot a tisztulásra. Ápoljuk, becsüljük meg lelkünk és testünk kívánságait.
 

Párkapcsolat

A termékenység ünnepére készülődve nem feletkezhetünk meg kedvesünkről sem! Ha engedünk női megújuló folyamataink hívásának, mindezt kedvesünk is élvezheti. Most kezdődik a tavasz, a rügyfakadás, virágba borul minden, a Nap fényével átmelegíti a földet. A föld felenged  téli álmából és a Nap érlelő sugaraiban újjászületik. Virágok szöknek szárba, s színekbe burkolja magát a világ is. Ha értjük Földanyánk "szavát", megújíthatjuk párkapcsolatunk energiáit és előkészülhetünk több értő beszélgetésre, s akár szerelmi légyottra is. Felszabaduló, megújító energiáinkat transzformáljuk kreativitásunkba. Táncoljunk, sétáljunk, kerüljünk közelebb a Naphoz, hogy fényével a mi Belső Fényünket ébreszthesse! Énekeljünk, szépítkezzünk, tisztuljunk, öltöztessük testünket és lelkünket is a tavasz színeibe! Nevessünk úgy, ahogy egy madár dalol, illatozzunk, mint egy virág. Legyünk mi a tavasz és a hatás nem marad el!
                                                                                                                                          

Knolmár Mária
tudatosságfejlesztés

Fotó: rabatrolniczy/pixabay

(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)

LEGOLVASOTTABB

Három gyerek tűnt el Szigetszentmiklósról

A szigetszentmiklósi rendőrök a lakosság segítségét kérik három gyermek eltűnésének felkutatásában.

Epekövesek, figyelem! Íme a gasztroenterológus ünnepi tanácsai

Az ünnepi időszakban tömegesen jelentkeznek a sürgősségi ellátásban az epekólikás betegek. Dr. Pászthory Erzsébet, a Gasztroenterológiai Központ gasztroenterológus, belgyógyász szakorvosa szerint, ha valaki már átélt ilyen rohamot, az soha nem felejti el; megfelelő kezelés híján pedig bármikor újra jelentkezhetnek a tünetek, és akár súlyosabb szövődményeket is okozhatnak a kövek.

Óriási a korai felismerés jelentősége a nőgyógyászati daganatoknál is

A daganatos betegségek korai felismerése sok esetben élet-halál kérdése lehet, de legalábbis meghatározza a kezelés lehetőségeit. Így van ez a nőgyógyászati daganatok esetében is: minél korábban sikerül felismerni a betegséget, annál jobbak lehetnek a kilátások. Dr. Hernádi Balázs, a Nőgyógyászati Központ szülész-nőgyógyásza, a nőgyógyászati onkológia specialistája elmagyarázta, mikor, kinek és milyen vizsgálatok szükségesek az időben történő diagnosztizáláshoz.

Újévi fogadalom: 2025-ben ne hagyjuk ki a „nagyrutin” vizsgálatot!

Huszonegy éves kor fölött rizikófaktorok, tünetek hiányában legalább öt évente, krónikus betegség, idős életkor esetén évente javasolt a laborvizsgálat, amely fényt deríthet a tartós fáradékonyság, sápadtság, szem alatti sötét karikák, ingerlékenység, hajhullás, gyors hízás vagy fogyás, haspuffadás, bőrproblémák, véres vizelet vagy széklet hátterében húzódó problémákra is. Mindez azért fontos, mert az időben felfedezett betegségek, nagyobb hatékonysággal gyógyíthatók - mondja dr. Torzsa Péter, a Semmelweis Egyetem Családorvosi Tanszékének vezetője.

Elmúlhat-e magától a pánikbetegség?

A pánikbetegséggel nehéz együtt élni, különösen, ha úgy érezzük, kicsúszik a kezeink közül a kontroll a rohamok kapcsán. Érdemes-e arra várni, hogy majd "magától" elmúlik a nehézség? Egyáltalán léteznek-e olyan eszközök, amelyekkel elősegíthetjük a javulást? Mikor és miért érdemes orvoshoz fordulni? Dr. Veres Andrea főorvos, a Pszichiátriai Központ pszichiátere adott választ a kérdésekre.

© 2004-2022 Családi Háló Közhasznú Alapítvány - minden jog fenntartva.
Ügynökségi értékesítési  képviselet: Adaptive Media
ADATVÉDELMI BEÁLLÍTÁSOK
A szerkesztő ajánlja