SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEKHÚSVÉT

Tájékozódás a hatalmas óceánon...

Fodor Józsefné [cikkei] - 2006-11-27
Egy nagyon érdekes cikk került a kezembe, selejtezés közben, melyet szeretnék megosztani másokkal is...

Tájékozódás a hatalmas óceánon...”pálcikatérképek”

A MARSHALL-SZIGETEK több, mint 1200 kisebb-nagyobb szigetből áll, melyek legtöbbje csupán néhány méterre emelkedik a tengerszint főlé. Nem is kell túl messzire mennünk tőlük, és máris eltünnek a szemünk elől. Az ősi Marshall-szigeteki hajósok külvillás csónakjaikkal mégis képesek voltak egyik kis szigetről odatalálni a másik szigetecskére, és tájékozódni a Csendes-óceán, mintegy 2 millió négyzetkilométeres területén.
Hogyan?
Egyszerű, de mégis igencsak hatékony ”térképeik”, a pálcikatérképek segítségével.
A Marshall-szigeti hajósok tapasztalatból tudták, hogy a szárazföld jelenléte bizonyos hullámmintákat hoz létre, melyek már 30 kilométeres távolságból jelzik egy sziget helyét.
Rengeteg hullámmintát kellett megtanulniuk, és a pálcikatérképek segítették őket az emlékezésben.
Hogy nézett ki egy ilyen pálcikatérkép?
Ahogyan a képen is látható, a pálcikák a csavarpálma gyökerének darabkái vagy pedig a kókuszpálma leveleinek a rostjai voltak. Ezeket egymáshoz rögzítették, hogy rácsozatot alkossanak, amely a hullámminták vonalait mutatta. Apró kagylóhéjakat erősítettek rá, hogy jelezzék a szigetek elhelyezkedését.
A pálcikatérképek titkát hosszú éveken át csak bizonyos kiválasztottaknak tárták fel.
Hogyan tanulta meg egy fiatal hajós ennek a ”térképnek” a használatát?
Csakis képzés és gyakorlás által. Egy tapasztalt hajós személyesen oktatta a fiatalt, talán még a közeli szigetekre is elvitte magával. Amint a tanítvány megtanulta felismerni a hullámtörések vonalait, egyre ügyesebben használta a pálcikatérképet.
Végül egymaga is nekivághatott az óceánnak.
Elkezdett érdekelni ez a téma. Kutatásom eredményét a következő cikkemben közreadom.

(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)

LEGOLVASOTTABB

Letartóztatták a holtan talált berekfürdői kisfiú anyját

Elrendelte a bíróság szerdán a holtan talált berekfürdői kisfiú német állampolgárságú anyjának letartóztatását - közölte a Jász-Nagykun-Szolnok Vármegyei Főügyészség az MTI-vel.

Kegyetlen bántalmazás a csepeli technikumban: diákok kínozták meg fiatalabb társukat

Négy 19 éves diák brutális módon bántalmazta 15 éves iskolatársát a csepeli Weiss Manfréd Technikumban. Az eset során a fiút megverték, lekötözték, majd vízzel fojtogatták.

A tavaszi UV-sugárzás elleni védekezés fontossága

A tavasz beköszöntével az éghajlat változása mellett a napsugarak intenzitása is fokozatosan növekszik. Bár sokan a nyári hónapokkal társítják az erős napfényt és a lehetséges bőrkárosodást, már a tavasz elején is jelentős UV-sugárzási értékek érhetők el. E blogbejegyzés célja, hogy részletesen ismertesse az UV-sugárzás tudományos hátterét, annak hatását a bőrre és a szemre, valamint bemutassa a megelőző intézkedéseket, amelyekkel elkerülhetjük a hosszú távú károsodásokat.

Tragédia az arizonai tavon: négy hónapos csecsemő hunyt el az extrém hőség miatt

Egy családi hajókirándulás tragédiába torkollott Arizonában, amikor a négy hónapos Tanna Rae Wroblewski életét vesztette a szélsőséges hőmérséklet következtében. Az eset rávilágít a hőség veszélyeire és a megelőzés fontosságára.

Kockázatot hordoznak az otthoni víztisztitók a Semmelweis Egyetem szakértője szerint

Magyarországon általában semmi nem indokolja, hogy tisztított ivóvizet igyunk. A Semmelweis Egyetem közegészségtudományi szakértője szerint a vélt szennyeződéseket eltávolító háztartási berendezések ugyanakkor számos egészségügyi kockázatot hordoznak, és sok esetben rontják a vezetékes víz mikrobiológiai minőségét.

© 2004-2022 Családi Háló Közhasznú Alapítvány - minden jog fenntartva.
Ügynökségi értékesítési  képviselet: Adaptive Media
ADATVÉDELMI BEÁLLÍTÁSOK
A szerkesztő ajánlja