SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK

Mobilékszer - Akár a régi mobilodból?

Családinet [cikkei] - 2010-03-10
Tudtad-e, hogy 81 tonna e-hulladékból egy még színesebb világot rendezhetsz be? Hogy régi kedvenc mobiltelefonod egyes alkatrészei új eszközök és tárgyak, akár még a trendi ezüst fülbevalód alapanyagául is szolgálhatnak? Kapaszkodj meg! Most megosztjuk veled, hogyan lehetséges ez a csodálatos átváltozás.

Használt mobiltelefonból ékszerTudjuk, hogy már régóta szelektíven gyűjtöd a háztartási hulladékot, és a kedvenc magazinod zöld rovatának iránymutatásai szerint takarékoskodsz vízzel, gázzal és árammal. Több mint valószínű, hogy a hétvégi bevásárlásból is kizárólag újrahasznosított anyagból készült szatyorral térsz haza. Egyszóval: környezettudatos vagy, és tudod, hogy a felesleges szemét nem trendi, az újrapapír viszont Használt mobiltelefonból ékszerpéldául igen. De vajon gondoltál-e már arra, hogy ugyanúgy, ahogy az általad gyűjtött majd leadott újságokból új papír készül, úgy a mobiltelefonod is új eszközök, akár még egy fülbevaló alapjául is szolgálhat?

A Pannon - társadalmi felelősségvállalásának részeként - évek óta gondol rá. A vállalat hat évvel ezelőtt, 2004-ben indította először a kezdeményezést, hogy a kidobásra ítélt, megunt régi telefonokat visszacsatolja a körforgásba, ezzel rengeteg értékes anyagot nyerve. Akkor a felhívásra válaszul a vállalat ügyfelei 98 kg-nak megfelelő mennyiségű telefont adtak le, majd a későbbi évek során, a sikeres kommunikációnak és a folyamatos akcióknak köszönhetően egyre nagyobb mennyiség, 2009-ben már több mint 19 tonna készülék gyűlt össze.


Az évek során összegyűjtött mobilok mennyisége:
2004 2005 2006 2007 2008 2009
98 kg 719 kg 28 200 kg 32 100 kg 850 kg 19 693 kg


A mobiltelefonok és akkumulátorok újrahasznosítására Használt mobiltelefonból ékszerbizony szükség van - nemcsak praktikus, hanem környezetvédelmi okokból is. A készülékek gyártása során ugyanis rengeteg olyan anyagot használnak fel, amelyek önmagukban nem mérgezők, az élővilágba kilépve azonban károsíthatják a környezetet. Az LCD-kijelzőkhöz használt higanyról már azóta tudjuk, hogy mérgező, mióta először kezünkbe vettünk egy lázmérőt, de a mikrofonok és egyéb apró alkatrészek is további veszélyes nehézfémeket tartalmaznak, amelyek a nem megfelelő hulladékkezelés során szennyezhetik a természetet. Mindezek az anyagok azonban szétválaszthatók és visszanyerhetők, szakszerű szétszerelés és feldolgozás után. A készülékekben levő sav, kadmium, réz, nikkel, cink és műanyagok Használt mobiltelefonból ékszerrozsdamentes acél tárgyak, raklapok, bútorelemek alapanyagául szolgálhatnak, az értékesebb anyagokból pedig, mint például az arany és az ezüst, ékszerek, hangszerek készülhetnek.

Az eddigi hat év alatt összegyűlt 81 660 kg hatalmas mennyiség. Ezzel a Pannon mindenképpen példát mutat a környezetvédelem terén, azonban arra is szeretné ösztönözni a fogyasztókat, és ezzel téged is, hogy ne csak az akciók ideje alatt, hanem az év további részében is gyűjtsd és a megfelelő helyre add le a kidobásra ítélt mobiltelefonodat. Így teremtsünk együtt egy szebb világot, ahol nem csak a hernyóból lehet pillangó, hanem egy öreg, ócska telefon is ezüst fülbevalóvá változhat!

Forrás: pannon.hu

(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)

LEGOLVASOTTABB

Három gyerek tűnt el Szigetszentmiklósról

A szigetszentmiklósi rendőrök a lakosság segítségét kérik három gyermek eltűnésének felkutatásában.

Epekövesek, figyelem! Íme a gasztroenterológus ünnepi tanácsai

Az ünnepi időszakban tömegesen jelentkeznek a sürgősségi ellátásban az epekólikás betegek. Dr. Pászthory Erzsébet, a Gasztroenterológiai Központ gasztroenterológus, belgyógyász szakorvosa szerint, ha valaki már átélt ilyen rohamot, az soha nem felejti el; megfelelő kezelés híján pedig bármikor újra jelentkezhetnek a tünetek, és akár súlyosabb szövődményeket is okozhatnak a kövek.

Óriási a korai felismerés jelentősége a nőgyógyászati daganatoknál is

A daganatos betegségek korai felismerése sok esetben élet-halál kérdése lehet, de legalábbis meghatározza a kezelés lehetőségeit. Így van ez a nőgyógyászati daganatok esetében is: minél korábban sikerül felismerni a betegséget, annál jobbak lehetnek a kilátások. Dr. Hernádi Balázs, a Nőgyógyászati Központ szülész-nőgyógyásza, a nőgyógyászati onkológia specialistája elmagyarázta, mikor, kinek és milyen vizsgálatok szükségesek az időben történő diagnosztizáláshoz.

Újévi fogadalom: 2025-ben ne hagyjuk ki a „nagyrutin” vizsgálatot!

Huszonegy éves kor fölött rizikófaktorok, tünetek hiányában legalább öt évente, krónikus betegség, idős életkor esetén évente javasolt a laborvizsgálat, amely fényt deríthet a tartós fáradékonyság, sápadtság, szem alatti sötét karikák, ingerlékenység, hajhullás, gyors hízás vagy fogyás, haspuffadás, bőrproblémák, véres vizelet vagy széklet hátterében húzódó problémákra is. Mindez azért fontos, mert az időben felfedezett betegségek, nagyobb hatékonysággal gyógyíthatók - mondja dr. Torzsa Péter, a Semmelweis Egyetem Családorvosi Tanszékének vezetője.

A herecsavarodás okai, tünetei és kezelése - az újszülöttek és a kamaszok nagyobb veszélyben vannak

A herecsavarodás (heretorzió vagy torsio testis) egy ritka, de súlyos állapot, amely leginkább újszülötteknél és a serdülés korai szakaszában járó fiúknál fordul elő, de bármely életkorban kialakulhat. A probléma a herekocsány megcsavarodásával jár, amely a herék vérellátását gátolja. Ez kezelés nélkül a here elhalásához is vezethet.

© 2004-2022 Családi Háló Közhasznú Alapítvány - minden jog fenntartva.
Ügynökségi értékesítési  képviselet: Adaptive Media
ADATVÉDELMI BEÁLLÍTÁSOK
A szerkesztő ajánlja