SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEKHÚSVÉT

A testbeszéd

Kókai Kata [cikkei] - 2006-04-19
Ki gondolná, hogy akár szavak nélkül is megérthetjük egymást? Pedig mozdulataink szavak nélkül is elárulják mit gondolunk.

Ma már tudjuk, hogy nem csak a grimaszok lehetnek árulkodóak, hanem legegyszerűbb mozdulataink is. Ahogyan ülünk, ahogy kezünket mozdítjuk, vagy éppen az, ha gondterhelten dörzsölgetjük homlokunkat, egy szakember számára sok mindent elárulhat. Testünk jelbeszéde könnyen felismerhető, laikusok is tisztában vannak vele, csupán nem tulajdonítanak ennek nagyobb jelentőséget.

Ahogyan gyerekeinken észrevesszük amikor füllentenek, vagy meglátjuk, ha egy hosszú ideje ismert barátunk gondterhelt, úgy másokon is képesek vagyunk felismerni az apró jeleket. És bármilyen különös is, ezek a jelek minden országban más-más formában tűnnek fel, részben ezért is tűnik másnak, "idegennek" egy külföldi ország. Míg hazánkban a hazugságon kapott ember általában ajka közelében tartja a kezét, külföldön inkább a fülét dörzsölgeti. Minden országnak megvan a maga nonverbális kommunikációs rendszere.

Ki, hogyan használja

Kutatók megállapították, hogy minden egyes mozdulat egy-egy szónak felel meg. A mozdulatok alkalmazása azonban attól is függ, kivel kommunikálunk, s milyen lakóhelyről érkeztünk. Az ország, a város, de akár tudásunk is befolyásolhatja hogyan és mennyire használjunk mozdulatainkat. A vidéki emberek kevésbé tűrik a zsúfoltságot, hiszen megszokták a tág életteret, a nagyobb városokban élők pedig megszokták, ezért testbeszédet is ritkábban használnak a szűkös hely miatt.

Azok az emberek, akik kisebb szókinccsel rendelkeznek, gyakrabban kísérik mondandójukat mozdulatokkal. Az egyes térségekben élők más-más zónákkal rendelkeznek. Az intim szféra, vagyis az a távolság, melyen belülre már csak hozzánk közel állókat engedünk, minden térségben már és más. Míg Európában a tőlünk 20-30 cm-re állókat nem tekintjük betolakodóknak, addig más nemzeteknél ez a távolság jóval nagyobb.


Többek között a kapcsolat kezdeményezésénél lehet jelentősége a zónák nagyságának. Ha valaki szimpatizál a másikkal, közelebb engedi, mint a zóna határa, ha azonban nem kedveli az illetőt, automatikusan megtartja a zóna távolságát.

A szemkontaktus

A szemkontaktus fontosságát mindig is ismertük. Ahogy a mondás is tartja, a szem a lélek tükre. Elárulja, hogy valaki éppen kitalál valamit, vagy egy múltbeli eseményre gondol, esetleg kedveli a vele társalgó embert, vagy dühös rá. Az izgalom, a szerelem jele a kitágult pupilla, míg az idegességé ennek az ellentéte; az összeszűkült pupilla.

Valódi szemkontaktusról akkor beszélhetünk, ha a beszélgetés során két ember legalább 70%-ban egymás szemébe néz. Ellenkező esetben a másik fél vagy hazudik, vagy érdektelen. Az üzleti életben gyakran háromszög alakban pillantanak a másik arcára. A háromszög csúcsait a két szem, illetve a homlok képezik. A tárgyalás komolyságát bizonyítandó szokták alkalmazni ezt a módszert.

A személyes érdeklődés kifejezésénél is a háromszög dominál, akkor azonban a két szem és az ajak, vagy egy lejjebb elhelyezkedő testrész alkotják a háromszöget.

A testbeszéd egy idegenről is sokat elárulhat. Megmutatja, hogyan közeledik felénk -ellenségesen vagy barátságosan-, megtudhatjuk, hogy a vele folytatott párbeszédről mi a kimondatlan véleménye. A testbeszédet ma már külön tanfolyamokon oktatják, legfőképpen üzletembereknek, akik a kimondatlan szavakkal érhetik el a legnagyobb sikert.

(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)

LEGOLVASOTTABB

Letartóztatták a holtan talált berekfürdői kisfiú anyját

Elrendelte a bíróság szerdán a holtan talált berekfürdői kisfiú német állampolgárságú anyjának letartóztatását - közölte a Jász-Nagykun-Szolnok Vármegyei Főügyészség az MTI-vel.

Kegyetlen bántalmazás a csepeli technikumban: diákok kínozták meg fiatalabb társukat

Négy 19 éves diák brutális módon bántalmazta 15 éves iskolatársát a csepeli Weiss Manfréd Technikumban. Az eset során a fiút megverték, lekötözték, majd vízzel fojtogatták.

Közeledik a tavasz, gyakoribb a migrén?

A migrénesek pontosan tudják, melyek azok a triggerek, amelyek kiváltják náluk a görcsös fájást. Leggyakrabban bizonyos ételeket, fényt, hangokat, stresszt szokás emlegetni, de sokan vannak, akiket az időjárásváltozás visel meg. Dr. Para Szabolcs, a Neurológiai Központ neurológusa a közeledő tavaszi frontok kapcsán beszélt a migrén kezelési lehetőségeiről.

Tragédia az arizonai tavon: négy hónapos csecsemő hunyt el az extrém hőség miatt

Egy családi hajókirándulás tragédiába torkollott Arizonában, amikor a négy hónapos Tanna Rae Wroblewski életét vesztette a szélsőséges hőmérséklet következtében. Az eset rávilágít a hőség veszélyeire és a megelőzés fontosságára.

A tavaszi UV-sugárzás elleni védekezés fontossága

A tavasz beköszöntével az éghajlat változása mellett a napsugarak intenzitása is fokozatosan növekszik. Bár sokan a nyári hónapokkal társítják az erős napfényt és a lehetséges bőrkárosodást, már a tavasz elején is jelentős UV-sugárzási értékek érhetők el. E blogbejegyzés célja, hogy részletesen ismertesse az UV-sugárzás tudományos hátterét, annak hatását a bőrre és a szemre, valamint bemutassa a megelőző intézkedéseket, amelyekkel elkerülhetjük a hosszú távú károsodásokat.

© 2004-2022 Családi Háló Közhasznú Alapítvány - minden jog fenntartva.
Ügynökségi értékesítési  képviselet: Adaptive Media
ADATVÉDELMI BEÁLLÍTÁSOK
A szerkesztő ajánlja