SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK

Látványos csillaghullással kezdődik az év

Családinet [cikkei] - 2025-01-03
Látványos csillaghullással kezdődik az év, érkeznek a Quadrantidák, az egyik legbőségesebb meteorzáport hozó raj - tájékoztatta a Svábhegyi Csillagvizsgáló csütörtökön az MTI-t.
Látványos csillaghullással kezdődik az év

Az évkezdet legfontosabb és leglátványosabb csillagászati eseménye a Quadrantidák meteorraj érkezése - írták a közleményben.

A tájékoztatás szerint 2025-ben január 3-án már az esti órákban is aktív a raj, amely ideális esetben óránként akár 100-120 meteort is képes produkálni. Ezzel méltán felveszi a versenyt a jól ismert augusztusi Perseidákkal és a decemberi Geminidákkal - fűzték hozzá.

A Quadrantidák mégis egy kevésbé ismert raj, ez pedig részben annak tudható be, hogy januárban gyakran felhős az ég, a hideg miatt sokan visszariadnak a megfigyelésétől - írta a Svábhegyi Csillagvizsgáló.

"A Quadrantidák hullócsillagban dús maximuma viszonylag rövid, a sűrű hullócsillag potyogás körülbelül fél nap alatt lecseng" - fogalmaztak, hozzátéve, hogy "ennek ellenére mindenképp érdemes próbálkozni a megfigyelésével, hiszen a raj nemcsak dús, de fényes tűzgömböket is produkálhat".

Az ismertetés szerint a hullócsillagok, vagy meteorok olyan porszemcsékből és kődarabokból származnak, amelyek akár egy űrhajó sebességének többszörösével száguldanak az űrben. A Föld felső légkörében hosszú, fényesen világító ioncsatornát hoznak létre, ezt látják a megfigyelők hullócsillagként.

"A Quadrantidák meteorraj szülőobjektuma a mindössze 3 kilométer átmérőjű, 2003 EH1 jelű kisbolygó. Ez igazi különlegesség, hiszen a kisbolygók viszont ritkán produkálnak olyan törmelékfelhőt, ami egy meteorraj alapját képezheti"

- írta a Svábhegyi Csillagvizsgáló.

A közlemény szerint a meteorraj gyakorisági maximuma január 3-án, péntek este körülbelül 16-20 órakor lesz, azonban Magyarországról csak később lehet látni a legtöbb hullócsillagot. A hideget jól tűrőknek mindenképpen érdemes megvárniuk a hajnali órákat is, mivel ekkor várható a legtöbb meteor. Hozzátették, hogy az éjszaka folyamán nem csak hullócsillagok, de fényes tűzgömbök észlelésére is van esély.

Az intézmény a megfigyelőknek azt ajánlja, hogy öltözzenek melegen, és a megfigyeléshez keressenek egy sötét, a városi fényektől mentes területet.

Forrás: MTI

Nyitókép (illusztráció): depositphotos

(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)

LEGOLVASOTTABB

Szamárköhögésem velőt rázó története

Szamárköhögésem velőt rázó története

Légútjaimat általában békés hámszövet fedi, aminek a felszínén levő kis csillók segítenek kisöprögetni onnan a kórokozókat. Akkoriban éppen egy közönséges megfázással küzdöttem, orrfolyással, enyhe köhögéssel, amivel úgy véltem, a munkám megszakítása nélkül megbirkózom. Azonban a kór alattomos módon dolgozva elkezdett toxinokat gyártani, melyek észrevétlenül megtapadtak a csillós szöveten, méreganyagokat bocsájtottak ki rá, míg egy sűrű, ragadós váladék képződött és a légútjaim beszűkültek. Mindebből annyit érzékeltem, hogy nem kapok levegőt.
Drámai ugrás 2024-ben: terjed a rendkívül fertőző szamárköhögés

Drámai ugrás 2024-ben: terjed a rendkívül fertőző szamárköhögés

A szamárköhögés (pertussis) egy rendkívül fertőző, bakteriális eredetű betegség, amelyet a Bordetella pertussis nevű baktérium okoz. Legfőképpen a légutakat érinti, és minden korosztályt veszélyeztet, de különösen a csecsemőkre jelent nagy kockázatot. Az elmúlt évekhez képest Magyarországon drámaian nőtt az esetek száma, így fontos, hogy minden szülő tisztában legyen a tünetekkel, a megelőzéssel és a kezelési lehetőségekkel.
Epekövesek, figyelem! Íme a gasztroenterológus ünnepi tanácsai

Epekövesek, figyelem! Íme a gasztroenterológus ünnepi tanácsai

Az ünnepi időszakban tömegesen jelentkeznek a sürgősségi ellátásban az epekólikás betegek. Dr. Pászthory Erzsébet, a Gasztroenterológiai Központ gasztroenterológus, belgyógyász szakorvosa szerint, ha valaki már átélt ilyen rohamot, az soha nem felejti el; megfelelő kezelés híján pedig bármikor újra jelentkezhetnek a tünetek, és akár súlyosabb szövődményeket is okozhatnak a kövek.
Tovább bővült és frissült a Semmelweis HELP alkalmazás

Tovább bővült és frissült a Semmelweis HELP alkalmazás

Új funkciókkal bővült és frissült a Semmelweis Egyetem ingyenes tünetellenőrző alkalmazása, a Semmelweis HELP. A fejlesztéseknek köszönhetően ezentúl önállóan is kereshető az alkalmazásban elérhető 740 betegség, sérülés és állapot tüneteinek enyhítésére és az egyéb teendőkre vonatkozó tudásanyag. Emellett a felhasználói visszajelzések nyomán egyértelműbbé vált a profilok létrehozása, módosítása. A Semmelweis HELP-nek jelenleg már több mint 229 ezer felhasználója van, nekik az új funkciók eléréshez elég csak frissíteniük az alkalmazást.
Színesek, illatosak és légúti tüneteket is okozhatnak ezek az ünnepi kellékek

Színesek, illatosak és légúti tüneteket is okozhatnak ezek az ünnepi kellékek

A gyertyák kellemes dekorációs kiegészítői otthonainknak, melyeket a karácsony közeledtével egyre gyakrabban lobbantunk lángra, ezzel is emelve az ünnep fényét. Dr. Potecz Györgyi, az Allergiaközpont tüdőgyógyász, allergológus szakembere szerint azonban az illatgyertyák jelentős mértékben hozzájárulhatnak a beltéri levegőszennyezéshez, és légúti irritációt is kiválthatnak az arra érzékenyeknél.

A szerkesztő ajánlja