SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK

Brüsszelig jutott a magyar diákok ötlete

Családinet [cikkei] - 2024-11-18
Haladnak a megvalósítás felé a hazai orvosegyetemek és egészségipari vállalkozások által felkarolt hallgatói fejlesztési ötletek. A diákok projektjei több hazai és külföldi konferenciát megjártak, a legjobbak pedig már a saját vállalkozásukat készítik elő.

Az EIT KIC nevű projekt egy sokszereplős összefogás a hazai egészségügyi innováció ösztönzésére. Egyrészről rangos orvosegyetemek (a Semmelweis Egyetem, a Debreceni Egyetem Általános Orvostudományi Kara és a Pécsi Tudományegyetem Általános Orvostudományi Kara), másrészről pedig az egészségipar magyarországi kulcsszereplői működnek együtt annak érdekében, hogy minél több kapcsolódási pont keletkezzen az akadémiai és az üzleti szféra között. A felek együttműködése ugyanis ösztönzi a friss ötleteket és hátteret ad ezek megvalósításához.

Az EIT KIC keretében a partnerek szerveztek két egészségügyi témájú hackathont, azaz ötletversenyt egyetemistáknak és fiatal kutatóknak. A Hack4Cure – Adatból egészség, majd Ötletből egészség néven futó eseményeken olyan megoldásokat keresett a zsűri, amelyek digitális és egyben fenntartható megoldást kínálnak egy létező problémára, megkönnyítik a betegek vagy az egészségügyi dolgozók hétköznapjait.

A legjobb ötletek azóta jó úton járnak a megvalósulás felé. A hackathonokon negyven csapat vett részt. Közülük a legjobb nyolc kapott meghívást a Preaccelerator programba, amelynek végén remélhetőleg startupként termékké fejlesztik és piacra viszik az ötleteiket. A program eddigi eredményeinek értékelése folyamatban van.

A tavaszi forduló egyik kategóriájának győztese több hazai, fenntartható egészségüggyel foglalkozó projektbe be tudott már kapcsolódni, sőt, Brüsszelben is lehetőségük nyílt prezentálni a megoldásukat. Más csapatok a Semmelweis Egyetem ősszel indult adattudományi mesterképzésén keresztül dolgoznak egészségügyi innovációs feladatokon. A meglévő adatvagyon feldolgozását és az eredmények hasznosítását célzó projektek pedig a magyar egészségügyi informatikai fejlesztéseket koordináló ESZFK Egészséginformatikai Szolgáltató és Fejlesztési Központ asztalára kerültek.

A projekt szereplői részt vettek a Semmelweis Egyetem Egészségügyi Közszolgálati Kar, valamint az EIT Innostars Kft. szakmai részvételével és a Magyar Fejlesztésösztönző Iroda segítségével megrendezett tudásátadási és tapasztalatcsere-eseményen. Ezen a hazai egészségipar és a kutatás-fejlesztési terület számos fontos szereplője, vagyis a hackathonokon kidolgozott ötletek potenciális felvevőpiacai jelentek meg.

Az eredményeket bemutatták a Magyar Kórházszövetség 2024. évi kongresszusán, a 22. IME Adatvezérelt egészségügy és kiberbiztonság konferencián, valamint az EIT Health és bolgár DHI Cluster közös szervezésében lebonyolított nemzetközi workshopon is. Az EIT KIC projekt közelgő zárásával párhuzamosan pedig további eseményeken fognak megjelenni.

A napokban egy harmadik hackathonra is sor került, ezúttal a Debreceni Egyetemen. Ezen 27 csapatban 117 hallgató vett részt, a győztes ötlet pedig ezúttal nem egy, az egészségügyet támogató megoldás, hanem egy konkrét orvosi problémára adott válasz lett: a mesterséges megtermékenyítés során alkalmazott hormonkezelésre dolgoztak ki egy lehetséges új irányt. A hackathonról kikerülő ötletek szerzői a következő hónapokban a korábbiakhoz hasonlóan meg fogják kapni a lehetőséget a  bemutatkozásra változatos szakmai fórumokon. A cél, hogy az életképes egészségipari innovációkból minél rövidebb úton valódi, az ellátórendszerben hasznosítható termékek legyenek.

(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)

LEGOLVASOTTABB

Három gyerek tűnt el Szigetszentmiklósról

A szigetszentmiklósi rendőrök a lakosság segítségét kérik három gyermek eltűnésének felkutatásában.

Szalmonellával fertőzött liszt került az Aldi üzleteibe

Az Aldi szalmonellával szennyezett Happy Harvest hajdinalisztet vonat ki a forgalomból, a visszahívott termék minőségmegőrzési ideje 2025. november 20. - közölte a Nemzeti Kereskedelmi és Fogyasztóvédelmi Hatóság (NKFH) kedden az MTI-vel.

Az általános iskolai beiratkozás menete a 2025/2026-os tanévre

Hamarosan kezdetét veszi az általános iskolai beiratkozás a 2025/2026-os tanévre. Mi a beiratkozás menete? Mit intézhetünk el online? Milyen dokumentumokra lesz szükség? Hogyan lehet halasztani az iskolakezdést? Összegyűjtöttük a fontos tudnivalókat.

A sclerosis multiplex-szel élőknek nyújt segítséget a Semmelweis Egyetem oktatóvideója

Háromszor gyakoribb nőknél az ezerarcú betegségként is emlegetett sclerosis multiplex, mint férfiaknál. Az első tünetek jellemzően 20-40 éves kor között jelentkeznek. A krónikus, autoimmun megbetegedés tünetei nagyon változatosak, előrehaladása egyénenként változó. Mivel a betegség gyakran ellehetetleníti az érintettek mindennapi tevékenységeit, ezért nagyon fontos a diagnózist követően az idejében megkezdett rehabilitáció, komplex fejlesztés. A Semmelweis Egyetem oktatóvideója ehhez nyújt segítséget.

Mennyi az ideális vércukorszint?

A magas vércukorszint tünetei mindenkinél egyedi kombinációban jelentkezhetnek, sokszor azonban évekig nem okoznak semmiféle panaszt. Azért is van óriási jelentősége a rendszeresen végzett szűrővizsgálatoknak, hogy még idejében tetten érhessük a cukorbetegséget megelőző állapotot, és megfelelő prevenciós beavatkozással meggátolhassuk a súlyosabb szövődmények kialakulását - magyarázza dr. Porochnavecz Marietta, a Cukorbetegközpont diabetológusa, aki az ideális vércukorszint-értékekkel kapcsolatos tudnivalókat osztotta meg velünk.

© 2004-2022 Családi Háló Közhasznú Alapítvány - minden jog fenntartva.
Ügynökségi értékesítési  képviselet: Adaptive Media
ADATVÉDELMI BEÁLLÍTÁSOK
A szerkesztő ajánlja