SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK

Elutasítja az iskolaőrséget a Pedagógusok Szakszervezete

Kercsó Dorottya [cikkei] - 2020-06-09
A szervezet szerint igaz, hogy a tanároknak joguk van nyugodt körülmények között dolgozni, de ezt inkább szaksegítség bevonásával szeretnék elérni, és a konkrét javaslattal is számos problémájuk van.

Nem támogatja az iskolaőrség létrehozását a Pedagógusok Szakszervezete (PSZ) – áll a szervezet MTI-hez eljuttatott keddi közleményében. Mint írják: „az erőszaknak, így az iskolai agressziónak minden formáját elutasítja a PSZ, és egyetért azzal, hogy a pedagógusok csak nyugodt légkörben tudnak nevelni és oktatni, ez szolgálja a diákok érdekeit is. Az iskolai agresszió megfékezésére a megelőzést, az ezt segítő szakemberek alkalmazását tartják azonban a leghatékonyabbnak, ezért elutasítják az iskolaőrség létrehozására tett törvényjavaslatot.”


Problémák az iskolaőrséggel

Az konkrét törvényjavaslat meglátásuk szerint számos hiányossággal küzd:

  • Nem állapítható meg, hogy ki és mi alapján dönti el, hogy egy intézményben szükséges-e az iskolaőrség alkalmazása.
  • Nem tudni, ki és milyen jogkörben jogosult az együttműködési szerződés aláírására.
  • Tisztázni kellene, hogy milyen lesz a kapcsolattartás az iskolaőr és a munkáltatója, valamint az oktatási intézmény vezetője és alkalmazottai között. „Feltételezhetően az intézményvezetőnek semmilyen beleszólása nem lesz az iskolaőrök munkájába.”
  • Nem egyértelmű, hogy az iskolaőr jogosult-e a pedagógus elleni fellépésre, illetve beleavatkozhat-e a diákok közti konfliktusokba.

Véleményük szerint az erőszak problémáját inkább minden nap elérhető iskolapszichológusok, fejlesztőpedagógusok és gyógypedagógusok bevonásával lehetne kezelni, így ezen szakemberek létszámának növelésére lenne szükség.  Fontos volna, hogy a nehéz körülmények között végzett munka fogalma ne településhez legyen kötve, hanem ahhoz, hogy mennyi hátrányos illetve halmozottan hátrányos helyzetű tanuló jár az iskolába.

„A pedagógiai asszisztensek - akiknek létszámát szintén emelni kell - segíthetnek a konfliktusok korai felismerésében, a tanulási kudarcok leküzdésében partnerei lehetnének a pedagógusoknak.” – áll az az érdekvédelmi szervezet közleményében. Ugyanígy fontosnak tartanák a gyermekvédelmi rendszer felülvizsgálatát, a szociális munkások és családvédelmi dolgozók szorosabb együttműködését a pedagógusokkal.

Mint korábban mi is megírtuk: a kormány az elharapódzó tanárbántalmazási esetek megfékezése érdekében iskolaőrség felállítására nyújtott be törvényjavaslatot. A leginkább nyugalmazott rendőrökből toborzott iskolaőrség akár bilincs, gumibot és testi kényszer alkalmazására is jogosult lenne a pedagógusukat bántalmazó diákok elleni fellépés során. A javaslat tartalmazza azt is, hogy a jövőben 12 éves kortól lehessen büntethető az, aki hivatalos személyre – például tanárra vagy iskolaőrre – támad.

Kapcsolódó cikkeink:

Kép: Utility_Inc / pixabay

 

(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)

LEGOLVASOTTABB

Drámai ugrás 2024-ben: terjed a rendkívül fertőző szamárköhögés

A szamárköhögés (pertussis) egy rendkívül fertőző, bakteriális eredetű betegség, amelyet a Bordetella pertussis nevű baktérium okoz. Legfőképpen a légutakat érinti, és minden korosztályt veszélyeztet, de különösen a csecsemőkre jelent nagy kockázatot. Az elmúlt évekhez képest Magyarországon drámaian nőtt az esetek száma, így fontos, hogy minden szülő tisztában legyen a tünetekkel, a megelőzéssel és a kezelési lehetőségekkel.

Epekövesek, figyelem! Íme a gasztroenterológus ünnepi tanácsai

Az ünnepi időszakban tömegesen jelentkeznek a sürgősségi ellátásban az epekólikás betegek. Dr. Pászthory Erzsébet, a Gasztroenterológiai Központ gasztroenterológus, belgyógyász szakorvosa szerint, ha valaki már átélt ilyen rohamot, az soha nem felejti el; megfelelő kezelés híján pedig bármikor újra jelentkezhetnek a tünetek, és akár súlyosabb szövődményeket is okozhatnak a kövek.

Személyre szabott fogtisztító eszközökkel hatékonyabban előzhetők meg a fogágybetegségek

Rendszeres fogmosás és nem megfelelő méretű, helytelenül alkalmazott fogköztisztító használata mellett is kialakulhat fogínygyulladás és fogágybetegség - derül ki a Semmelweis Egyetem tanulmányából. Személyre szabott szájhigiénés eszközök használatával és megfelelő betegedukációval azonban elkerülhetők, s akár visszafordíthatók a fenti folyamatok, és a szájüreg egészsége hosszú távon megőrizhető.

Újévi fogadalom: 2025-ben ne hagyjuk ki a „nagyrutin” vizsgálatot!

Huszonegy éves kor fölött rizikófaktorok, tünetek hiányában legalább öt évente, krónikus betegség, idős életkor esetén évente javasolt a laborvizsgálat, amely fényt deríthet a tartós fáradékonyság, sápadtság, szem alatti sötét karikák, ingerlékenység, hajhullás, gyors hízás vagy fogyás, haspuffadás, bőrproblémák, véres vizelet vagy széklet hátterében húzódó problémákra is. Mindez azért fontos, mert az időben felfedezett betegségek, nagyobb hatékonysággal gyógyíthatók - mondja dr. Torzsa Péter, a Semmelweis Egyetem Családorvosi Tanszékének vezetője.

Színesek, illatosak és légúti tüneteket is okozhatnak ezek az ünnepi kellékek

A gyertyák kellemes dekorációs kiegészítői otthonainknak, melyeket a karácsony közeledtével egyre gyakrabban lobbantunk lángra, ezzel is emelve az ünnep fényét. Dr. Potecz Györgyi, az Allergiaközpont tüdőgyógyász, allergológus szakembere szerint azonban az illatgyertyák jelentős mértékben hozzájárulhatnak a beltéri levegőszennyezéshez, és légúti irritációt is kiválthatnak az arra érzékenyeknél.

© 2004-2022 Családi Háló Közhasznú Alapítvány - minden jog fenntartva.
Ügynökségi értékesítési  képviselet: Adaptive Media
ADATVÉDELMI BEÁLLÍTÁSOK
A szerkesztő ajánlja