SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK

Törpefák királya: Bonsai

Kókai Kata [cikkei] - 2005-11-24
Van, aki a zöldet szereti. Mást a szépséges virágok hoznak lázba, de nincs olyan ember, aki ne találná meg kedvencét az apró Bonsai növények között.

De vajon mitől ilyen aprók ezek a fák, lakásunk díszei? A Bonsai szó szabad fordításban „tálkában nevelt fa”, s ez nem is áll távol a valóságtól. Ez egyfajta művészet, melynek során számtalan fa-típusból egy csodálatos, számtalan formában tündöklő növényt hoznak létre. A Bonsai olyan, akár bármelyik fa a természetben, s nem genetikai mutáció, vagy vegyszeres beavatkozás révén „törpül” ilyen apró méretűre, hanem hosszú időn át tartó munka eredményeképpen nyeri el végleges méretét és alakját.

A Bonsai elkészítése

Bizonyos fatípusok alkalmasak arra, hogy Bonsai készülhessen belőlük. A fa ültetését követően nem hagyják azt genetikailag meghatározott méretére növekedni, hanem a gallyak metszésével érik el, hogy apró méretű maradjon. Az állandó metszést követően a fa törzse megvastagszik, erős lesz. Nem egyszer különböző formákra alakítják, ezt drótozás segítségével érik el.

Egyes szerint ez „fakínzás”- és ebben lehet is némi igazság. De hozzá kell tennünk, hogy a nagy fákat is metszik, és ha ez a folyamat káros lenne, nem egy csodás apró növény keletkezne, hanem egy száraz, elhalt kóró. Mindenesetre a Bonsai elkészítése szakember feladat, aki hozzáértő kezeivel nem tesz kárt a növényben.

Bár a legtöbb boltban kapható fa cserépben, vagy apró porcelánedényben kapható, fontos tudni, hogy az igazi keleti Bonsai igyekszik a természettel összhangban lenni. Emiatt legtöbbször egy üreges fatörzsbe, vagy valamilyen fa elszáradt gyökerébe ültetik.

Az aprók fák származása, fajtái

Kínában már több ezer évvel ezelőtt megkezdődött a Bonsai ültetésének, nevelésének művészete. Néhány évszázaddal ezelőtt már a buddhisták kezei alatt is számtalan alkotás keletkezett. Később ez a csodálatos művészet átterjedt a többi keleti országba, s végül néhány évtizede elérte Európát is.

Léteznek szabadföldi Bonsai-ok, melyeket a kertben is lehet tartani. Azt azonban fontos megtudakolni, milyen típusú fáról van szó, meddig tűri a hideget, s hogyan kell kezelni. Amennyiben hazánkban is honos fajról van szó, nyugodtan tartható a szabadhat, ha azonban trópusi, vagy mediterrán fa, mindig ügyelni kell arra, hogy környezetében megfelelő hőmérséklet legyen.

A Bonsai gondozása

Míg egyes fákat min nap vízzel kell permetezni, mások nem igényelnek különösebb törődést. Az, hogy az általunk választott növény mennyi gondoskodást igényel, nagyban függ attól, milyen éghajlaton honos. A hazánkban megélő fákból készített Bonsai nem igényel akkora törődést, mint egy trópusi fafajta, melynek állandó meleg hőmérsékletre, úgymond megfelelő éghajlatra van szüksége.

Senki ne essen kétségbe, ha elsőre nem boldogul a feladattal. Az üzletekben kapható apró növényekről sokszor nem tudnak pontos információval szolgálni, így gondozásuk nehezebbé válik. Ma már rengeteg könyv jelenik meg Bonsaiokról, így könnyen megkereshetjük, mely fajhoz tartozik lakásunk éke. Ezt követően csupán meg kell találni a lakás azon területét, amely világítás-hőmérséklet szempontjából leginkább hasonlatos természetes környezetéhez

(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)

LEGOLVASOTTABB

Három gyerek tűnt el Szigetszentmiklósról

A szigetszentmiklósi rendőrök a lakosság segítségét kérik három gyermek eltűnésének felkutatásában.

Epekövesek, figyelem! Íme a gasztroenterológus ünnepi tanácsai

Az ünnepi időszakban tömegesen jelentkeznek a sürgősségi ellátásban az epekólikás betegek. Dr. Pászthory Erzsébet, a Gasztroenterológiai Központ gasztroenterológus, belgyógyász szakorvosa szerint, ha valaki már átélt ilyen rohamot, az soha nem felejti el; megfelelő kezelés híján pedig bármikor újra jelentkezhetnek a tünetek, és akár súlyosabb szövődményeket is okozhatnak a kövek.

Óriási a korai felismerés jelentősége a nőgyógyászati daganatoknál is

A daganatos betegségek korai felismerése sok esetben élet-halál kérdése lehet, de legalábbis meghatározza a kezelés lehetőségeit. Így van ez a nőgyógyászati daganatok esetében is: minél korábban sikerül felismerni a betegséget, annál jobbak lehetnek a kilátások. Dr. Hernádi Balázs, a Nőgyógyászati Központ szülész-nőgyógyásza, a nőgyógyászati onkológia specialistája elmagyarázta, mikor, kinek és milyen vizsgálatok szükségesek az időben történő diagnosztizáláshoz.

Elmúlhat-e magától a pánikbetegség?

A pánikbetegséggel nehéz együtt élni, különösen, ha úgy érezzük, kicsúszik a kezeink közül a kontroll a rohamok kapcsán. Érdemes-e arra várni, hogy majd "magától" elmúlik a nehézség? Egyáltalán léteznek-e olyan eszközök, amelyekkel elősegíthetjük a javulást? Mikor és miért érdemes orvoshoz fordulni? Dr. Veres Andrea főorvos, a Pszichiátriai Központ pszichiátere adott választ a kérdésekre.

Újévi fogadalom: 2025-ben ne hagyjuk ki a „nagyrutin” vizsgálatot!

Huszonegy éves kor fölött rizikófaktorok, tünetek hiányában legalább öt évente, krónikus betegség, idős életkor esetén évente javasolt a laborvizsgálat, amely fényt deríthet a tartós fáradékonyság, sápadtság, szem alatti sötét karikák, ingerlékenység, hajhullás, gyors hízás vagy fogyás, haspuffadás, bőrproblémák, véres vizelet vagy széklet hátterében húzódó problémákra is. Mindez azért fontos, mert az időben felfedezett betegségek, nagyobb hatékonysággal gyógyíthatók - mondja dr. Torzsa Péter, a Semmelweis Egyetem Családorvosi Tanszékének vezetője.

© 2004-2022 Családi Háló Közhasznú Alapítvány - minden jog fenntartva.
Ügynökségi értékesítési  képviselet: Adaptive Media
ADATVÉDELMI BEÁLLÍTÁSOK
A szerkesztő ajánlja