Az idősebbek bevezetése a számítástechnikába
Fő témaköre: Hogyan lehet hozzájárulni ahhoz, hogy az idősebbek jobban eligazodjanak az információs társadalomban.
Indokoltsága: A számítástechnika most már „alapismeret”-nek tekinthető, amely nélkül nehéz eligazodni a modern világban. Bár az idősebbek aránya növekszik minden európai országban, a számítástechnikai ismereteik továbbra is nagyon hiányosak.
A hároméves projekt 2005 szeptemberében a második évét kezdte el, Spanyolország és Magyarország csatlakozásával. A résztvevők a következő projektévben újabb két tagországot hívnak meg. A projekt nyolc szeminárium köré szerveződik, minden partnerországban egy-egy témakör kerül feldolgozásra három napos szeminárium keretében.
Témakörök:
Milyen módszerekkel lehet a leghatékonyabban ösztönözni az idősebbeket arra, hogy elkezdjenek ismerkedni a számítástechnikával.
Melyek a leghatékonyabb módszerek az idősek számítástechnikai ismeretekre történő oktatásában.
A számítástechnikába való bevezetés hogyan ösztönözheti az idősebbeket arra, hogy hosszabb ideig maradjanak a munkaerőpiacon.
Nemi kérdések az idősebbek számítástechnikai képzésével kapcsolatban.
Elérni kívánt célok:
Az oktatási módszerek fejlesztése és gazdagítása.
Hosszabb életű hálózat kiépítése a résztvevő országokban élő idősebbek és az ott található intézmények, valamint az oktatók között, amely a projekt befejezése után is fennmarad.
A helyi közösségek figyelmének felhívása arra, hogy az idősebbek milyen problémákkal állnak szemben, különösen a számítástechnika tanulásával kapcsolatban. Nagyon fontos feladat lesz, főleg az új EU országokban megmutatni a helyi közösségeknek, hogy az idősebbek problémáinak megoldására nem elegendő csupán a szociális segítség.
A projekt résztvevői tapasztalataikat összegyűjtve közösen kidolgoznak egy módszertani útmutatót, mely segíti a hasonló tanfolyamot hirdető intézményeket az idős tanulók bevonásában, hatékony és a korosztály igényeit messzemenően figyelembe vevő oktatások szervezésében.
A módszertani útmutató kidolgozásában idős tanulók is részt vesznek, segítve az oktatók és szervezők munkáját saját meglátásaik és tapasztalataik megosztásával.
Az internetes tanfolyamokat végzett idős tanulók (egy kis csoportjuk személyesen is) a projekt segítségével megismerkedhetnek más országok hasonló érdeklődésű nyugdíjasaival, megtanulhatják az internetes telefonálás és a webkamerás beszélgetés használatát.
Résztvevők: Dánia, Finnország, Lengyelország, Litvánia, Magyarország, Spanyolország.
A Budapesti Művelődési Központban negyedik éve indítjuk nagy sikerrel „Kattints rá, Nagyi!” ismeretterjesztő tanfolyamunkat. Az idős tanulók 25 órás tanfolyam keretében életkori sajátosságaikat messzemenően figyelembe véve kiscsoportos, gyakorlatorientált képzésben vehetnek részt. Előzetes ismeretek nélkül is a hat hét alatt készség szinten megtanulnak e-mail-t, levelezőlapot, csatolt fájlt küldeni, valamint megismerkednek a legfontosabb keresők és weboldalak használatával. Szakmai szolgáltató intézményként elkészítettük a tanfolyam teljes dokumentációját és módszertani segédanyagait, melyet a nonprofit program iránt érdeklődő intézmények, szervezetek számára ingyenes átadunk. Életre hívtuk a „Folytassa, Nagyi!” országos találkozókat, melynek keretében minden év szeptemberében az internet iránt érdeklődő idős tanulók, valamint oktatóik számára kínálunk szakmai és ismeretterjesztő előadásokkal színesített találkozási alkalmat.
A tanfolyamot végzettek intézményünkben térítésmentesen használhatják a heti 30 órában nyitva tartó eMagyarország pontot, valamint havonta részt vehetnek klubfoglalkozásainkon, ahol a felmerült kérdések és problémák áttekintése után újabb ismertszerzésre is lehetőségük nyílik.
Lehetőség a magyarországi idős tanulók számára: E-mail, levelezőlista, chat, valamint webkamerás és internet-telefonos kapcsolattartási lehetőség (infrastruktúra megléte esetén vagy a BMK eMagyarország pontján) a résztvevő tagországok idős tanulóival angol nyelven.
Jelentkezzen Ön is!
www-Golden-Age project
Kiss Gábor
Budapesti Művelődési Központ
1119 Budapest, Etele út 55.
E-mail: nagyi@bmnet.hu
Telefon: 1/371-2876.
Fax: 1/371-2761.
Közösségi hozzászólások: