SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK

A 2018-as magyarérettségi feladatai - második rész

Németh Noémi [cikkei] - 2018-05-07
Az idei magyar érettségi második részében műértelmezés és két vers összehasonlító elemzése között választhattak a diákok.


A 2018-as magyarérettségi második része

A középszintű magyarérettségi második felében műértelmezés és két vers összehasonlító elemzése között választhattak a tanulók. Mindkét feladat esetében 400-800 szavas esszét kellett írniuk, 150 percük rá.
Aki az elsőt választotta, annak egy Balázs Béla-mesét kellett elemeznie. Azoknak a diákoknak, akik az összehasonlító műelemzés mellett döntöttek, József Attila és Szabó Lőrinc versét kellett elolvasniuk és összevetniük. A feladat során ki kellett térniük a versek alapján az egymás után következő generációk viszonyára is - írja az Eduline.


A 2018-as magyarérettségi első része

Mint korábban írtuk, a 2018-as középszintű magyar érettségi szövegértési feladatának témája a “barátságkutatás” volt. A tanulóknak egy két és féloldalas szöveget kellett elolvasniuk a barátság születéséről és fogalmáról, majd ez alapján kellett válaszolniuk 10 kérdésre.

A szövegalkotási feladat során - melyre kb. 30 percük maradt a diákoknak - két lehetőség között választhattak:

  • Írhattak érvelést egy megadott közéleti, kulturális, életmódbeli kérdésről. Az idei téma: lerobbant épületekről, hiányzó intézménekről kellett levelet írni az önkormányzati képviselő számára, meg kellett nevezniük olyan épületeket, melyek szerintük fejlesztésre, felújításra szorulnak.
  • Írhattak egy hétköznapi műfajú szöveget, például motivációs levél, hivatalos levél, kérvény, hozzászólás, felszólalás, vitaindító, ajánlás, méltatás formájában. Idén érvelés volt a feladat: „újabb igényekhez, szokásokhoz, nemzetközi trendekhez” kapcsolódó ünnepekről kellett érvelniük (mint pl. A Valentin-nap és a Halloween).

A korábbi évek szabályozásával ellentétben a helyesírás és íráskép értékelésénél nem levonni kell pontokat, hanem a tartalom alapján elérhető 90 pont mellett a helyesírás és az íráskép alapján további 8+2 pont szerezhető mindkét szinten - írja az MTI.

Indexkép: MTI Fotó: Czeglédi Zsolt

(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)

LEGOLVASOTTABB

Három gyerek tűnt el Szigetszentmiklósról

A szigetszentmiklósi rendőrök a lakosság segítségét kérik három gyermek eltűnésének felkutatásában.

Epekövesek, figyelem! Íme a gasztroenterológus ünnepi tanácsai

Az ünnepi időszakban tömegesen jelentkeznek a sürgősségi ellátásban az epekólikás betegek. Dr. Pászthory Erzsébet, a Gasztroenterológiai Központ gasztroenterológus, belgyógyász szakorvosa szerint, ha valaki már átélt ilyen rohamot, az soha nem felejti el; megfelelő kezelés híján pedig bármikor újra jelentkezhetnek a tünetek, és akár súlyosabb szövődményeket is okozhatnak a kövek.

Elmúlhat-e magától a pánikbetegség?

A pánikbetegséggel nehéz együtt élni, különösen, ha úgy érezzük, kicsúszik a kezeink közül a kontroll a rohamok kapcsán. Érdemes-e arra várni, hogy majd "magától" elmúlik a nehézség? Egyáltalán léteznek-e olyan eszközök, amelyekkel elősegíthetjük a javulást? Mikor és miért érdemes orvoshoz fordulni? Dr. Veres Andrea főorvos, a Pszichiátriai Központ pszichiátere adott választ a kérdésekre.

Óriási a korai felismerés jelentősége a nőgyógyászati daganatoknál is

A daganatos betegségek korai felismerése sok esetben élet-halál kérdése lehet, de legalábbis meghatározza a kezelés lehetőségeit. Így van ez a nőgyógyászati daganatok esetében is: minél korábban sikerül felismerni a betegséget, annál jobbak lehetnek a kilátások. Dr. Hernádi Balázs, a Nőgyógyászati Központ szülész-nőgyógyásza, a nőgyógyászati onkológia specialistája elmagyarázta, mikor, kinek és milyen vizsgálatok szükségesek az időben történő diagnosztizáláshoz.

Mit tehetünk, ha folyamatosan romlik a gyermekünk szeme?

A gyermekek látása világszerte egyre rosszabb, és ennek egyik egyértelmű oka a képernyő előtt töltött idő növekedése. Egy globális tanulmány szerint az utóbbi években egyre több gyermeknél jelentkezik miópia, más néven rövidlátás.

© 2004-2022 Családi Háló Közhasznú Alapítvány - minden jog fenntartva.
Ügynökségi értékesítési  képviselet: Adaptive Media
ADATVÉDELMI BEÁLLÍTÁSOK
A szerkesztő ajánlja