SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK

Érettségi 2017: a kérdések és a megoldások

Teszáry Nikolett [cikkei] - 2017-05-10
Ha május, akkor érettségi, az idei évben sem volt ez másképp. Sok változás lépett életbe az oktatásban, ez alól pedig a középiskola záróvizsgája sem volt kivétel. Itt látható az érettségi számokban, és a megoldások is.

Több mint 108 ezer vizsgázó izgult anyák napja hétvégéjén, és töltötte magolással az utolsó perceket, hiszen hétfőn reggel megkezdődtek az érettségi vizsgák. Május 8-án, 9-én és 10-én a szokásos mesterhármassal – magyar nyelv és irodalom, matematika, és történelem írásbeli – vette kezdetét ez az izgalommal teli időszak, mely teljes terjedelmében május 5-től június 30-ig tart. A középiskolákon kívül a fővárosi és megyei kormányhivatalok szervezésében, összesen 1170 vizsgahelyszínen zajlik a megmérettetés.
 

Magyar nyelv és irodalom:

A feladatok megoldására összesen 240 perc állt rendelkezésre, mely idő alatt maximum 100 pontot szerezhettek a diákok. A megoldáshoz engedélyezett volt a helyesírási szótár használata. Az első blokk az eddigi 60 helyett 90 perces volt, és több fejtörést okozott a végzősöknek.
Az első részfeladat ugyan szövegértési feladat volt, csakúgy, mint régebben - a szöveg elolvasása után kérdésekre kellett válaszolni -, ezen kívül azonban még egy rövidebb 120-200 szavas szöveg megírása is hátravolt: ez utóbbi lehetett érvelés, vagy gyakorlati szövegalkotás. A köznapi fogalmazás feladattípusa az emelt szintről került át a közép szintű érettségi feladatlapokra, ennek okán kaptak több időt rá a diákok.

Az érettségi második blokkja – mely 150 perces volt – műelemzés, ahol egy 400–800 szavas önálló esszét kellett megfogalmazni.

A szövegértési részhez tartozó interjú Petőfi Sándor imázsáról szólt, míg a második részfeladatban választhattak a diákok: a humorról szóló értekezéssel szemben érvelnek, vagy motivációs levelet írnak egy állásra való jelentkezéshez.

A műelemzés témái az érettségizők által többnyire kedvelt alkotók művei voltak, az önálló elemzést egy Kosztolányi Dezső – novellából, míg az összehasonlító elemzést Radnóti Miklós és József Attila verseiből kellett megírniuk a diákoknak.

A kérdések és a megoldások itt találhatók:

http://dload.oktatas.educatio.hu/erettsegi/feladatok_2017tavasz_kozep/k_magyir_17maj_ut.pdf


Matematika:

A feladatok rendszerében nem volt nagyobb változás, bár sokak szerint kifejezetten nehezek voltak a kérdések, a szakértők és sok diák is úgy véli, semmi különös nem volt a feladatokban. A három részből felépülő feladatsorra összesen 180 percet kaptak a vizsgázók.
Az első részre mindössze 45 percet szántak, ezek voltak a gyorsan megválaszolható egyszerűbb kérdések. Halmazok, sorozatok, gráf, egyenletek, valószínűség-számítás és logaritmus is sorra kerültek köztük. A második, nagyobb légvételű feladatsorra 135 perc jutott, és két részre bontható. Hosszabb, kidolgozást igénylő feladatok voltak ezek, a második rész három feladata közül pedig kettőt kellett megoldani, hogy melyik kettőt, azt egyértelműen jelölni kellett, hiszen csak kettő értékelhető.

A pontos feladatok és megoldásaik itt találhatók

http://eduline.hu/erettsegi_felveteli/2017/5/9/matematika_erettsegi_2017_elso_resz_megolda_6EG2UX

http://eduline.hu/erettsegi_felveteli/2017/5/9/matematika_erettsegi_2017_masodik_resz_DNUB7B

http://eduline.hu/erettsegi_felveteli/2017/5/9/matematika_erettsegi_2017_harmadik_resz_27Y4TV
 

Történelem:

Bár az első vélemények szerint az eddigi legkönnyebb volt, nem indult nehézségektől mentesen a történelem írásbeli. A hármas metró kritikus időpontban történő leállása jókora galibát okozott, többen nem értek be időben a vizsga kezdetére. Hátránya azonban, ha hihetünk a híreknek, senkinek nem származott ebből. A vizsga 8.00-kor kezdődött és kereken három órát kaptak a diákok a két részből összeálló feladatlap kitöltésére.

Az első részben többnyire rövid, néhány szavas, vagy karikázós válaszokat igénylő, forrásfeldolgozáson alapuló feladatok sora várta az érettségizőket. Ezek között volt például szöveges forrásokból, térképekről válaszkeresés, diagram-kiegészítés, feleletválasztós feladat de komplex forráselemzés is.

A rövid feladatok témái voltak:

  • az ókori róma,
  • a középkori városok,
  • Hunyadi Mátyás kora,
  • újkori gazdaság,
  • 18. századi demográfia,
  • a francia forradalom,
  • a 48-as forradalom és szabadságharc,
  • a sztálini diktatúra,
  • a két világháború közti Magyarország,
  • a hidegháború,
  • a határon túli magyarság helyzete a háború után, valamint
  • a romák helyzete hazánkban.

A második részben két esszét kellett írniuk a diákoknak, egy rövidebbet (100-130 szó) és egy hosszabbat (210-260 szó), ezeket négy témából választhatták ki. A kidolgozáshoz forrásokat kaptak segítségül, az ókori görög hitvilág, a második világháború, a tatárjárás és a nehézipar témakörében.

Az első rész megoldásai itt találhatók:

http://eduline.hu/erettsegi_felveteli/2017/5/10/Tortenelem_erettsegi_2017_megoldasok_elso_r_H9T6E6

Fotó: ccarlstead/flickr

(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)

LEGOLVASOTTABB

Három gyerek tűnt el Szigetszentmiklósról

A szigetszentmiklósi rendőrök a lakosság segítségét kérik három gyermek eltűnésének felkutatásában.

Szalmonellával fertőzött liszt került az Aldi üzleteibe

Az Aldi szalmonellával szennyezett Happy Harvest hajdinalisztet vonat ki a forgalomból, a visszahívott termék minőségmegőrzési ideje 2025. november 20. - közölte a Nemzeti Kereskedelmi és Fogyasztóvédelmi Hatóság (NKFH) kedden az MTI-vel.

Az általános iskolai beiratkozás menete a 2025/2026-os tanévre

Hamarosan kezdetét veszi az általános iskolai beiratkozás a 2025/2026-os tanévre. Mi a beiratkozás menete? Mit intézhetünk el online? Milyen dokumentumokra lesz szükség? Hogyan lehet halasztani az iskolakezdést? Összegyűjtöttük a fontos tudnivalókat.

A sclerosis multiplex-szel élőknek nyújt segítséget a Semmelweis Egyetem oktatóvideója

Háromszor gyakoribb nőknél az ezerarcú betegségként is emlegetett sclerosis multiplex, mint férfiaknál. Az első tünetek jellemzően 20-40 éves kor között jelentkeznek. A krónikus, autoimmun megbetegedés tünetei nagyon változatosak, előrehaladása egyénenként változó. Mivel a betegség gyakran ellehetetleníti az érintettek mindennapi tevékenységeit, ezért nagyon fontos a diagnózist követően az idejében megkezdett rehabilitáció, komplex fejlesztés. A Semmelweis Egyetem oktatóvideója ehhez nyújt segítséget.

Mennyi az ideális vércukorszint?

A magas vércukorszint tünetei mindenkinél egyedi kombinációban jelentkezhetnek, sokszor azonban évekig nem okoznak semmiféle panaszt. Azért is van óriási jelentősége a rendszeresen végzett szűrővizsgálatoknak, hogy még idejében tetten érhessük a cukorbetegséget megelőző állapotot, és megfelelő prevenciós beavatkozással meggátolhassuk a súlyosabb szövődmények kialakulását - magyarázza dr. Porochnavecz Marietta, a Cukorbetegközpont diabetológusa, aki az ideális vércukorszint-értékekkel kapcsolatos tudnivalókat osztotta meg velünk.

© 2004-2022 Családi Háló Közhasznú Alapítvány - minden jog fenntartva.
Ügynökségi értékesítési  képviselet: Adaptive Media
ADATVÉDELMI BEÁLLÍTÁSOK
A szerkesztő ajánlja