SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK

Otthon Segítünk Szolgálat

Családinet [cikkei] - 2005-05-08
Információ:

dr. Benkő Ágota igazgató
„Otthon Segítünk” Alapítvány
Budapest, 1114 Bartók Béla út 37.
Tel/fax 209 34 30
e-mail otthonsegitunk@webdream.hu

Adjanak meg a családnak minden segítséget ahhoz, hogy a gyermek – minden gyerek – szeretett, védett és tiszteletben tartott legyen. Csak ez biztosíthatja a következő évezred óhajtott boldogságát. Nyolcvannyolc évesen ez a legforróbb kívánságom.”

/Regine Pernoud, történész/

 „Otthon segítünk”  Szolgálat

Az „Otthon Segítünk” sok szempontból egy hagyományos értelemben vett nagycsalád támogató szerepét tölti be korunk azon szülői számára, akiknek bármilyen okból rokonaik vagy barátaik nem tudnak segíteni. Sok kisgyermeket nevelő szülő időnként úgy érzi, hogy túlzottan kimerült, és erőit meghaladják a kisgyermek nevelésével járó nehézségek. Különösen olyan szülőknek lehet hasznára, akik gyermeküket egyedül nevelik, akik  több, még nem iskolás korú gyermeket nevelnek, esetleg  lehangoltsággal vagy egészségügyi problémákkal küzdenek - esetleg nem oly régen telepedtek le az adott a környéken. 

Az „Otthon Segítünk” olyan szervezet, amelyben saját szülői tapasztalattal rendelkező önkéntesek segítik a család kiegyensúlyozott működését, lehetőséget kínálnak a gondot okozó kérdések baráti megbeszélésére, és gyakorlati segítséget nyújtanak a nehézségekkel küzdő kisgyermekes családoknak a saját otthonukban. Az „Otthon Segítünk” csökkenti a szülők terheit, és ha szükséges együttműködik számos szakemberrel. Mindezeken túl az „Otthon Segítünk” arra törekszik, hogy munkája során a gyermekneveléssel és a családi élettel együtt járó sok-sok öröm mindig előtérben legyen.

 Az „Otthon Segítünk” célja, hogy a családtagok saját erőforrásait mozgósítsa, megbirkózási képességeit fejlessze vagy támogassa, és a család szociális kapcsolatait helyreállítsa.

 

Az „Otthon segítünk” története és alapelvei

Az „Otthon Segítünk” (eredeti angol nevén Home-Start) az angliai Leicesterben indult 1973-ban. Napjainkban számos szolgálat működik az Egyesült Királyság egész területén, valamint külföldön (a  Home-Start-tal kapcsolatos nemzetközi információk megtalálhatóak a www.home-start-int.org).

A különböző országokban a helyi igényeknek megfelelően lehetnek különbségek az „Otthon Segítünk” Szolgálatok között, azonban valamennyi megegyezik a szervezeti felépítésben és néhány alapvetően fontos  jellemzőben, azaz

·      valamennyien olyan családokra összpontosítanak, ahol legalább egy, iskolás kor alatti gyermeket nevelnek;

·      szoros kapcsolatot tart más, a településen működő kisgyermekes családokat segítő civil vagy önkormányzati szolgálatokkal,

·      mindegyik helyi szolgálatnak kell legyen legalább egy fizetett szervezője, aki működteti, szervezi a szolgálatot, és akit egyaránt elfogadnak a szülők és az önkéntesek, elhivatott, és rendelkezik a szolgálathoz szükséges személyiségjegyekkel, valamint az „Otthon Segítünk” Alapítvány speciális felkészítő tanfolyamát elvégezte. A szolgálat a szervezőn keresztül tart kapcsolatot a szakmai segítő szervezetekkel is

·      a szervezők gondos figyelmet fordítanak az „Otthon Segítünk” önkénteseinek kiválasztására, kiképzésére és munkájának támogatására;

·      egy 40 órás felkészítő tanfolyam elvégzése után az önkéntesek egy  (néha két-három) családdal foglalkoznak, akiket addig látogatnak, amíg szükséges (ez általában néhány hónap, esetleg egy év vagy annál is hosszabb idő). A látogatásokra többnyire hetente egyszer vagy kétszer kerül sor, komolyabb problémák esetén vagy igény szerint azonban többszöri találkozás  is lehetséges.

·      Magyarországon az „Otthon Segítünk” Szolgálatok önálló helyi szolgálatok hálózataként szerveződnek országszerte, melyeket Magyarországon az „Otthon Segítünk” Alapítvány (Home- Start Hungary) fog össze

·      az „OTTHON SEGÍTÜNK” ALAPÍTVÁNY gondoskodik valamennyi „Otthon Segítünk” Szolgálat szervezőinek képzéséről, tájékoztatásáról és folyamatos támogatásáról azon célból, hogy az alapelvek érvényesülése és a magas színvonalú gyakorlat fenntartható legyen

·      önkéntesnek bárki jelentkezhet, akinek saját szülői tapasztalata van, nincs szükség speciális végzettségre,  de az önkéntesnek képesnek kell lennie értő figyelemre, a bizalom fenntartására, legyen elkötelezett mind a szolgálat, mind az általuk látogatott családok iránt. A látogatott szülők később gyakran maguk is önkéntesek lehetnek.

·      az „Otthon Segítünk” kulturális, etnikai és vallási hovatartozástól függetlenül egyformán, családra szabottan nyújt segítséget

·      a szolgálat a családdal kapcsolatos minden információt és adatot a legszigorúbb titoktartással kezel, a kapcsolat a kölcsönös bizalomra és megbízhatóságra épül

 

HOGYAN JUT EL A SZOLGÁLAT A CSALÁDOKHOZ?        

A családokat a gyakorlatban a szociális, egészségügyi szolgálatok munkatársai, óvodák, bölcsődék, helyi közösségek tagjai ajánlhatják a szolgálatnak, vagy a családok maguk jelentkeznek.

A SZOLGÁLAT VISZONYA A SZOCIÁLIS SEGÍTŐ HÁLÓZATOKHOZ

Az „Otthon Segítünk” a szociális segítő szolgálatok kiegészítője. Nem helyettesíti a hivatásos segítő szolgálatokat, hanem olyan laikus segítséget nyújt, amire a hivatásos intézményeknek gyakran nincs idejük és emberük. Sok esetben olyan megelőző, kiegészítő tevékenységet végez, amely tehermentesítheti a hivatásos szolgálatokat.

A Szolgálatok hálózatának megszervezésére, a képzés, szakmai, szupervíziós segítség biztosítására 2001. júniusában bejegyzést nyert az Otthon Segítünk Alapítvány.  Az első szolgálat 2002. februárjában kezdte meg működését. 2005. elejére 54 szervező az ország minden tájáról végezte el a tanfolyamot. 2005. februárban a hatodik szervezőcsoport kezdte meg a szervező tanfolyamot.

Huszonhét településen működik a családlátogatás és folyamatos az önkéntesek képzése.

Pécsen, Gödöllőn, Veresegyházon, Orosházán, Budakeszin, Szigethalmon, Pilisvörösváron, Székesfehérváron, Gyöngyösön, Zalaegerszegen, Tatabányán, Esztergomban, Tiszavasváriban, Kevermesen, Dunaújvárosban, Fóton, Gödön, Békéscsabán, Budapesten II., III., VII., X., XI., XIV., XV., XVI., XX. kerületekben

 

SZÜLŐK MONDTÁK

Néhányaknak megadatik az a barátnő, vagy keresztanya, aki gyakran látja a gyermeket, aztán a legjobb támasza tud lenni a bizonytalan anyának. Banális problémánk volt: nem eszik rendesen a gyermek, a kanalat ellökte, mindenben kézzel turkált. Mindez már jó két hónapja tartott. Eljött a segítő: először alaposan kikérdezett az etetés összes körülményeiről, majd beszélgetett, játszott a gyermekkel és ő is etette. Ezalatt megismerkedett vele. Korábban már kaptam „távolból” ilyen-olyan tanácsokat, de senki sem vette a fáradtságot, hogy próbálja ki az én fiamon ezt a jól bevált módszert. Nem mondhatom, hogy az én segítőm hatására egy csapásra jó evő lett belőle, hanem a segítőmmel együtt arra kerestünk megoldást, hogyan próbáljuk meg rávenni az én kicsimet arra, hogy üljön, amíg eszik. Hazudnék, ha azt mondanám, hogy most már nem dobálódzik…, de már én másképp reagálok rá.”

                                                                                                                            

 „Egy nagyon jó biztonságérzésem van, mert tudom, hogy a problémáimmal nem vagyok teljesen magamra utalva, ha segítségre van szükségem, akkor az Otthon Segítünk Szolgálatra mindig számíthatok. Nagyon köszönöm az eddigi törődést!”

www.otthonsegitunk.hu

                                                                                          

(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)

LEGOLVASOTTABB

Három gyerek tűnt el Szigetszentmiklósról

A szigetszentmiklósi rendőrök a lakosság segítségét kérik három gyermek eltűnésének felkutatásában.

Elmúlhat-e magától a pánikbetegség?

A pánikbetegséggel nehéz együtt élni, különösen, ha úgy érezzük, kicsúszik a kezeink közül a kontroll a rohamok kapcsán. Érdemes-e arra várni, hogy majd "magától" elmúlik a nehézség? Egyáltalán léteznek-e olyan eszközök, amelyekkel elősegíthetjük a javulást? Mikor és miért érdemes orvoshoz fordulni? Dr. Veres Andrea főorvos, a Pszichiátriai Központ pszichiátere adott választ a kérdésekre.

Tények és tévhitek a máj méregtelenítéséről

Év elején sokakban felmerül az úgynevezett májméregtelenítés gondolata, különösen néhány átmulatott éjszaka után. De vajon valóban méregteleníthető a máj? Megvédhetjük-e a májunkat a károsodástól és ha igen, mit kell ehhez tennünk? Dr. Németh Aliz, a Hepatológiai Központ hepatológusa, gasztroenterológus adott hiteles válaszokat a kérdésekre.

Mit tehetünk, ha folyamatosan romlik a gyermekünk szeme?

A gyermekek látása világszerte egyre rosszabb, és ennek egyik egyértelmű oka a képernyő előtt töltött idő növekedése. Egy globális tanulmány szerint az utóbbi években egyre több gyermeknél jelentkezik miópia, más néven rövidlátás.

Függőséghez vezethet az egészséges étrendhez való túlzott ragaszkodás

Egyre többen követik szélsőségesen az ún. tiszta étkezés (clean eating) diétát, amelynek során csak organikus, bio vagy éppen kizárólag általuk egészségesnek hitt ételeket esznek. A Semmelweis Egyetem kutatása szerint például a divatmodellek több mint harmada hajlamos lehet az egészséges ételfüggőségre, pedig az ún. orthorexia nervosa akár súlyos egészségügyi problémákhoz is vezethet.

© 2004-2022 Családi Háló Közhasznú Alapítvány - minden jog fenntartva.
Ügynökségi értékesítési  képviselet: Adaptive Media
ADATVÉDELMI BEÁLLÍTÁSOK
A szerkesztő ajánlja