SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEKHÚSVÉT

Mindenhol jó! De legjobb otthon?

[cikkei] - 2004-03-17
Egykor mindenki arra törekedett, hogy összeszedje cókmókját és elhagyva a szülői házat, mihamarabb elkezdhesse önálló életét. Ma azonban fordulni látszik a kocka: nagyra nőtt gyerekeink közül sokan nem is annyira ragaszkodnak a fészekelhagyáshoz, épp ellenkezőleg: kihasználják, hogy még egy darabig élvezhetik a szülői ház biztosította kényelemet. Nem is olyan rég, nagy sikerrel vetítették a mozikban „Tanguy - Nyakunkon a kisfiunk” című francia filmet, amelynek rendezője éppen ezt fura családi helyzetet vitte filmvászonra. Jó hír, hogy hamarosan a TV-ben is látható lesz ez a könnyed vígjáték, amely a család minden tagjának garantált szórakozást kínál.

 

A film főhőse, Tanguy Guetz egy jómódú család egyetlen gyermeke. Bár már elmúlt 28 éves, még mindig otthon lakik, és úgy tűnik, ezen nem is akar változtatni. Kényelmes élete van, semmiről sem kell gondoskodnia, azonban ez a komfortérzés nem éppen kölcsönös. A film a „Költöztessük el a fiunkat!” hadjáratról szól, humoros és az életre kísértetiesen hasonlító, elgondolkodtató jelenetekben bővelkedik. A rendező nem a lázadó gyermek, hanem a - családi fészekbe belemelegedett jófiú ellen - lázadó szülőket mutatja be.

Végtelen gyerekkor?

A biztos szórakozást nyújtó film azonban valós társadalmi problémát boncolgat, hiszen még hazánkban is úgy tűnik, rohamosan nő azoknak a 25-30 éveseknek a száma, akik továbbra is szüleikkel laknak. Ennek számos oka lehet, amelyek közül mi most csak néhányat említünk.

 

A szakemberek szerint a szülői házban maradás többféle indokra vezethető vissza. Manapság nehéz behatárolni, hogy mit jelent fiatalnak lenni. Régebben ezt 14-18 év között határozták meg, ma azonban ez elfogadhatatlan, mert a tanulási, felnőtté válási folyamatok kitolódásával az ifjúság kora inkább csak 18 évesen kezdődik, és akár 30 éves korig is elhúzódhat. A szociológusok szerint az ifjúság korszakának meghosszabbodása azzal is magyarázható, hogy a fejlett országokban általában az életfeltételek jelentős javulásával rendkívül megnőtt az emberek átlagéletkora. A teljes életkorhoz képest viszont lecsökkent az aktív keresők száma. Éppen ezekért kezd társadalmilag is elfogadottá válni, hogy gyerekeink csak huszonhat-hét évesen kezdenek el dolgozni, akár csak félállásban. Másrészt az is megfigyelhető, - állítják a szakértők - hogy a mai huszonévesek és szüleik viszonya már inkább baráti, és ez különösen jellemző ez a csonka családokra.

Ezeket a tényeket támasztja alá az a kutatás, amely Ifjúságkutatás 2000 címmel jelent meg. E tanulmány szerint ma Magyarországon a fiatalok átlagkeresete meglehetősen szerény, ami nagymértékben akadályozza önállósulásukat. A felmérés szerint a 8000 (15-29 év közti) megkérdezett 70 százaléka lakik együtt szüleivel. Elsősorban nem is azoknak az esete meglepő, akik családjukkal együtt olyan nehéz anyagi körülmények között élnek, hogy szinte reményük sincs külön költözésre, hanem azoké, akik nagyon is megtehetnék (általában diplomás fővárosiak), mégsem röppennek ki fészkükből

(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)

LEGOLVASOTTABB

Az emlődaganat helyi kiújulásának típusa és ideje előrejelezheti a lehetséges áttéteket

Gépi tanulás segítségével nagy pontossággal megjósolható, hogy az emlőrák elsődleges kezelése után milyen típusú helyi kiújulásra van esély, és ezután kialakulhatnak-e szervi áttétek, derül ki a Semmelweis Egyetem friss kutatásából. A szakemberek 154 beteg adatainak elemzésével egyebek mellett kimutatták, hogy minél több idő telik el az első diagnózis és a tumor visszatérése között, annál kisebb az áttétek kockázata. A kutatás eredményei fontos lépést jelenthetnek a személyre szabott terápiás stratégiák kialakításában.

Egy anya megkéselte 11 éves fiát egy Disneyland-i kirándulás után

A szülői szeretetnek a világ legbiztonságosabb helyét kellene jelentenie egy gyermek számára. Tragikus módon azonban előfordul, hogy éppen a gondviselők okoznak fájdalmat. Nemrégiben egy anya állítólag halálra késelte 11 éves fiát egy Disneyland-i kirándulást követően.

A ferde testhelyzetben való alvás előnyei

A ferde testhelyzetben való alvás egy enyhén döntött fekvőfelület révén hasznosítja a gravitációt. Az ötlet nem újkeletű: bizonyos állatfajok és már az ókori egyiptomiak is felismerték, hogy a fej kissé megemelt helyzete sokszor előnyösebb. A modern tudomány pedig megerősíti, hogy a 3,5-5 fokos szöggel megemelt ágy segítheti a jobb alvást, a regenerációt és a méreganyagok eltávolítását.

Fiatal édesanya tragédiája: agyvérzés következtében hunyt el a szülés után

Megdöbbentő tragédia rázta meg a nyíregyházi közösséget: egy 22 éves kismama életét vesztette nem sokkal gyermeke születése után. Az eset körülményeit jelenleg is vizsgálják a hatóságok és az egészségügyi szakemberek.​

Dráma az esküvőn: az oltár előtt esett össze a menyasszony

Stressz, éhezés és a boldogító igen - avagy hogyan NE készüljünk a nagy napra.

© 2004-2022 Családi Háló Közhasznú Alapítvány - minden jog fenntartva.
Ügynökségi értékesítési  képviselet: Adaptive Media
ADATVÉDELMI BEÁLLÍTÁSOK
A szerkesztő ajánlja