SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK

Anyák napjára

[cikkei] - 2005-04-27
Hogy milyen érzés anyának lenni, akkor értettem meg, amikor első kisfiamat magamhoz ölelhettem. Ő meg nézett rám a gyönyörű kék szemével, cuppogott a meggypiros szájával, és mi gyönyörködtünk a hosszú vörös hajában is!

Az első örömhullámot hamar felváltotta az aggódás. Mindjárt megértettem, miért is mondta mindig nekem is az anyukám, „vigyázz magadra!” Miért aggódott ő is értünk, pedig gyerekként azt hittem ez olyan felesleges dolog, hát mi baj lehetne?

 

Már látom, mi mindent megtett értünk is az anyukánk, ami akkoriban olyan természetes volt. Nem számított, ha korán kellett kelnie, mert minket úgy indított útnak egy kirándulásra. Mennyit éjszakázott velünk, én nem is tudom. Abban viszont biztos vagyok, hogy ő sem ezekre emlékszik a mi gyerekkorunkból, ahogy én sem ezeket emlegetem, ha a gyerekeim szóba kerülnek!

 

Mennyivel nagyobb dolog, hogy rám mosolygott a kisbabám, hogy elkezdett mászni, kibújt az első fogacskája… Aztán az első ovis napok, mennyit sírtunk, mire megszokta, hogy minden nap ovi, és ott is milyen jó neki, és tavaszra már milyen szép verset mondott éppen anyák napjára! Ma már a büszkeségtől feszül a mellünk, mert az iskolában dicsérik állandóan. Bizony-bizony szépen lassan felnőnek. A kisfiúból is felnőtt lesz egyszer! Mi viszont már anyák maradunk amíg élünk! A gyerekeink pedig évről évre megemlékeznek erről az alkalomról és felköszöntenek minket ezen a szép májusi napon is! Ahogy mi is köszöntjük édesanyánkat évről évre!

 

Az egész világon köszöntik az anyákat. Vajon hányan tudják, hogy ennek az ünnepnek az eredete az ókori Görögországba nyúlik vissza? A görögök minden tavasszal ünnepséget tartottak Rhea istennő (az istenek anyja)és az édesanyák tiszteltére.

 Angliában az 1600-as években terjedt el ez az ünnep, a kereszténység terjedésével egyidejűleg, így itt erős vallási színezetet is kapott. Akkoriban a húsvétot követő negyedik vasárnap volt az anyák vasárnapja. Ilyenkor minden szolgáló, aki a családjától messze dolgozott, szabadságot kapott, hazamehetett, hogy együtt ünnepelhessen a család. A fiatalok külön erre az alkalomra elkészítették az anyák süteményét.

Az Egyesült Államokban 1872-ben ünnepelték meg először az anyák napját! Anna Jarvis 1907-ben próbálta nemzeti ünneppé nyilváníttatni, de célját csak 1914-re érte el. Európában a virágkereskedők kezdték propagálni az amerikai ünnepet, ami aztán gyorsan elterjedt nálunk is.

 

Magyarországon 1925-ben rendezte meg a Magyar Ifjúsági Vöröskereszt az első anyák napját, a májusi Mária-tisztelet szokásaival összekapcsolva. 1928-ban egy miniszteri rendelet iskolai ünneppé nyilvánította ezt a napot. Azóta már mindig május első vasárnapján köszöntik a gyerekek az édesanyjukat, szülőanyjukat, sokan keresztanyjukat, nagymamájukat is.

 

Szeretettel köszöntünk minden kedves Édesanyát, Anyukát!

(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)

LEGOLVASOTTABB

Három gyerek tűnt el Szigetszentmiklósról

A szigetszentmiklósi rendőrök a lakosság segítségét kérik három gyermek eltűnésének felkutatásában.

Epekövesek, figyelem! Íme a gasztroenterológus ünnepi tanácsai

Az ünnepi időszakban tömegesen jelentkeznek a sürgősségi ellátásban az epekólikás betegek. Dr. Pászthory Erzsébet, a Gasztroenterológiai Központ gasztroenterológus, belgyógyász szakorvosa szerint, ha valaki már átélt ilyen rohamot, az soha nem felejti el; megfelelő kezelés híján pedig bármikor újra jelentkezhetnek a tünetek, és akár súlyosabb szövődményeket is okozhatnak a kövek.

Elmúlhat-e magától a pánikbetegség?

A pánikbetegséggel nehéz együtt élni, különösen, ha úgy érezzük, kicsúszik a kezeink közül a kontroll a rohamok kapcsán. Érdemes-e arra várni, hogy majd "magától" elmúlik a nehézség? Egyáltalán léteznek-e olyan eszközök, amelyekkel elősegíthetjük a javulást? Mikor és miért érdemes orvoshoz fordulni? Dr. Veres Andrea főorvos, a Pszichiátriai Központ pszichiátere adott választ a kérdésekre.

Tények és tévhitek a máj méregtelenítéséről

Év elején sokakban felmerül az úgynevezett májméregtelenítés gondolata, különösen néhány átmulatott éjszaka után. De vajon valóban méregteleníthető a máj? Megvédhetjük-e a májunkat a károsodástól és ha igen, mit kell ehhez tennünk? Dr. Németh Aliz, a Hepatológiai Központ hepatológusa, gasztroenterológus adott hiteles válaszokat a kérdésekre.

Óriási a korai felismerés jelentősége a nőgyógyászati daganatoknál is

A daganatos betegségek korai felismerése sok esetben élet-halál kérdése lehet, de legalábbis meghatározza a kezelés lehetőségeit. Így van ez a nőgyógyászati daganatok esetében is: minél korábban sikerül felismerni a betegséget, annál jobbak lehetnek a kilátások. Dr. Hernádi Balázs, a Nőgyógyászati Központ szülész-nőgyógyásza, a nőgyógyászati onkológia specialistája elmagyarázta, mikor, kinek és milyen vizsgálatok szükségesek az időben történő diagnosztizáláshoz.

© 2004-2022 Családi Háló Közhasznú Alapítvány - minden jog fenntartva.
Ügynökségi értékesítési  képviselet: Adaptive Media
ADATVÉDELMI BEÁLLÍTÁSOK
A szerkesztő ajánlja