Ezért törlődik a kisbabák memóriája!
Lássuk, mit mond minderről a tudomány?
Egy kutatás eredménye úgy tűnik megtalálta a magyarázatot arra, amely évszázadok óta nagy kérdés az emberek számára.
Miért nem képesek a felnőttek visszaemlékezni a kora gyermekkor időszakára?
A gyermekek emléke az új idegsejtek születése által törlődik, bizonyítja egy rágcsálókon végzett idegtudományi kísérlet. Josselyn Sheena, a szakember (Hospital for Sick Children-Toronto), aki a kutatás egyik közreműködője, azt állítja, hogy azok az új idegsejtek, amelyek kora gyermekkorban képződnek, megzavarják az előző idegsejtek hálózatainak működését, illetve károsíthatják a bennük őrzött információkat. Az új neuronok, mint pókháló hálózzák be a meglévő idegsejtek nyúlványait és rátevődnek azokra.
“Talán jobb is, hogy egyes emlékek ily módon kitörlődnek, és azokra a dolgokra, amelyek nem igazán fontosak, nem emlékszünk. A felejtés nem feltétlen rossz dolog“ – állítja Josselyn.
A hippocampus az emberi agyban az információ tároló, olyan mint egy számítógép tele adatokkal mondja - Richard Morris az Edinburghi Egyetem idegkutatója. “A rendszer néha megáll és frissíti magát, belső nagytakarítást csinál. A neurogenézis talán ezzel magyarázható. Ez a hippocampusnál olyan, mint egy tavaszi nagytakarítás.”
A kutatás eredményei új perspektívákat teremtenek az idegtudományokban. Régen azt hitték, hogy az új neuronok születése és gazdag kapcsolatai hozzájárulnak az új élmények rögzítéséhez, azonban most már tudják, legalábbis az állatkísérleti modellek alapján, hogy valójában ezeknek inkább a régi emlékek törléséhez van köze.
Forrás: filantropikum.com
Kép: pixabay.com
Közösségi hozzászólások: