SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK

Tankönyvellátás 2013/2014 Mit, miért hogyan?

Családinet [cikkei] - 2013-08-01
A 2012-ben megjelent és elfogadott Nemzeti alaptanterv és a hozzá kapcsolódó EMMI rendelet a kerettantervekről nagyban befolyásolta és átalakította a következő tanévre szóló tankönyvrendeléseket is.

2013 márciusáig minden iskolának meg kellett alkotnia a helyi tantervüket az állam által központilag szabályozott tantervek és saját igényeik alapján. Ezután választottak a tankönyvkiadók által kínált és a hivatalos tankönyvjegyzéken található kiadványokból tankönyvet.

Hogyan alakult át a tankönyvellátási rendszer: mi változott és mi nem?

Ingyenes tankönyv
A 2013/2014. tanévtől kezdődően megváltoznak az ingyenes tankönyvek igénylésének, használatának feltételei. A köznevelési törvény rendelkezik arról, hogy 2013. szeptember 1-jétől az első osztályt kezdő diákok számára a tankönyvek ingyenesek lesznek elsőtől a nyolcadik évfolyamig, továbbá a nemzetiségi nevelés-oktatásban és a gyógypedagógiai nevelés-oktatásban. A kedvezmény a további évekre is érvényes marad, tehát „felmenő rendszerben” folytatódik a kedvezmény kiszélesítése: 2014 őszén az elsős és a másodikos (idén elsős) diákok is ingyen kapják a tankönyveket és így tovább az elkövetkezendő években.

Továbbra is lehet rászorultsági alapon ingyenes tankönyvellátást igényelni azoknak, akik erre korábban is jogosultak voltak. A normatív kedvezményre való jogosultság igazolásához továbbra is szükséges a megfelelő okiratok bemutatása (családi pótlék folyósításáról szóló igazolás, szakorvosi igazolás, önkormányzati határozat, stb.).

Miből fedezik az iskolák az ingyen tankönyvet?


Az idén első osztályos diákok és a nem első osztályos, de tankönyvtámogatásra jogosult diákok számára az állam az iskolákat 12.000 Forinttal támogatja. Ezután az iskola feladata, hogy a kapott összegből a kerettanterveknek megfelelő tankönyvcsomagot állítson össze. A pénzbeli támogatás mellett biztosíthatnak könyvtári vagy használt tankönyveket is, de a szülőktől pénzbeli támogatás nem kérhető. Mi az állami tankönyvterjesztés? Az idei tanévtől elindul a tankönyvforgalmazás új rendszere. Eszerint az országos tankönyvellátást a Könyvellátón (Kiemelten Közhasznú Nonprofit Kft.) keresztül az állam látja el. A Könyvtárellátó első lépésként tankönyvellátási szerződést köt az iskolákkal, így átlátható és ellenőrizhető a rendszer. Ezután az iskolák a www.kello.hu oldalán lévő elektronikus felületen küldik meg a tankönyvrendelésüket a Könyvellátónak. Idén a tankönyvrendelés határideje március utolsó munkanapja volt, a módosításra június 15-ig volt lehetőség, a pótrendelés szeptember 5-ig lehetséges. A rendelések menete Az iskola a Könytárellátónak leadja a rendeléseket, az ellátó az adatokat továbbítja a közoktatás információs rendszerének (KIR), ezután kiküldi a megrendeléseket az érintett kiadóknak. Így tehát az iskolák nincsenek közvetlen kapcsolatban a kiadókkal. A kiadó visszaigazolja a rendelést, erről az ellátó értesíti az iskolákat. Ezután az iskola a tankönyveket a Könyvtárellátótól a tanulók részére megbízásból értékesítésre átveszi, majd a tankönyvfelelős részt vesz a tankönyvellátással kapcsolatos iskolai helyi feladatok ellátásában.

A nem ingyenes tankönyvekben részesülő szülők a fizetendő összegről csekket kapnak, melyet augusztus 15-ig be kell fizetni, ezután az iskolákban vehetőek át a tankönyvek.

Az EMMI közleménye alapján vázolt rendszer elméletben jól működik, gyakorlatban azonban vannak fennakadások. Szülői tapasztalat,hogy a rendelésen plusz tankönyvek lettek, így a csekk jóval nagyobb összegről szólt, mint amennyi könyvre szüksége lenne. Ebben az esetben nem az iskolához vagy az iskolai tankönyvfelelőshöz kell fordulni, hiszen annak ellenére, hogy eddig ő felelt a tankönyvrendelésekért, az új rendszerben ezért a Könyvellátó felel. A másik komoly probléma, hogy vannak olyan családok is, akik nem kaptak csekket. Mivel a fizetési határidő vészesen közeledik, szintén a Könyvellátó oldalán lehet elérhetőséget találni. Érdemes e-mailen érdeklődni, megírni a szülő és a gyermek adatait (név, születési idő, oktatási azonosító), az iskola nevét és címét is. A tapasztalatok szerint felajánlják a csekk újbóli kiküldését, de átutalásos fizetésre is lehetőség van.

Ha probléma van a tankönyvrendeléssel, az alábbi elérhetőségeken érdemes segítséget kérni, érdeklődni:
www.kello.hu
arany.tamas@kello.hu
szoro.ilona@kello.hu
Központi telefonszám: 06 1 237 6900

(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)

LEGOLVASOTTABB

Három gyerek tűnt el Szigetszentmiklósról

A szigetszentmiklósi rendőrök a lakosság segítségét kérik három gyermek eltűnésének felkutatásában.

Epekövesek, figyelem! Íme a gasztroenterológus ünnepi tanácsai

Az ünnepi időszakban tömegesen jelentkeznek a sürgősségi ellátásban az epekólikás betegek. Dr. Pászthory Erzsébet, a Gasztroenterológiai Központ gasztroenterológus, belgyógyász szakorvosa szerint, ha valaki már átélt ilyen rohamot, az soha nem felejti el; megfelelő kezelés híján pedig bármikor újra jelentkezhetnek a tünetek, és akár súlyosabb szövődményeket is okozhatnak a kövek.

Óriási a korai felismerés jelentősége a nőgyógyászati daganatoknál is

A daganatos betegségek korai felismerése sok esetben élet-halál kérdése lehet, de legalábbis meghatározza a kezelés lehetőségeit. Így van ez a nőgyógyászati daganatok esetében is: minél korábban sikerül felismerni a betegséget, annál jobbak lehetnek a kilátások. Dr. Hernádi Balázs, a Nőgyógyászati Központ szülész-nőgyógyásza, a nőgyógyászati onkológia specialistája elmagyarázta, mikor, kinek és milyen vizsgálatok szükségesek az időben történő diagnosztizáláshoz.

Újévi fogadalom: 2025-ben ne hagyjuk ki a „nagyrutin” vizsgálatot!

Huszonegy éves kor fölött rizikófaktorok, tünetek hiányában legalább öt évente, krónikus betegség, idős életkor esetén évente javasolt a laborvizsgálat, amely fényt deríthet a tartós fáradékonyság, sápadtság, szem alatti sötét karikák, ingerlékenység, hajhullás, gyors hízás vagy fogyás, haspuffadás, bőrproblémák, véres vizelet vagy széklet hátterében húzódó problémákra is. Mindez azért fontos, mert az időben felfedezett betegségek, nagyobb hatékonysággal gyógyíthatók - mondja dr. Torzsa Péter, a Semmelweis Egyetem Családorvosi Tanszékének vezetője.

Elmúlhat-e magától a pánikbetegség?

A pánikbetegséggel nehéz együtt élni, különösen, ha úgy érezzük, kicsúszik a kezeink közül a kontroll a rohamok kapcsán. Érdemes-e arra várni, hogy majd "magától" elmúlik a nehézség? Egyáltalán léteznek-e olyan eszközök, amelyekkel elősegíthetjük a javulást? Mikor és miért érdemes orvoshoz fordulni? Dr. Veres Andrea főorvos, a Pszichiátriai Központ pszichiátere adott választ a kérdésekre.

© 2004-2022 Családi Háló Közhasznú Alapítvány - minden jog fenntartva.
Ügynökségi értékesítési  képviselet: Adaptive Media
ADATVÉDELMI BEÁLLÍTÁSOK
A szerkesztő ajánlja