SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK

2013. május 1-től módosult a KRESZ!

Családinet [cikkei] - 2013-05-14
Pár napja (május 1-én) lépett érvénybe a legújabb KRESZ-szabályokat módosító rendelet. A hatályos törvény alapjában véve a gyermekek védelmét segíti elő.

A Kormányrendelet a meglévő „gyermekszállítás” szabályát konkretizálja, illetve azt, hogy járművünkkel hogyan előzhetünk meg egy ilyen táblával megjelölt buszt. Aki kíváncsi erre az új, elsejétől életbelépett módosításra, az a Magyar közlöny 71. számában, az 50704-50705. oldalon olvashat bővebben.
 

1. ábra

A gyerekeket szállító busz, iskolabusz elején és hátulján egy 40x40 cm-es, sárga alapon fekete gyerekeket ábrázoló tábla lesz elhelyezve (1. ábra), amely vagy fényt bocsájt ki, vagy pedig megvilágított, ami az álló busz környezetében gyermekek felbukkanására, megjelenésére figyelmeztet. Ha ilyen álló buszt látunk, az azt jelenti, hogy a gyermekek be- és kiszállása várható, és az autóbusz vészvillogójának működéséig kikerülni - ha párhuzamos közlekedésre nem alkalmas az útszakasz -, mellette elhaladni tilos!

A buszöbölből kiálló, megkülönböztetett táblával ellátott buszra, iskolabuszra is ugyanaz a KRESZ szabályzat vonatkozik elsejétől lakott területen belül, mint pl. a menetrend szerinti járatokra, miszerint segíteni kell a megállóhelyről való elindulásukat.

2. ábra

Ha egy piros keretű, háromszög alakú „gyerekek léphetnek az úttestre” (2. ábra) táblát látunk kihelyezve, alatta kiegészítő táblával, akkor a kiegészítő táblán szereplő távolságon belül csakis 30 km/óra sebességgel lehet hajtani.

A lakó-pihenő övezetbe való behajtás, és a megállást tiltó szabályok is módosulnak, valamint új szabályzat vonatkozik a mozgáskorlátozottak által vezetett, illetve az őket szállító közlekedési járművekre is.

A járdán megállás szabályai is változtak a gyermekek életének megóvása érdekében. Mostantól az iskolabuszok, illetve a gyermekeket szállító buszok, akkor is megállhatnak a járdán, ha ezt közlekedési tábla, vagy útburkolati jel nem engedélyezi, de csak akkor, ha

  • a jármű a járda szélességének legfeljebb a felét foglalja el,
  • a járdán a gyalogosok közlekedésére legalább 1,5 méter szabadon marad,
  • a jármű tengelyterhelése az 1000 kg-ot nem haladja meg.
     
(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)

LEGOLVASOTTABB

Három gyerek tűnt el Szigetszentmiklósról

A szigetszentmiklósi rendőrök a lakosság segítségét kérik három gyermek eltűnésének felkutatásában.

Epekövesek, figyelem! Íme a gasztroenterológus ünnepi tanácsai

Az ünnepi időszakban tömegesen jelentkeznek a sürgősségi ellátásban az epekólikás betegek. Dr. Pászthory Erzsébet, a Gasztroenterológiai Központ gasztroenterológus, belgyógyász szakorvosa szerint, ha valaki már átélt ilyen rohamot, az soha nem felejti el; megfelelő kezelés híján pedig bármikor újra jelentkezhetnek a tünetek, és akár súlyosabb szövődményeket is okozhatnak a kövek.

Óriási a korai felismerés jelentősége a nőgyógyászati daganatoknál is

A daganatos betegségek korai felismerése sok esetben élet-halál kérdése lehet, de legalábbis meghatározza a kezelés lehetőségeit. Így van ez a nőgyógyászati daganatok esetében is: minél korábban sikerül felismerni a betegséget, annál jobbak lehetnek a kilátások. Dr. Hernádi Balázs, a Nőgyógyászati Központ szülész-nőgyógyásza, a nőgyógyászati onkológia specialistája elmagyarázta, mikor, kinek és milyen vizsgálatok szükségesek az időben történő diagnosztizáláshoz.

Újévi fogadalom: 2025-ben ne hagyjuk ki a „nagyrutin” vizsgálatot!

Huszonegy éves kor fölött rizikófaktorok, tünetek hiányában legalább öt évente, krónikus betegség, idős életkor esetén évente javasolt a laborvizsgálat, amely fényt deríthet a tartós fáradékonyság, sápadtság, szem alatti sötét karikák, ingerlékenység, hajhullás, gyors hízás vagy fogyás, haspuffadás, bőrproblémák, véres vizelet vagy széklet hátterében húzódó problémákra is. Mindez azért fontos, mert az időben felfedezett betegségek, nagyobb hatékonysággal gyógyíthatók - mondja dr. Torzsa Péter, a Semmelweis Egyetem Családorvosi Tanszékének vezetője.

Elmúlhat-e magától a pánikbetegség?

A pánikbetegséggel nehéz együtt élni, különösen, ha úgy érezzük, kicsúszik a kezeink közül a kontroll a rohamok kapcsán. Érdemes-e arra várni, hogy majd "magától" elmúlik a nehézség? Egyáltalán léteznek-e olyan eszközök, amelyekkel elősegíthetjük a javulást? Mikor és miért érdemes orvoshoz fordulni? Dr. Veres Andrea főorvos, a Pszichiátriai Központ pszichiátere adott választ a kérdésekre.

© 2004-2022 Családi Háló Közhasznú Alapítvány - minden jog fenntartva.
Ügynökségi értékesítési  képviselet: Adaptive Media
ADATVÉDELMI BEÁLLÍTÁSOK
A szerkesztő ajánlja