SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK

Ráérős történetmesélés - 2. rész

- 2011-06-10
Múltak a gyermekévek. A meséket és ezt a - ilyen senkinek sincs - fa-fém hibrid vetítőmet egyszer csak kinőttem, mert felnőttem. Diavetítőt legközelebb (nem ezt, hanem boltban vásároltat), ami a feleségemé volt hajdan, akkor vettem kézbe, amikor, kislányainknak csináltuk esténként a házi mozit, s az azt követő "árnyjátékozást" a padlószőnyegen, törökülésben.
Ráérős történetmesélés - 2. rész

Ennek a masinának is volt ám egyedi, nem gyárilag kapott jellegzetessége: egy kis házi buhera. A vetítő méretével megegyező nagy, nehéz és ormótlan áramátalakító volt alá mesterkedve – fusiból kifolyólag. Ezt, az egyébként jól szuperáló vetítő tákolmányt a lányok nőtték ki, s került nyugállományba, lomkamránk sötét zugába. (Rehabilitálása után egy ideig még tovább szolgált az iskolában, ahol tanítottam.)

Aztán a játékboltok polcairól is kezdtek eltünedezni a nem anyagkispórolós, gyerekálló, bombabiztos, fémházas diavetítők, s lettek gyakori hiánycikké. Pedig még sokan keresték ezeket. Karácsony és gyereknap előtt rapszodikusan fel-feltűntek hitvány utánzataik: a drága, de könnyen zárlatos, megolvadós, gyatra minőségű, műanyagházas komolytalanságok. Aztán egy technikai forgószél nyomán új igények születtek a fiatal, kisgyermekes szülők körében, s már csak kevesen hiányolták a kizárólag diafilmek megtekintésére kreált nézőkéket, vetítőket. A hírközlési és szórakoztató elektronika szédületes tempójú fejlődése: a plazmatévék, a mindenféle videó- és DVD-lejátszó, a multifunkciós és egyre kisebb mobilok, PC-k, laptopok, digitális kamerák, táblagépek és kulcstartón hordozható kütyük óriási kínálata (egyre elérhetőbb áraival) játék- és ipartörténeti műemlékekké tette az egykori kedves „játszótársakat”: a diafilmnézőket, diafilmvetítőket, valamint a diafilmeket. (Amik nem csupán kicsiknek szóló mesefilmeket jelentettek ám, de komoly iskolai szemléltető eszközöket is!) Többé nem fogjuk látni őket. Vagy lehet, hogy mégis?

Újra diafilmet nézek, mesét. Úgy, mint ötvenhat évvel ezelőtt. Mindjárt a végére érek. Egykor kedvenc mesefilmem sztoriját nem felejtettem el, de a részletek bizony elhalványultak már emlékezetemben. Sebaj, a filmkockák logikája segít. Meg is van:


„Gonosz püspöke tanácsára máglyára küldi szerencsétlen hitvesét az ifjú király. Erzsikét szekérre ültetik, viszik a vesztőhelyre, s mellé dobják utálkozva mind az összes csaláninget, amiket a börtönben készített.”  
 
Igen, igen, emlékszem már. Olvasom a tovább a képaláírásokat, nézem sorra a jól ismert rajzokat. De hol a dianézőm vagy a diafilmvetítőm? Itt valami nem stimmel.



Nem kunkorodik - kicsúszva tartójából - az egyre fogyó film, s nem érzem orromban egyre melegebb vetítőm pácolt fadobozának fanyar illatát se. Akkor meg mit bámulok én olyan átszellemülten? S mi ez a kezemben? Miért markolászom a számítógép egerét, ahelyett hogy csavarnék egyet a csontszínű kis tekerőgombon? A már nem létező tekerőgombon? Hát, itt a bibi.

Gyermekkoromat visszahozó szellemidézés zajlik előttem a számítógépen, a 21. századi Óz, az internet jóvoltából. Mindez „nem boszorkányság, csak technika!” – jut eszembe hirtelen a sokat harsogott korabeli reklám.  A vad hattyúk negyvennégy kockából álló története képenként kitölti a monitor plazmaképernyőjét, s a kép alatt, ahogy a keskeny, perforált diafilmen is alul látható a meseszöveg. Addig nézhető, amíg jólesik. (Diszlexiásoknak ajánlott!) Nem ugrik el automatikusan. S a komótosan, saját tempóval elolvasott rész továbbításához nem tekerni, csak kattintani kell egyet. De a diafilmnézés illúziója így is majdnem teljes. Görgetem tovább az egérrel kisgyermekkorom első mesediáját, mert hátra van még ebben a retro utazásban a happy end:

„A vesztőhely felé zötykölődő szekér körül felbukkan tizenegy hattyú. Erzsike mindegyikre rádob egy csaláninget. S láss csudát! Elmúlik örökre a gonosz varázslat. A hattyúkból lett daliás királyfiak sírva-nevetve ölelgetik megmentőjüket, kedves húgukat. A király pedig ámulatából ocsúdva megbocsát ifjú hitvesének.”

Az egykor 18 forint 80 fillérbe kerülő; kemény, hengeres dobozkába csomagolt diafilm; a Magyar Diafilmgyártó Vállalat 1955-ben készült terméke több ezer filmtársával együtt - Bíró Ferenc megszállott gyűjtő jóvoltából – mindenki számára ingyen elérhető, letölthető az internetről. Fantasztikus! És a benne rejlő eszmei, kortörténeti érték mellett a lehetőség: a pozitív érzelmi, nevelői hatás is az. Íme egy új-régi játék. Pénzbe sem kerül. Jó példa arra, hogy a legmodernebb technika nem mindig nyomja el a meghaladottat szükségszerűen. Sőt, kiemelheti, felnagyíthatja annak bizonyos előnyös tulajdonságait. S még nagyobb hatása lehet az egymást kiegészítő kettőnek együtt. Csak élni kell vele! Gyermekeinkre, unokáinkra vár ez a családi és egyéb közösségeket újraélesztő kultúrkincs – Vámos Miklós szállóigévé vált mondását kölcsön véve - a „régimódi, ráérős történetmesélés”!

Fotó: Heinz-Hasselberg, Steinfurt: 273. Der Bildbetrachter 

Ráérős történetmesélés - 1. rész

(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)

LEGOLVASOTTABB

Milyen étkezés védhet meg az emlőráktól?

Milyen étkezés védhet meg az emlőráktól?

Az utóbbi időben évente 7500-8000 nőt és 150-200 férfit diagnosztizáltak rosszindulatú emlődaganattal Magyarországon. Ahogy általában a daganatos megbetegedések esetén, úgy a mellrák gyakoriságában is szerepe lehet a várható élettartam növekedésének, a "nyugati" életmódnak és étrendnek. Október a mellrák elleni küzdelem hónapja, október harmadik hetét pedig 2009 óta a ritkábban előforduló, általában háttérbe szoruló férfi emlőrák elleni küzdelemnek szentelik, felhívva a figyelmet a prevenció, a korai felismerés, a terápiás kezelés és a palliatív ellátás fontosságára.
Eltűnt egy amerikai lány a budapesti bulinegyedből

Eltűnt egy amerikai lány a budapesti bulinegyedből

A lány az Airbnb-ből sem jelentkezett ki, ahol megszállt, és a hazafelé tartó gépére sem szállt fel. Barátaival utazott Budapestre szórakozni.
Megváltoztathatod a szemed színét?

Megváltoztathatod a szemed színét?

Egyetlen cseppentés, amitől a barna szemünk színe hétfőn lehet kék, kedden zöld, szerdán pedig mélyfekete? Ezt ígérik azok a szemszín-változtató cseppek, amelyek már néhány ezer forintért bárki számára elérhetőek az interneten. De vajon valóban ez a legbiztonságosabb és leghatékonyabb módja szemszínünk megváltoztatásának? Mit szabad és mit nem? Jó, ha tisztában vagyunk néhány dologgal, mielőtt az idei halloweeni jelmezünkhöz a szemünk színét is hozzáigazítjuk.
Emberölés bűntette miatt keres a rendőrség egy 16 éves lányt

Emberölés bűntette miatt keres a rendőrség egy 16 éves lányt

A fiatal lány egy 2022-ben elkövetett bűntettben lehet érintett.
Tömegével jelentek meg a gyilkosgalócák erdeinkben!

Tömegével jelentek meg a gyilkosgalócák erdeinkben!

Óvatosságra inti a gombaszedőket a Budakeszi Vadaspark. A száraz nyár után a csapadékosabb ősz és az átlag feletti hőmérséklet kedvezett a gombáknak, hogy termőtesteket képezzenek. A Budakeszi Vadaspark területén és a környező erdőkben is bőven akad, amit a kosárba tehetünk és persze olyan is, ami jobb, ha az erdőben marad. A Vadaspark felhívja a figyelmet, hogy az erdőben szedett gombát minden esetben vizsgáltassuk be szakellenőrrel.

A szerkesztő ajánlja