SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK

Küzdjük le a tavaszi fáradtságot!

Singola Edit [cikkei] - 2009-03-16
Ahogyan a természetben váltakoznak az évszakok, ugyanúgy átalakulás történik az emberi testben és lélekben is. Szinte mindenkit megvisel az évszakok forgása, főleg így tavasszal érezhetjük magunkat kimerültnek, fáradtnak, aluszékonynak, lehangoltnak.

Tavaszi ébredés

A tavasz egy különleges évszak, a megújulás, a kezdet és a szerelem időszaka. A környezet átalakul, kisüt a nap, kizöldülnek, virágba borulnak a növények, az állatok levetik téli kültakarójukat, párt keresnek. Mindez a változás a csillagászati tavasz 92 napja alatt történik. A különböző kultúrákban többféle átmeneti rítus kapcsolódik a kikelethez. Már az ókori rómaiak Floraliákat tartottak a tavasz istennőjének, Floranak hódolva: kecskéket és nyulakat űztek a szabadban.

Amint a természet ébred, hasonlóképpen kell alkalmazkodnia az embernek a forduláshoz, hogy egyensúlyát megtartva örömet találjon. A tavaszi fáradtság a hosszú, sötét napok következménye, a szervezet a hideg elleni védekezésre használta energiáit, a vitamin- és ásványianyag-tartalom is kiürül ekkorra. De ne feledjük, a tavaszi fáradtság nemcsak a testből ered, hanem a lélekből is. Ezért nemcsak a test felfrissítésére, hanem a lélek megújítására ugyanúgy gondot kell fordítani.

A test újjászületése

A test fáradtságának leküzdése természetesen sok passzív pihenéssel, alvással támogatható, de nem szabad ellustulnunk, szükség van aktív pihentető tevékenységekre is, amelyek kicsit felrázzák a testet téli álmából. Mindenféle szabadban végzett sport hasznos: kerékpározás, görkorcsolyázás, futás, séta, lovaglás.
Azért fontos, hogy sokat legyünk ilyenkor a szabad ég alatt, mert a téli zárt térben töltött idő ugyancsak elszívta erőnket. A friss levegő jótékony a bőrnek, a tüdőnek, a keringésnek, az ember vére szinte felpezsdül. A napfény új energiával tölt fel bennünket, ezt még fokozhatjuk egy kis szoláriumozással is. Emellett nemcsak a kinti levegő hasznos, hanem a természet egyéb ingerei is, mint a virágok színe és illata, nincs ember, akire ezek ne hatnának serkentőleg. 

Ha módunk van rá, ültessünk virágot, figyeljük, miként kel életre, növekszik. De a lakásunkat és a munkahelyünket is felvidíthatjuk egy-egy virágzó cserepes növénnyel.
Tavasszal „minden madár társat választ”, ilyenkor különösen érzékenyek vagyunk a szerelemre. Legyünk nyitottak, ismerkedjünk, flörtöljünk, nyíljunk ki, ahogyan a fák rügyei. Feledhetetlen élményekkel szerezhetünk örömet társunknak és magunknak egyaránt egy-egy szabadban töltött közös tevékenységgel, például kirándulás, kertészkedés, sport, séta.
A tavaszi megfázásokat elkerülhetjük rendszeres szaunázással és úszással.

Belső méregtelenítés

A pihenésen kívül belsőleg szintén karban kell tartanunk a testünket. Elsődleges szerepet kap ebben az esetben is a táplálkozás. Törekednünk kell arra, hogy a téli lerakódott méreganyagoktól, esetleges zsírpárnáktól megszabaduljunk. Mindenképp szánjuk rá magunkat valamilyen salaktalanító, méregtelenítő kúrára. Aztán jöhetnek az új energiát tartalmazó friss zöldségek és gyümölcsök. A tavaszi étrend legyen tápláló, könnyű, hogy erőre kaphassunk, mellőzzük a zsírokat, üres kalóriákat. Készítsünk például színes tavaszi salátákat. A megfelelő vitaminbevitelre kifejezetten figyelni kell, ezért, ha úgy érezzük, természetes módon nem fogyasztunk elég ásványi anyagot, pótoljuk valamilyen vitaminkészítménnyel. Esetleg szükségünk lehet egyéb roboráló készítményre is. Fontos, hogy sok-sok C- és E-vitamint juttassunk a szervezetbe, valamint magnéziumot.

Az élénkítést igyekezzünk koffeinmentesen megoldani, gyógyteák és zöld tea fogyasztásával. De jótékony a reggel elfogyasztott mézes-citromos ásványvíz, a frissen facsart citrusfélék ivása is.
A citromnak rendkívüli frissítő hatása van, próbáljuk ki külsőleg-belsőleg egyaránt. Reggel tusolás közben a mosdókesztyűre csepegtetett citrom illóolaj üdítőleg hat egész nap a bőrre. Napközben, ha nagyon eluralkodik rajtunk a fáradtság, vattapamacsra cseppentve, majd belélegezve szintén alkalmazhatjuk, sőt érdemes bekenni vele a tarkót is.

Külső megújulás

Külsőnk ugyanúgy megújulásra vár, mint belsőnk. A bőr fellélegzése érdekében gyakran dörzsöljük le az elhalt hámsejteket. Viseljünk lenge, könnyedebb ruhákat. Frissítsük fel a hajvégeinket is, de a tavasz kitűnő alkalom arra is, hogy új frizurát, új hajszínt próbáljunk ki. A megújulás legyen teljes! Vegyünk néhány új ruhadarabot, válasszunk vidám, színes kelméket. Sminkünk színeit ugyancsak cseréljük tavasziasra. Parfümünket szintén megváltoztathatjuk valamilyen virágillatra, vagy olyanra, amelyik serkentőleg hat ránk.
Jót tesz egy-egy masszázs is fáradt izmainknak. De egy wellness hétvége alatt komplex regeneráló kúrában lehet részünk. 

A környezetünkben úgyszintén szükség van egy kis újításra. A tavaszi nagytakarítás még a legmélyebb fáradtságból is felrázza az embert. Az ablakot tartsuk minél többet nyitva, hogy a tiszta levegő beáramolhasson, és húzzuk ki a függönyt, hogy a napfény besüthessen.
Kezdjük a napot egy minimális tornával nyitott ablaknál, azonnal elillan a fáradtságunk. A nap folyamán iktassunk be egy kis sétát. Kiránduljunk sokat, váljunk eggyé a természettel, érezzük, hogy élünk és, hogy a természet részei vagyunk.
A rügyfakadás remek alkalom arra, hogy új dolgokba kezdjünk, például tanuljunk valamit, rögtön érezni fogjuk, hogy az izgalom és az öröm száműzi tavaszi fáradtságunkat.


(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)

LEGOLVASOTTABB

Három gyerek tűnt el Szigetszentmiklósról

A szigetszentmiklósi rendőrök a lakosság segítségét kérik három gyermek eltűnésének felkutatásában.

Epekövesek, figyelem! Íme a gasztroenterológus ünnepi tanácsai

Az ünnepi időszakban tömegesen jelentkeznek a sürgősségi ellátásban az epekólikás betegek. Dr. Pászthory Erzsébet, a Gasztroenterológiai Központ gasztroenterológus, belgyógyász szakorvosa szerint, ha valaki már átélt ilyen rohamot, az soha nem felejti el; megfelelő kezelés híján pedig bármikor újra jelentkezhetnek a tünetek, és akár súlyosabb szövődményeket is okozhatnak a kövek.

Újévi fogadalom: 2025-ben ne hagyjuk ki a „nagyrutin” vizsgálatot!

Huszonegy éves kor fölött rizikófaktorok, tünetek hiányában legalább öt évente, krónikus betegség, idős életkor esetén évente javasolt a laborvizsgálat, amely fényt deríthet a tartós fáradékonyság, sápadtság, szem alatti sötét karikák, ingerlékenység, hajhullás, gyors hízás vagy fogyás, haspuffadás, bőrproblémák, véres vizelet vagy széklet hátterében húzódó problémákra is. Mindez azért fontos, mert az időben felfedezett betegségek, nagyobb hatékonysággal gyógyíthatók - mondja dr. Torzsa Péter, a Semmelweis Egyetem Családorvosi Tanszékének vezetője.

Óriási a korai felismerés jelentősége a nőgyógyászati daganatoknál is

A daganatos betegségek korai felismerése sok esetben élet-halál kérdése lehet, de legalábbis meghatározza a kezelés lehetőségeit. Így van ez a nőgyógyászati daganatok esetében is: minél korábban sikerül felismerni a betegséget, annál jobbak lehetnek a kilátások. Dr. Hernádi Balázs, a Nőgyógyászati Központ szülész-nőgyógyásza, a nőgyógyászati onkológia specialistája elmagyarázta, mikor, kinek és milyen vizsgálatok szükségesek az időben történő diagnosztizáláshoz.

A herecsavarodás okai, tünetei és kezelése - az újszülöttek és a kamaszok nagyobb veszélyben vannak

A herecsavarodás (heretorzió vagy torsio testis) egy ritka, de súlyos állapot, amely leginkább újszülötteknél és a serdülés korai szakaszában járó fiúknál fordul elő, de bármely életkorban kialakulhat. A probléma a herekocsány megcsavarodásával jár, amely a herék vérellátását gátolja. Ez kezelés nélkül a here elhalásához is vezethet.

© 2004-2022 Családi Háló Közhasznú Alapítvány - minden jog fenntartva.
Ügynökségi értékesítési  képviselet: Adaptive Media
ADATVÉDELMI BEÁLLÍTÁSOK
A szerkesztő ajánlja