SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK

A magyar kultúra napjára

- 2009-01-22
A magyar kultúra napját 1989 óta ünnepeljük meg január 22-én, a Kölcsey Társaság teremtette hagyomány szerint annak emlékére, hogy - a kézirat tanúsága szerint - Kölcsey Ferenc 1823-ban ezen a napon tisztázta le Csekén a Himnusz kéziratát.

Nem a megszokott, úgynevezett hagyományos emlékezés most a miénk, hanem kicsit más, kicsit családiasabb, a mindennapjainkat is érintő kulturális főhajtás nagyjaink előtt. Mert ki ne ismerné Kölcsey Ferenc Himnuszát? A nemzet Himnuszát. A Himnuszt, amely megírása után fölénk emelkedett és elkísér, amerre járunk. S kinek ne csalna szeméből könnyet, amikor felhangzik?
 Nem rendhagyó, mert elsősorban a tisztelet az, ami e sorokat áthatja. Nincs nap, amikor ne dalolna altatót az Anya, ne mondana esti mesét az Apa. Mint évezredekkel előttünk, ugyanazt tesszük ma is mindennapjainkban, mint eleink, csak modern körülmények között. Rajzolunk, bár nem vagyunk már barlanglakók: mesélünk, de nem vagyunk írástudatlan regélők; írunk, olvasunk, hol vagyunk már Anonymus feljegyzéseitől!

Minden év január 22-én fejet hajtunk elődeink előtt, kik megálmodták, lerajzolták, megénekelték, regélték, megírták gyökereinket.
A magyar nemzet gyökere igencsak ágas-bogas. Elágazik a világ minden tájára, mert zivataros múltunk szétszórt bennünket.
Mindenhol helyt álltunk. Születtek mesék határainkon innen és túl. Telefestettük a világot, s festményeink a legnagyobb képtárakban foglalnak előkelő helyet.
Felfedeztünk, alkottunk… Részt vettünk: holdjáró építésben, gyógyszert, gyógymódot adtunk a világnak, s atombomba előállítása sem történhetett meg nélkülünk.

A múltunkra büszkék lehetünk, most csak megóvnunk, megismernünk, felbecsülnünk kell azt, amit eleink oly nagy tehetséggel adtak nekünk és a nagyvilágnak.

A Családinet olvasóinak ezen a napon, Elek Apó meséit kívánom, a csodás mesevilágot, amely valahol Erdélyben, egy verandás kisházban látott napvilágot; híres festőink képeit, amelyek a legnagyobb képtárakban hirdetik, hogy milyen szép is a balatoni táj; építészeink remek alkotásait, szobrászaink munkáit, íróink, költőink gyönyörű sorait.

Olvassunk hát, írjunk, zenéljünk, fessünk, sportoljunk! Gyarapítsuk e kincset, amelynek tárháza nem is fér el ebben a kis országban, átlép határokat, óceánokat – és a végtelen időt…
Mindennap legyen ünnepe otthonainkban a:
             Magyar Kultúra ezernyi ága…

 

(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)

LEGOLVASOTTABB

Három gyerek tűnt el Szigetszentmiklósról

A szigetszentmiklósi rendőrök a lakosság segítségét kérik három gyermek eltűnésének felkutatásában.

Epekövesek, figyelem! Íme a gasztroenterológus ünnepi tanácsai

Az ünnepi időszakban tömegesen jelentkeznek a sürgősségi ellátásban az epekólikás betegek. Dr. Pászthory Erzsébet, a Gasztroenterológiai Központ gasztroenterológus, belgyógyász szakorvosa szerint, ha valaki már átélt ilyen rohamot, az soha nem felejti el; megfelelő kezelés híján pedig bármikor újra jelentkezhetnek a tünetek, és akár súlyosabb szövődményeket is okozhatnak a kövek.

Elmúlhat-e magától a pánikbetegség?

A pánikbetegséggel nehéz együtt élni, különösen, ha úgy érezzük, kicsúszik a kezeink közül a kontroll a rohamok kapcsán. Érdemes-e arra várni, hogy majd "magától" elmúlik a nehézség? Egyáltalán léteznek-e olyan eszközök, amelyekkel elősegíthetjük a javulást? Mikor és miért érdemes orvoshoz fordulni? Dr. Veres Andrea főorvos, a Pszichiátriai Központ pszichiátere adott választ a kérdésekre.

Óriási a korai felismerés jelentősége a nőgyógyászati daganatoknál is

A daganatos betegségek korai felismerése sok esetben élet-halál kérdése lehet, de legalábbis meghatározza a kezelés lehetőségeit. Így van ez a nőgyógyászati daganatok esetében is: minél korábban sikerül felismerni a betegséget, annál jobbak lehetnek a kilátások. Dr. Hernádi Balázs, a Nőgyógyászati Központ szülész-nőgyógyásza, a nőgyógyászati onkológia specialistája elmagyarázta, mikor, kinek és milyen vizsgálatok szükségesek az időben történő diagnosztizáláshoz.

Mit tehetünk, ha folyamatosan romlik a gyermekünk szeme?

A gyermekek látása világszerte egyre rosszabb, és ennek egyik egyértelmű oka a képernyő előtt töltött idő növekedése. Egy globális tanulmány szerint az utóbbi években egyre több gyermeknél jelentkezik miópia, más néven rövidlátás.

© 2004-2022 Családi Háló Közhasznú Alapítvány - minden jog fenntartva.
Ügynökségi értékesítési  képviselet: Adaptive Media
ADATVÉDELMI BEÁLLÍTÁSOK
A szerkesztő ajánlja