SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK

Ne végy több koporsószöget! Füstmentes nap!

Singola Edit [cikkei] - 2008-11-20
November harmadik csütörtökje Füstmentes nap. Egy újabb világnap, egy újabb küzdelem valami ellen, a dohányzás ellen. De kiért, miért harcolunk, vívjuk a csatát hosszú idő óta? A dohányosokért, akik nem vigyáznak a saját egészségükre és a környezetükére, a családjukéra, a saját gyerekeikére? Talán ők meg sem érdemlik, hogy bármit is tegyünk értük, de a passzív dohányosokért, az ártatlanul füstben élő gyerekekért igenis kell harcolnunk.

Megdöbbentő helyzetek

A mindennapokban a dohányosok miatt bosszantó, de mégis toleranciát kívánó eseteket fölösleges felhozni. De a kultúrát és az emberi jóérzést semmibe vevő döntésekért szót kell emelnem: Elmentem egy híres-neves professzorhoz valami egészségi nyavalyámra segítséget kérni. Egy kis szobában volt a fogadóhelye, számítógép, néhány orvosi eszköz, hatalmas orvosi lexikonok között is elveszett volna a professzor, de nem ez volt a fő gond, hanem a dohányfüst. Amíg beszélgettünk, egyik cigarettáról gyújtott a másikra, a füsttől már folyt a könnyem, arra gondoltam, az összes ruhámat ki kell mosnom, ha egyszer innen kiszabadulok, nem beszélve a hajamról. Nem értettem a helyzetet, egy tudós ember, akinél jobban senki sem tudja, milyen hatással van a nikotin a szervezetre, aki emberek százainak életét menti meg, a sajátját minden percben mérgezi.
Ennél már csak annak örültem jobban, amikor néhány napot egy kórházban kellett eltöltenem, ahol a betegek számára a dohányzásra kijelölt hely a mellékhelyiségben volt, az ápolók számára pedig a fürdőszobában. Azt hiszem, nem kell részleteznem, miféle kellemetlenségek születtek ebből a helyzetből.
Ezután nem sokkal osztálytalálkozóra voltam hivatalos. Gyönyörű étteremben került sor a vacsorára. Jókedvű beszélgetés közben az első fogás után, mintha megfagyott volna a hangulat, az osztály 90%-án valamiféle feszültség lett úrrá. Amint elvitték a tányért, néhány kivétellel mindenki kiment rágyújtani. Dohogtam is magamban, hogy nem lehet kibírni a vacsora végét, de valószínűleg ugyanezt gondolta a főpincér is, mert félhangosan megjegyezte, hogy két fogás között nem illik kimenni.

Függőség

Ez a függőség, amikor az ember már nem ura a helyzetnek, nincs tekintettel másokra, mások egészségére, semmibe veszi a kultúra, az erkölcs, a társadalom szabályait. Egyetlen világnap elegendő ahhoz, hogy minderre felhívjuk a dohányosok figyelmét? Biztos, hogy nem elég, ezért minden nap küzdenünk kell. Kezdve a legkisebbeknél, a gyerekeknél, hogy az általános iskola egyre alacsonyabb osztályiban ne attól legyen a gyerek a többiek szemében értékes, hogy rágyújt, hogy a középiskolásnak ne az legyen az első teendője, amikor kilép az iskolakapun, hogy rágyújtson, hogy az egyetemen ne azért várja a hallgató az előadás végét, hogy rágyújthasson.

Mivel tudunk eredményt elérni? Nehéz kérdés. Egy ennyire elburjánzott problémánál nem vagyunk képesek gyors eredményt elérni. A prevenció a legnagyobb fegyverünk, de ehhez összefogásra, megértésre, elfogadásra, szemléletmód váltásra, és felvilágosításra van szükség. Meg kell változtatni az emberek, főleg a fiatalok és gyerekek egészség magatartását.
A dohányosok és nem dohányosok között már a 17. században megindult a harc. Volt időszak, amikor pénzbüntetéssel sújtották a nikotinélvezőket, az egyház pedig kiátkozással fenyegette őket.


Káros hatások

Rengeteg szó esik manapság a dohányzás káros hatásairól. Szerintem mindenki fel tud legalább tizet sorolni. A dohányosok természetesen a nikotin mellett fognak először szólni, mert gyorsítja az emésztést, növeli a vérnyomást és csökkentheti az éhségérzetet. Emellett az évek során kialakuló megszokások nyugtatólag hatnak, így csökkentik az idegességet. De miért kell az idegességet, a stresszt cigarettával levezetni? Nincs más megoldás?

A dohányzás:

- tüdő-, gége-, szájüreg-, nyelőcső- és hólyagrákhoz vezethet
- idült légúti betegségek, fekélybetegség, szív- és érrendszeri betegségek, csontritkulás, vakság okozója
- gyengíti az immunrendszert
- kedvezőtlen hatással van a gondolkodásra
- csökkenti a szervezet C, B-1 és B-6 vitamin tartalmát
- impotenciát okozhat
- hátrányos a fogamzásra
- következményeként gyakoribb a magzati halálozás, vetélés, koraszülés, és a szülés körüli halálozás

Ma Magyarországon a férfiak 45,9 %-a, valamint a nők 28,1 %-a dohányzik. Hivatalos adatok alapján dohányzás következtében 19 percenként meghal egy ember hazánkban, naponta 77, évente pedig 28000. Ha nem hisszük, nézzünk szét a környezetünkben, hány rákos, súlyos beteg, amputált végtagú ember betegségét okozta a dohányzás.
Mindennek egyetlen oka van: C10H14N2, a nikotin.

 


 

(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)

LEGOLVASOTTABB

Három gyerek tűnt el Szigetszentmiklósról

A szigetszentmiklósi rendőrök a lakosság segítségét kérik három gyermek eltűnésének felkutatásában.

Epekövesek, figyelem! Íme a gasztroenterológus ünnepi tanácsai

Az ünnepi időszakban tömegesen jelentkeznek a sürgősségi ellátásban az epekólikás betegek. Dr. Pászthory Erzsébet, a Gasztroenterológiai Központ gasztroenterológus, belgyógyász szakorvosa szerint, ha valaki már átélt ilyen rohamot, az soha nem felejti el; megfelelő kezelés híján pedig bármikor újra jelentkezhetnek a tünetek, és akár súlyosabb szövődményeket is okozhatnak a kövek.

Óriási a korai felismerés jelentősége a nőgyógyászati daganatoknál is

A daganatos betegségek korai felismerése sok esetben élet-halál kérdése lehet, de legalábbis meghatározza a kezelés lehetőségeit. Így van ez a nőgyógyászati daganatok esetében is: minél korábban sikerül felismerni a betegséget, annál jobbak lehetnek a kilátások. Dr. Hernádi Balázs, a Nőgyógyászati Központ szülész-nőgyógyásza, a nőgyógyászati onkológia specialistája elmagyarázta, mikor, kinek és milyen vizsgálatok szükségesek az időben történő diagnosztizáláshoz.

Újévi fogadalom: 2025-ben ne hagyjuk ki a „nagyrutin” vizsgálatot!

Huszonegy éves kor fölött rizikófaktorok, tünetek hiányában legalább öt évente, krónikus betegség, idős életkor esetén évente javasolt a laborvizsgálat, amely fényt deríthet a tartós fáradékonyság, sápadtság, szem alatti sötét karikák, ingerlékenység, hajhullás, gyors hízás vagy fogyás, haspuffadás, bőrproblémák, véres vizelet vagy széklet hátterében húzódó problémákra is. Mindez azért fontos, mert az időben felfedezett betegségek, nagyobb hatékonysággal gyógyíthatók - mondja dr. Torzsa Péter, a Semmelweis Egyetem Családorvosi Tanszékének vezetője.

A herecsavarodás okai, tünetei és kezelése - az újszülöttek és a kamaszok nagyobb veszélyben vannak

A herecsavarodás (heretorzió vagy torsio testis) egy ritka, de súlyos állapot, amely leginkább újszülötteknél és a serdülés korai szakaszában járó fiúknál fordul elő, de bármely életkorban kialakulhat. A probléma a herekocsány megcsavarodásával jár, amely a herék vérellátását gátolja. Ez kezelés nélkül a here elhalásához is vezethet.

© 2004-2022 Családi Háló Közhasznú Alapítvány - minden jog fenntartva.
Ügynökségi értékesítési  képviselet: Adaptive Media
ADATVÉDELMI BEÁLLÍTÁSOK
A szerkesztő ajánlja