SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK

Szörpök, befőttek, gyümölcssajtok

Kókai Kata [cikkei] - 2005-08-14
Lassan közeledik a nyár vége, beértek a gyümölcsök. Ideális időpont a befőttek, dzsemek és szörpök elkészítéséhez.

Szörpök

Meggyszörp


Tetszőleges mennyiségű meggyet kiválogatunk, megmosunk, majd összenyomjuk. Másnapig lefedve állni hagyjuk. A meggy levél alaposan lecsorgatjuk, legjobb egy gézkendőn át kicsavarni. Minden liter meggy léhez 80 dkg cukrot adunk, majd 20 percen át főzzük. Az így elkészült szörpöt parafa dugóval lezárt üvegben tárolhatjuk.


Ribiszkelé

5 kg ribiszkét megmosunk, átválogatunk, majd egy krumplinyomón átpréselünk. Lábasba tesszük fél liter vízzel, és három percig lassú tűzön főzzük. Gézkendőn átszűrjük, majd üvegekbe töltjük, és 10 percig alaposan lefedve (pl. dunyhával) dunsztoljuk.


Befőttek alkohollal

Rumos dinnye


Hozzávalók:
· 1 kg sárgadinnye
· 70 dkg cukor
· 1/2 liter víz
· 2 dl rum


A dinnye magját eltávolítjuk, majd hosszú csíkokra szeleteljük. A vízből és a cukorból szirupot készítünk, majd hozzáadjuk a rumot. Az elkészült szirupban addig főzzük a dinnyét, amíg áttetszővé válik. Befőttes üvegben tároljuk.


Rumos meggy

Hozzávalók:
· 2 kg meggy
· 1/2 kg cukor
· 1/2 liter rum

A kemény meggyeket megszabadítjuk a szárától, megmossuk, majd alaposan kitisztított befőttes üvegbe tesszük. Rászórjuk a cukrot, majd leöntjük a rummal. Előételként, desszertek díszeként is kiváló.


Gyümölcssajtok

Almasajt


1 kg almát meghámozunk, megszabadítjuk a magházától. Puhára főzzük, majd szitán áttörjük. 1 dl vízből és 20 dkg cukorból szirupot főzünk, hozzáadjuk az almapépet. Ízlés szerint fahéjjal, mazsolával is ízesíthető. Formába öntjük, majd lehűtjük.

Birsalmasajt

Az érett birsalmákat negyedeljük és eltávolítjuk a magházát. Forró vízben megfőzzük, majd áttörjük szűrőn keresztül. Egy lábasban elkezdjük főzni a pépet, majd kilónként 80 dkg cukrot adunk hozzá. 10 perc alatt összefőzzük a keveréket. Hozzáadhatunk összetört diót, mogyorót vagy mandulát. Lapos formákba öntjük, majd megdermesztjük. Ezután egy-két hétig meleg helyen kiterítve tartjuk, időnként megforgatjuk. Ezután nejlonba vagy folpackba csavarva tárolható.

(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)

LEGOLVASOTTABB

Három gyerek tűnt el Szigetszentmiklósról

A szigetszentmiklósi rendőrök a lakosság segítségét kérik három gyermek eltűnésének felkutatásában.

Epekövesek, figyelem! Íme a gasztroenterológus ünnepi tanácsai

Az ünnepi időszakban tömegesen jelentkeznek a sürgősségi ellátásban az epekólikás betegek. Dr. Pászthory Erzsébet, a Gasztroenterológiai Központ gasztroenterológus, belgyógyász szakorvosa szerint, ha valaki már átélt ilyen rohamot, az soha nem felejti el; megfelelő kezelés híján pedig bármikor újra jelentkezhetnek a tünetek, és akár súlyosabb szövődményeket is okozhatnak a kövek.

Óriási a korai felismerés jelentősége a nőgyógyászati daganatoknál is

A daganatos betegségek korai felismerése sok esetben élet-halál kérdése lehet, de legalábbis meghatározza a kezelés lehetőségeit. Így van ez a nőgyógyászati daganatok esetében is: minél korábban sikerül felismerni a betegséget, annál jobbak lehetnek a kilátások. Dr. Hernádi Balázs, a Nőgyógyászati Központ szülész-nőgyógyásza, a nőgyógyászati onkológia specialistája elmagyarázta, mikor, kinek és milyen vizsgálatok szükségesek az időben történő diagnosztizáláshoz.

Újévi fogadalom: 2025-ben ne hagyjuk ki a „nagyrutin” vizsgálatot!

Huszonegy éves kor fölött rizikófaktorok, tünetek hiányában legalább öt évente, krónikus betegség, idős életkor esetén évente javasolt a laborvizsgálat, amely fényt deríthet a tartós fáradékonyság, sápadtság, szem alatti sötét karikák, ingerlékenység, hajhullás, gyors hízás vagy fogyás, haspuffadás, bőrproblémák, véres vizelet vagy széklet hátterében húzódó problémákra is. Mindez azért fontos, mert az időben felfedezett betegségek, nagyobb hatékonysággal gyógyíthatók - mondja dr. Torzsa Péter, a Semmelweis Egyetem Családorvosi Tanszékének vezetője.

A herecsavarodás okai, tünetei és kezelése - az újszülöttek és a kamaszok nagyobb veszélyben vannak

A herecsavarodás (heretorzió vagy torsio testis) egy ritka, de súlyos állapot, amely leginkább újszülötteknél és a serdülés korai szakaszában járó fiúknál fordul elő, de bármely életkorban kialakulhat. A probléma a herekocsány megcsavarodásával jár, amely a herék vérellátását gátolja. Ez kezelés nélkül a here elhalásához is vezethet.

© 2004-2022 Családi Háló Közhasznú Alapítvány - minden jog fenntartva.
Ügynökségi értékesítési  képviselet: Adaptive Media
ADATVÉDELMI BEÁLLÍTÁSOK
A szerkesztő ajánlja