SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK

Mit csináljunk gyereknapon?

Somodi Eszter [cikkei] - 2011-05-23
Május utolsó hétvégéjén elérkezik a gyerekek napja. Ilyenkor körülöttük forog a világ, igyekszünk mindenben a kedvükben járni, minél többet velük lenni. Hogyan töltsük ezt a napot, hogy emlékezetes legyen az egész család számára?

Nem vagyok annak híve, hogy ilyenkor is tárgyi ajándékokkal, drága játékokkal halmozzuk el őket. Persze valami aprósággal meglephetjük gyermekünket, de próbáljuk inkább az időnket, figyelmünket, szeretetünket nekik ajándékozni – ezen a napon extra mennyiségben! Még gyereknap előtt kérdezzük meg, mihez volna kedvük, mivel szeretnék tölteni ezt a napot! Nézzünk körül, milyen szabadtéri gyermeknapi rendezvények vannak a környékünkön, ezeket is beszéljük át a kicsikkel, hátha valamelyikhez kedvet kapnak. Ha nem szeretnénk sok emberrel együtt ünnepelni, ragyogó program lehet egy piknikezéssel egybekötött családi kirándulás, ahová meghívhatunk barátokat is. A nagyobbacskák nagy örömmel fogadják, ha este egy kicsit tovább fennmaradhatnak. Megkoronázhatjuk a napot egy esti szalonnasütéssel a kertben, vagy későbe nyúló családi diafilmnézéssel.

Vállalkozó kedvű szülők akár gyerekzsúrt is szervezhetnek a kis barátoknak erre a napra. Díszítsük fel a kertet lufikkal, és készüljünk játékötletekkel, hogy ne váljon kaotikus dühöngéssé a buli! Játszhatunk például kincskeresőset: Rajzoljunk egy térképet a kertről, és jelöljük be rajta, hogy hová van elrejtve a kincs. A térképet szétvágjuk kb. 10 felé, és egyenként egy-egy lufiba rejtjük. A lufikat felfújjuk, és elrejtjük a kert különböző részein. A gyerekeknek, miután megtalálják a lufikat, ki kell durrantani azokat, majd a szétvágott darabokat, mint puzzle részeket össze kell tenni térképpé. A térkép használatával aztán könnyen megtalálhatják a kincset, ami lehet például egy láda tele finomságokkal, vagy akár egy torta is. Másik jó játék lehet a „Most mutasd meg”. Valamilyen tevékenységet kell itt elmutogatni beszéd nélkül. A gyerekeknek ki kell találniuk, mit csinál a „mutogató”. Ezt lehet úgy, hogy csak a felnőtt mutogat, a gyerekeket pedig két csapatra osztjuk, és az a csapat nyer, aki többet kitalál. Vagy úgy is lehet, hogy a gyerekeket is bevonjuk a mutogatásba: Egyik csapat kigondol valami cselekvést, a másik csapatnak ki kell találnia a mutogatásból, mire gondoltak, majd fordítva. 4-5 éveseknél azért még elkél a segítség a mutogatásnál, de nagyon szokták élvezni.

Ezen a napon készüljünk a gyerkőc kedvenc ételével! Ha gyermekünk szeret a konyhában nyüzsögni, együtt is elkészíthetjük a finomságokat. Válasszunk ilyenkor olyan ételt, ami könnyen, gyorsan elkészül, és a gyerekek is aktívan részt tudnak venni a főzésben. Grissini elkészítésekor például kedvükre gyurmázhatnak. Fél kg lisztből, 7 gramm szárított élesztőből, 3 evőkanál olivaolajból, 3 dl melegvízből, egy kiskanál cukorból és egy kiskanál sóból tésztát gyúrunk. Adhatunk a tésztához még fűszereket, egy marék aszalt paradicsomot, rozmaringot vagy olajbogyót apróra vágva. 1 óra kelesztés után kb. 20 cm hosszú és 0,5-0,7 átmérőjű kígyókat formázunk, sodorgatunk. Ebben a gyerekek biztosan nagyon profik lesznek! Ha elunják, formázzunk kerek lapokat a maradék tésztából, és kenjük meg őket paradicsomos szósszal, tehetünk rá sonkát, kukoricát, sajtot is, süssük meg, és tálaljuk pizzaként. A grissiniket előmelegített, 250 fokos sütőben kb. 10 percig sütjük. Akkor jó, ha éppen elkezd pirosodni a tészta. Ehetünk mellé salátát és különböző mártogatósokat.

Desszertnek pedig készülhet kókuszgolyó, de ezúttal formázzuk süni alakúra, szúrjunk a hátukba vágott mandulákat tüskék gyanánt, és aszalt- vagy cukrozott gyümölcsből készítsünk szemet, orrot a kis sünöknek.



Persze, ha egyikőnk sem egy konyhatündér, egyszerűbb, ha meglátogatjuk a közeli cukrászdát.

Főleg a kisebb gyerekeknél arra mindenképpen figyeljünk, hogy a megszokott napirendet ne rúgjuk fel teljesen, ne zsúfoljuk tele a napot jobbnál jobb programokkal, mert annak csak fáradság, nyűgösködés, hiszti, és végül az egész család teljes kiborulása lesz az eredménye.  

A gyereknappal kapcsolatban is felmerül bennem ugyanaz az érzés, mint az anyák napjával kapcsolatban: Ne csak egy ilyen hivatalos napot tartsunk az évben! Olykor-olykor kezdjük azzal a reggelt, hogy faggassuk ki a gyerkőcöket, mit szeretnének aznap csinálni, és alakítsuk úgy a napunkat, hogy minél több kívánságukat teljesíthessük, minél több időt, figyelmet szentelhessünk nekik! Biztos vagyok benne, hogy ezek a napok a szülőknek is jól fognak esni!

Fotó: www.foter.com

(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)

LEGOLVASOTTABB

Három gyerek tűnt el Szigetszentmiklósról

A szigetszentmiklósi rendőrök a lakosság segítségét kérik három gyermek eltűnésének felkutatásában.

Epekövesek, figyelem! Íme a gasztroenterológus ünnepi tanácsai

Az ünnepi időszakban tömegesen jelentkeznek a sürgősségi ellátásban az epekólikás betegek. Dr. Pászthory Erzsébet, a Gasztroenterológiai Központ gasztroenterológus, belgyógyász szakorvosa szerint, ha valaki már átélt ilyen rohamot, az soha nem felejti el; megfelelő kezelés híján pedig bármikor újra jelentkezhetnek a tünetek, és akár súlyosabb szövődményeket is okozhatnak a kövek.

Elmúlhat-e magától a pánikbetegség?

A pánikbetegséggel nehéz együtt élni, különösen, ha úgy érezzük, kicsúszik a kezeink közül a kontroll a rohamok kapcsán. Érdemes-e arra várni, hogy majd "magától" elmúlik a nehézség? Egyáltalán léteznek-e olyan eszközök, amelyekkel elősegíthetjük a javulást? Mikor és miért érdemes orvoshoz fordulni? Dr. Veres Andrea főorvos, a Pszichiátriai Központ pszichiátere adott választ a kérdésekre.

Óriási a korai felismerés jelentősége a nőgyógyászati daganatoknál is

A daganatos betegségek korai felismerése sok esetben élet-halál kérdése lehet, de legalábbis meghatározza a kezelés lehetőségeit. Így van ez a nőgyógyászati daganatok esetében is: minél korábban sikerül felismerni a betegséget, annál jobbak lehetnek a kilátások. Dr. Hernádi Balázs, a Nőgyógyászati Központ szülész-nőgyógyásza, a nőgyógyászati onkológia specialistája elmagyarázta, mikor, kinek és milyen vizsgálatok szükségesek az időben történő diagnosztizáláshoz.

Mit tehetünk, ha folyamatosan romlik a gyermekünk szeme?

A gyermekek látása világszerte egyre rosszabb, és ennek egyik egyértelmű oka a képernyő előtt töltött idő növekedése. Egy globális tanulmány szerint az utóbbi években egyre több gyermeknél jelentkezik miópia, más néven rövidlátás.

© 2004-2022 Családi Háló Közhasznú Alapítvány - minden jog fenntartva.
Ügynökségi értékesítési  képviselet: Adaptive Media
ADATVÉDELMI BEÁLLÍTÁSOK
A szerkesztő ajánlja