SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK

Mit csináljunk gyereknapon?

Somodi Eszter [cikkei] - 2011-05-23
Május utolsó hétvégéjén elérkezik a gyerekek napja. Ilyenkor körülöttük forog a világ, igyekszünk mindenben a kedvükben járni, minél többet velük lenni. Hogyan töltsük ezt a napot, hogy emlékezetes legyen az egész család számára?
Mit csináljunk gyereknapon?

Nem vagyok annak híve, hogy ilyenkor is tárgyi ajándékokkal, drága játékokkal halmozzuk el őket. Persze valami aprósággal meglephetjük gyermekünket, de próbáljuk inkább az időnket, figyelmünket, szeretetünket nekik ajándékozni – ezen a napon extra mennyiségben! Még gyereknap előtt kérdezzük meg, mihez volna kedvük, mivel szeretnék tölteni ezt a napot! Nézzünk körül, milyen szabadtéri gyermeknapi rendezvények vannak a környékünkön, ezeket is beszéljük át a kicsikkel, hátha valamelyikhez kedvet kapnak. Ha nem szeretnénk sok emberrel együtt ünnepelni, ragyogó program lehet egy piknikezéssel egybekötött családi kirándulás, ahová meghívhatunk barátokat is. A nagyobbacskák nagy örömmel fogadják, ha este egy kicsit tovább fennmaradhatnak. Megkoronázhatjuk a napot egy esti szalonnasütéssel a kertben, vagy későbe nyúló családi diafilmnézéssel.

Vállalkozó kedvű szülők akár gyerekzsúrt is szervezhetnek a kis barátoknak erre a napra. Díszítsük fel a kertet lufikkal, és készüljünk játékötletekkel, hogy ne váljon kaotikus dühöngéssé a buli! Játszhatunk például kincskeresőset: Rajzoljunk egy térképet a kertről, és jelöljük be rajta, hogy hová van elrejtve a kincs. A térképet szétvágjuk kb. 10 felé, és egyenként egy-egy lufiba rejtjük. A lufikat felfújjuk, és elrejtjük a kert különböző részein. A gyerekeknek, miután megtalálják a lufikat, ki kell durrantani azokat, majd a szétvágott darabokat, mint puzzle részeket össze kell tenni térképpé. A térkép használatával aztán könnyen megtalálhatják a kincset, ami lehet például egy láda tele finomságokkal, vagy akár egy torta is. Másik jó játék lehet a „Most mutasd meg”. Valamilyen tevékenységet kell itt elmutogatni beszéd nélkül. A gyerekeknek ki kell találniuk, mit csinál a „mutogató”. Ezt lehet úgy, hogy csak a felnőtt mutogat, a gyerekeket pedig két csapatra osztjuk, és az a csapat nyer, aki többet kitalál. Vagy úgy is lehet, hogy a gyerekeket is bevonjuk a mutogatásba: Egyik csapat kigondol valami cselekvést, a másik csapatnak ki kell találnia a mutogatásból, mire gondoltak, majd fordítva. 4-5 éveseknél azért még elkél a segítség a mutogatásnál, de nagyon szokták élvezni.

Ezen a napon készüljünk a gyerkőc kedvenc ételével! Ha gyermekünk szeret a konyhában nyüzsögni, együtt is elkészíthetjük a finomságokat. Válasszunk ilyenkor olyan ételt, ami könnyen, gyorsan elkészül, és a gyerekek is aktívan részt tudnak venni a főzésben. Grissini elkészítésekor például kedvükre gyurmázhatnak. Fél kg lisztből, 7 gramm szárított élesztőből, 3 evőkanál olivaolajból, 3 dl melegvízből, egy kiskanál cukorból és egy kiskanál sóból tésztát gyúrunk. Adhatunk a tésztához még fűszereket, egy marék aszalt paradicsomot, rozmaringot vagy olajbogyót apróra vágva. 1 óra kelesztés után kb. 20 cm hosszú és 0,5-0,7 átmérőjű kígyókat formázunk, sodorgatunk. Ebben a gyerekek biztosan nagyon profik lesznek! Ha elunják, formázzunk kerek lapokat a maradék tésztából, és kenjük meg őket paradicsomos szósszal, tehetünk rá sonkát, kukoricát, sajtot is, süssük meg, és tálaljuk pizzaként. A grissiniket előmelegített, 250 fokos sütőben kb. 10 percig sütjük. Akkor jó, ha éppen elkezd pirosodni a tészta. Ehetünk mellé salátát és különböző mártogatósokat.

Desszertnek pedig készülhet kókuszgolyó, de ezúttal formázzuk süni alakúra, szúrjunk a hátukba vágott mandulákat tüskék gyanánt, és aszalt- vagy cukrozott gyümölcsből készítsünk szemet, orrot a kis sünöknek.



Persze, ha egyikőnk sem egy konyhatündér, egyszerűbb, ha meglátogatjuk a közeli cukrászdát.

Főleg a kisebb gyerekeknél arra mindenképpen figyeljünk, hogy a megszokott napirendet ne rúgjuk fel teljesen, ne zsúfoljuk tele a napot jobbnál jobb programokkal, mert annak csak fáradság, nyűgösködés, hiszti, és végül az egész család teljes kiborulása lesz az eredménye.  

A gyereknappal kapcsolatban is felmerül bennem ugyanaz az érzés, mint az anyák napjával kapcsolatban: Ne csak egy ilyen hivatalos napot tartsunk az évben! Olykor-olykor kezdjük azzal a reggelt, hogy faggassuk ki a gyerkőcöket, mit szeretnének aznap csinálni, és alakítsuk úgy a napunkat, hogy minél több kívánságukat teljesíthessük, minél több időt, figyelmet szentelhessünk nekik! Biztos vagyok benne, hogy ezek a napok a szülőknek is jól fognak esni!

Fotó: www.foter.com

(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)

LEGOLVASOTTABB

Felakasztotta magát egy diák egy szegedi általános iskolában

Felakasztotta magát egy diák egy szegedi általános iskolában

A hatóságok teljes hírzárlatot rendeltek el az esettel kapcsolatban.
Szamárköhögésem velőt rázó története

Szamárköhögésem velőt rázó története

Légútjaimat általában békés hámszövet fedi, aminek a felszínén levő kis csillók segítenek kisöprögetni onnan a kórokozókat. Akkoriban éppen egy közönséges megfázással küzdöttem, orrfolyással, enyhe köhögéssel, amivel úgy véltem, a munkám megszakítása nélkül megbirkózom. Azonban a kór alattomos módon dolgozva elkezdett toxinokat gyártani, melyek észrevétlenül megtapadtak a csillós szöveten, méreganyagokat bocsájtottak ki rá, míg egy sűrű, ragadós váladék képződött és a légútjaim beszűkültek. Mindebből annyit érzékeltem, hogy nem kapok levegőt.
Mi okozhat magas vércukorszintet reggelente?

Mi okozhat magas vércukorszintet reggelente?

Inzulinos cukorbetegként rendre magas vércukorszintet mérsz reggelente, és nem érted, miért? Elképzelhető, hogy az éjszakai vércukorcsökkenés kiváltotta Somogyi-hatás áll a háttérben. Hogy milyen okok idézik elő ezt az állapotot, és mi a teendő vele, arról Prof. Dr. Somogyi Anikót, a Cukorbetegközpont diabetológus, endokrinológus, lipidológus szakorvosát kérdeztük.
Így szedjük a vitaminokat, nyomelemeket!

Így szedjük a vitaminokat, nyomelemeket!

A téli időszakban még azok is szednek vitaminokat és nyomelemeket, akik az év többi részében nem. Annak érdekében, hogy ezek a készítmények valóban ki tudják fejteni jótékony hatásukat, érdemes tudni, hogy milyen napszakban és mivel érdemes - esetleg mivel nem ajánlott - bevenni, illetve hogy milyen állapotok esetén vagy milyen gyógyszerekkel együtt fontos a körültekintés az alkalmazásuk során. Ezekben a kérdésekben a Semmelweis Egyetem Egyetemi Gyógyszertár Gyógyszerügyi Szervezési Intézet szakgyógyszerészei, dr. Horváth István László és dr. Vajda Péter segítik az eligazodást.
Mikor és miért érdemes vizeletvizsgálatot végeztetni?

Mikor és miért érdemes vizeletvizsgálatot végeztetni?

A vizelet a vese működésének eredménye, azaz segítségével számos belgyógyászati problémára derülhet fény. Dr. Rákász István az Urológiai Központ urológusa szerint vizelési panaszok, illetve urológiai jellegű tünetek esetén elengedhetetlen a vizeletvizsgálat, de az évenkénti kivizsgálás részeként is fontos megcsináltatni.

A szerkesztő ajánlja