SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK

Kísérletek otthon gyermekeknek - A tűz

Családinet [cikkei] - 2010-10-22
Sorozatunk második részében játsszunk egy kicsit a tűzzel. Minden gyermek szeret "tüzeskedni", most ezt bátran megtehetik, persze szülői felügyelettel.

Kísérletezéskor a következőkre fontos figyelni:

  • A kísérleteknél mindig legyen egy felnőtt jelen!
  • A gyertya alatt feltétlenül legyen valamilyen nem éghető alátét, és a biztonság kedvéért legyen elérhető közelségben víz is!
  • A kísérlet az adott kísérlet leírásának figyelmes elolvasásával kezdődjön!
  • A kísérletezésre használt asztalon csak a szükséges eszközök maradjanak rajta!
  • Az utasításokat nyugodtan, és átgondoltan kell végrehajtani, pontosan követve a leírást!
  • A kísérletezés közben nem szabad enni, mert az elvonja a figyelmet!
  • Akinek hosszú a haja, az kösse össze!
  • A kísérlethez az utána történő tisztítás, takarítás és elpakolás is hozzátartozik!

1. Mi ég a gyertyán?
 
tuzSzükséges eszközök
1 gyertya tartóban, 1 szál kanóc, 1 szál hurkapálca az izzításhoz, 1 doboz gyufa, tűzálló alátét.
 
Eljárás
Próbáljátok közvetlenül a viaszt meggyújtani! Mi történik? Próbáljatok meggyújtani egy kis darab kanócot, ami külön van a gyertyától! Mi történik?
Most gyújtsátok meg a gyertyában lévő kanócot! Legalább fél percig égessétek, hogy cseppfolyóssá olvadjon a viasz. Fújjátok el a gyertyát! Gyújtsátok meg a hurkapálcát, tartsátok a végét a gőzölgő viasz fölé - de ne a kanóc közelében!
 
Megfigyelés
A viasz és a kanóc önmagában nem gyullad meg. A gyertya viszont égni kezd, amikor a gőzölgő viasz fölé tartjuk a hurkapálcát, akkor is, ha nem érintkezik a kanóccal. A láng átkerül a hurkapálcáról a kanócra.
 
Magyarázat
A gyertyának az égéshez oxigén mellett a viaszra is szüksége van. Amikor meggyújtjuk a kanócot, az felforrósítja a viaszt és folyékony lesz. A kanóc összesodort pamutszálakból készült, a hajszálcsövesség elvén egészen a végéig felszívja a folyékony viaszt. Ezt az égő kanóc tovább forrósítja és elgőzölögteti. A kanóc körüli lángot a levegő oxigénjével keveredett égő viaszgőz képezi. A hurkapálcáról azért kerül át a parázs a kanócra, mert a viasz gőze az oxigénnel keveredve gyúlékony elegyet alkot.

 
2. Egy gyertyának két lángja - Miért sötétebb a belsejében a gyertyaláng?
 
tuzSzükséges eszközök
1 gyertya tartóban, 1 facsipesz, 1 fél cm átmérőjű fémcsövecske, 1 doboz gyufa, tűzálló alátét.
 
Eljárás
Gyújtsátok meg a gyertyát! Alaposan szemléljétek meg a lángját, írjátok le, hol sötét, hol világos a színe. Ezután fogjátok meg a cső felső végét a facsipesszel, a másik végét pedig tartsátok a gyertyaláng közepébe. A csőből fehér gőz fog felszállni. Hogy meggyőződjünk, milyen gőz is ez, próbáljátok meggyújtani a gyufával.
 
Megfigyelés
A fehér gőz nem más, mint a gyertyaviasz gőze, mely a gyufával meggyújtható.
 
Magyarázat
A gyertyaláng a közepe felé sötétebb. Itt is megtalálható a viasz gőze, azonban ez nem ég, mert a gyertyaláng belsejében nincs elegendő oxigén.

 
3. A gyertya lángjának vizsgálata fogpiszkálóval, avagy hol a legforróbb a gyertyaláng
 
tuzSzükséges eszközök
1 gyertya tartóban, 1 szál fogpiszkáló, 1 doboz gyufa, tűzálló alátét.
 
Eljárás
Gyújtsátok meg a gyertyát! A fogpiszkálót vízszintes irányban tartsátok bele a lángba, ott ahol mind a sötét, mind a világos zóna megtalálható, majd mozgassátok kissé a láng belsejében. Ezután nézzétek meg a fogpiszkálót. Hol van jobban elszenesedve és mit jelent ez?
 
Megfigyelés
A fogpiszkáló kissé megpörkölődött. Az a része, ami a láng külső területébe ért, jobban elszenesedett, mint a közepe felé.
 
Magyarázat
A megégett fogpiszkálónak azért kevésbé égett a középső része, mert a láng közepében alacsonyabb a hőmérséklet. Már az előző kísérletben láthattuk, hogy a láng közepén nincs elegendő oxigén a viaszgőz égéséhez.

 
4. Gyertyaoltás többféleképpen, avagy hogyan olthatunk el egy gyertyát?

tűzSzükséges eszközök
Néhány teamécses, 3 különböző nagyságú pohár, 1 pohár tele vízzel, 1 doboz gyufa, tűzálló alátét.
 
Eljárás
Gyújtsatok meg egy mécsest és találgassatok, hogyan lehetne eloltani! Valószínűleg ilyen válaszok lesznek: fújjuk el, öntsük le vízzel… Ezután próbáljátok ki az ötleteket!
Most gyújtsatok meg 3 mécsest, és mindegyiket borítsátok le egy-egy pohárral. Mi történik?
 
Megfigyelés
Elfújásra, lelocsolásra elalszik a gyertya. A mécsesek a pohár alatt is kialszanak, ám később. Minél nagyobb a pohár, annál tovább maradnak égve. Égés közben megfigyelhető, hogy kissé bepárásodik a pohár oldala.
 
Magyarázat
A gyertya égését a levegő oxigénje teszi lehetővé. Amikor ez elfogy, elalszik a mécses. Nagyobb pohárban több oxigén van, ezért ég tovább. A páralecsapódás azért keletkezik a pohár oldalán, mert a viasz égésekor a széndioxid mellett víz is képződik. A mécsest azért lehet eloltani a vízzel, mert ezzel lehűtjük a lángot. A vízgőz pedig megakadályozza, hogy további oxigénnel érintkezzen a gyertya lángja.
Miért alszik el a gyertya, ha elfújjuk? A gyertya égéséhez az oxigénen kívül szükség van a viaszra is. A kanóc lángja felforrósítja a viaszt, amely cseppfolyóssá válik. A kanócot pamutszálakból sodorják, ez pedig felszívja a viaszt. A láng hatására elgőzölög és az oxigénnel keveredve széndioxiddá és vízzé ég el. Amikor elfújunk egy gyertyát, eloszlik és lehűl a gőzzé vált viasz, így megszűnik az égési folyamat. 

 
5. Tűzoltóhab házilag!
 
tűzSzükséges eszközök
1 teamécses, 1 magasabb szélű kisebb edény, 1 pohár, 1 kiskanál sütőpor (szódabikarbóna, nátrium-hidrogénkarbonát), ecet (ecetsav-oldat), 1 doboz gyufa. 
 
Eljárás
Gyújtsátok meg a mécsest, egy pohár aljára tegyetek 1 púpos teáskanál sütőport, vagy szódabikarbónát, majd öntsétek le ecettel! A keverék pezsegve erősen habzani fog. Tartsátok a poharat kissé megdöntve az égő mécses fölé, közben vigyázzatok, a láng ne érje az üveget, és ne ömöljön ki a folyadék!
 
Megfigyelés
A láng elalszik.
 
Magyarázat
Az ecetsav és a sütőporban lévő nátrium-hidrokarbonát, reakcióba lépnek egymással, széndioxid keletkezik. Ez a gáz nehezebb a levegőnél, ezért a pohár alján marad. Amikor ferdén a mécses fölé tartjuk a poharat, „kifolyik” belőle. A láng azért alszik el, mert a széndioxid elzárja a levegőtől a lángot.
 
Kapcsolódó cikkeink:
(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)

LEGOLVASOTTABB

Három gyerek tűnt el Szigetszentmiklósról

A szigetszentmiklósi rendőrök a lakosság segítségét kérik három gyermek eltűnésének felkutatásában.

Epekövesek, figyelem! Íme a gasztroenterológus ünnepi tanácsai

Az ünnepi időszakban tömegesen jelentkeznek a sürgősségi ellátásban az epekólikás betegek. Dr. Pászthory Erzsébet, a Gasztroenterológiai Központ gasztroenterológus, belgyógyász szakorvosa szerint, ha valaki már átélt ilyen rohamot, az soha nem felejti el; megfelelő kezelés híján pedig bármikor újra jelentkezhetnek a tünetek, és akár súlyosabb szövődményeket is okozhatnak a kövek.

Óriási a korai felismerés jelentősége a nőgyógyászati daganatoknál is

A daganatos betegségek korai felismerése sok esetben élet-halál kérdése lehet, de legalábbis meghatározza a kezelés lehetőségeit. Így van ez a nőgyógyászati daganatok esetében is: minél korábban sikerül felismerni a betegséget, annál jobbak lehetnek a kilátások. Dr. Hernádi Balázs, a Nőgyógyászati Központ szülész-nőgyógyásza, a nőgyógyászati onkológia specialistája elmagyarázta, mikor, kinek és milyen vizsgálatok szükségesek az időben történő diagnosztizáláshoz.

Újévi fogadalom: 2025-ben ne hagyjuk ki a „nagyrutin” vizsgálatot!

Huszonegy éves kor fölött rizikófaktorok, tünetek hiányában legalább öt évente, krónikus betegség, idős életkor esetén évente javasolt a laborvizsgálat, amely fényt deríthet a tartós fáradékonyság, sápadtság, szem alatti sötét karikák, ingerlékenység, hajhullás, gyors hízás vagy fogyás, haspuffadás, bőrproblémák, véres vizelet vagy széklet hátterében húzódó problémákra is. Mindez azért fontos, mert az időben felfedezett betegségek, nagyobb hatékonysággal gyógyíthatók - mondja dr. Torzsa Péter, a Semmelweis Egyetem Családorvosi Tanszékének vezetője.

A herecsavarodás okai, tünetei és kezelése - az újszülöttek és a kamaszok nagyobb veszélyben vannak

A herecsavarodás (heretorzió vagy torsio testis) egy ritka, de súlyos állapot, amely leginkább újszülötteknél és a serdülés korai szakaszában járó fiúknál fordul elő, de bármely életkorban kialakulhat. A probléma a herekocsány megcsavarodásával jár, amely a herék vérellátását gátolja. Ez kezelés nélkül a here elhalásához is vezethet.

© 2004-2022 Családi Háló Közhasznú Alapítvány - minden jog fenntartva.
Ügynökségi értékesítési  képviselet: Adaptive Media
ADATVÉDELMI BEÁLLÍTÁSOK
A szerkesztő ajánlja