SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK

A kamaszoknak is kell az alvás!

Kókai Kata [cikkei] - 2007-09-17
Az alvás születésünktől öreg korunkig elengedhetetlen fontosságú. Kellő mennyiségű alvás hiányában testi épségünket, egészségünket is kockáztatjuk.
Sok fiatal felnőtt megfeledkezik arról milyen fontos szerepet játszik életében az alvás. Nem egyszer az ingerültség, az immunrendszer gyengesége, s számtalan baleset is az alváshiányra vezethető vissza. Az iskola korai kelést igényel, a tanulás fárasztó, s persze a barátokra is időt kell szakítani.

A hétvégi alvás nem elég

A tinik olykor megfeledkeznek arról, hogy szervezetük tűrőképessége véges. Hétközben az iskola miatt korán kelnek, s a barátokkal való találkozók, a rengeteg tanulás mellett csak későn kerülnek ágyba. Igyekeznek hétvégi hosszú alvásokkal bepótolni a hét többi napján kimaradt alvást, de ez korántsem elegendő a szervezet megfelelő egyensúlyának fenntartásához.

A pubertás korban történő változásoknak köszönhetően csak később kezdődik meg a melatonin termelése, így a tinédzsereknél később jelentkezik a fáradtságérzet, az álmosság, mint a felnőtteknél. S mivel később kerülnek ágyba, a reggeli ébredés is problémát okoz. Ennek ellenére fontos egy fix napirend kialakítása, mely nem hátráltatja mindennapos teendői elvégzésében, ugyanakkor az elegendő alvást is biztosítja.

A kialvatlanság veszélyes is lehet

A fáradt ember reakcióideje sokkal hosszabb, mint kipihent társáé. Nem egyszer vezetett már balesethez a kialvatlanság, hiszen szervezetünk energiatartaléka is véges. A kamaszok többségénél főként iskolai problémákat okoz- a rendszeres reggeli késések, az órán történő alvás nem csak a tanárok ellenszenvét váltja ki, de a diákot is hátráltatja a tanagyag megértésében.


Később a jogosítvánnyal rendelkező diákok számára jelent nagy veszélyforrást a kialvatlanság. A megnövekedett reakcióidő miatt nehezebben kerüli el a balesetveszélyes helyzeteket. A szülők számára természetesen nehéz feladat egy kamasz meggyőzése arról, mennyire fontos a kipihentség, az elegendő alvás, mégis, néhány (a gyermek számára talán szívtelennek tűnő) korlátozással segíthetik gyermekük pihenését:

- Magyarázzuk el gyermekünknek az alvás fontosságát. Világosítsuk fel az alváshiány veszélyeiről, a balesetveszélyről, illetve a szervezetre gyakorolt káros hatásairól egyaránt.
- Elalvás előtt legalább egy órával kapcsoljuk ki az összes zajos készüléket (tv, számítógép, rádió), a csend segíthet a könnyebb elalvásban.
- Szoktassuk rá gyermekeinket, hogy hétvégén is csak 1-2 órával aludjanak tovább, mint hétköznap, így megszokják, hogy nem lehet két nap alatt bepótolni az egész hetes kialvatlanságot. Előbb-utóbb meg kell szoknia az időben történő lefekvést.
- Bíztassuk gyermekünket minden nap egy kevés testmozgásra. A délutáni torna sokat segíthet abban, hogy "időben elálmosodjon", s eleget aludjon.
- Mindenképpen szoktassuk le a koffeintartalmú italokról, vagy legalábbis korlátozzuk ezek fogyasztását. A délután, illetve este elfogyasztott koffein csökkentheti az álmosságérzetet.
- Tanítsuk meg gyermekeinket olyan relaxációs gyakorlatokra, mely által könnyebben megismerik testük jelzéseit.

A kamaszkor jellegzetesen az önfejűség és makacsság korszaka. Ezek az első szárnypróbálgatások, mielőtt a gyermek véglegesen felnőtté válik. Ennek ellenére (vagy éppen emiatt) mindennél fontosabb, hogy a szülő jó irányba terelje gyermekét. Az alvás nem csupán �szükséges rossz�, ahogyan azt a tinik gondolják. Fontos szerepet játszik a megfelelő fejlődésben, s mindennapi életünkben. Amennyiben ezt sikerül megértetni gyermekünkkel, sok terhet vehetünk le válláról!
(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)

LEGOLVASOTTABB

Három gyerek tűnt el Szigetszentmiklósról

A szigetszentmiklósi rendőrök a lakosság segítségét kérik három gyermek eltűnésének felkutatásában.

Epekövesek, figyelem! Íme a gasztroenterológus ünnepi tanácsai

Az ünnepi időszakban tömegesen jelentkeznek a sürgősségi ellátásban az epekólikás betegek. Dr. Pászthory Erzsébet, a Gasztroenterológiai Központ gasztroenterológus, belgyógyász szakorvosa szerint, ha valaki már átélt ilyen rohamot, az soha nem felejti el; megfelelő kezelés híján pedig bármikor újra jelentkezhetnek a tünetek, és akár súlyosabb szövődményeket is okozhatnak a kövek.

Elmúlhat-e magától a pánikbetegség?

A pánikbetegséggel nehéz együtt élni, különösen, ha úgy érezzük, kicsúszik a kezeink közül a kontroll a rohamok kapcsán. Érdemes-e arra várni, hogy majd "magától" elmúlik a nehézség? Egyáltalán léteznek-e olyan eszközök, amelyekkel elősegíthetjük a javulást? Mikor és miért érdemes orvoshoz fordulni? Dr. Veres Andrea főorvos, a Pszichiátriai Központ pszichiátere adott választ a kérdésekre.

Óriási a korai felismerés jelentősége a nőgyógyászati daganatoknál is

A daganatos betegségek korai felismerése sok esetben élet-halál kérdése lehet, de legalábbis meghatározza a kezelés lehetőségeit. Így van ez a nőgyógyászati daganatok esetében is: minél korábban sikerül felismerni a betegséget, annál jobbak lehetnek a kilátások. Dr. Hernádi Balázs, a Nőgyógyászati Központ szülész-nőgyógyásza, a nőgyógyászati onkológia specialistája elmagyarázta, mikor, kinek és milyen vizsgálatok szükségesek az időben történő diagnosztizáláshoz.

Mit tehetünk, ha folyamatosan romlik a gyermekünk szeme?

A gyermekek látása világszerte egyre rosszabb, és ennek egyik egyértelmű oka a képernyő előtt töltött idő növekedése. Egy globális tanulmány szerint az utóbbi években egyre több gyermeknél jelentkezik miópia, más néven rövidlátás.

© 2004-2022 Családi Háló Közhasznú Alapítvány - minden jog fenntartva.
Ügynökségi értékesítési  képviselet: Adaptive Media
ADATVÉDELMI BEÁLLÍTÁSOK
A szerkesztő ajánlja