SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORBABA-MAMA HÍRLEVELEKFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK

Tanuljunk együtt-színek, számok, betűk

Kókai Kata [cikkei] - 2007-02-01
A gyermekek kíváncsisága kielégíthetetlen. Nincs olyan apró tárgy, vagy hang, ami ne keltené fel érdeklődésüket.
Tanuljunk együtt-színek, számok, betűk

Aki már nevelt gyermeket, bizonyára csodálattal figyelte, milyen hamar, milyen nagy tudást el tud sajátítani a gyermek. Amikor megszületik egy baba, még el sem tudjuk képzelni, hogy önállóan gondoskodjon magáról, vagy éppen szavakat tanuljon. Utólag visszagondolva azonban láthatjuk, hogy ez az apró, kedves kis gyermek egy év alatt több dolgot tanul meg, mint az elkövetkező hosszú évek alatt.

Elsajátítja a beszéd, a járás, az érzelem és az igények kifejezésének módját, egyre több dolog memorizálódik kis fejében, s végül szinte teljesen önálló lesz. A tanulás folyamatában pedig nem csak kíváncsisága, de mi, szülők is segíthetjük, játékos módszerekkel.

Játékos tanulás

Egy kisgyermek még nem alkalmas a tanulásra. Legalábbis nem a hagyományos értelemben. Nem érünk el vele semmit, ha egyetlen könyvvel próbáljuk lekötni figyelmét, hiszen őt minden érdekli - az is amit már látott, és az is, amit még nem. Mindent szeretne megérinteni, mindenről szeretné megtudni, mire is jó.

A tanulás számára relatív fogalom. Mindent megjegyez, amit hall, de szándékosan nem kényszeríthetjük rá, hogy éppen mit tanuljon meg.

Hogyan tanítsuk meg, mi mit jelent?

A legjobb módszer a játék és természetesen az, hogy követjük gyermekeink igényeit. Ha megfog egy tárgyat, amit még nem látott, mondjuk meg neki a nevét. Akár mutathatunk több hasonló tárgyat is, hogy a szó és az értelme is rögzüljön. Hasonlóképpen járhatunk el a színekkel is. Bár a kisgyermek még nem ismeri a tárgyak leírására alkalmas szavakat, és olykor saját kis nyelvén próbálja azt leírni, megmagyarázni, egy kis segítséggel mindent könnyen megtanulhat.

A színek közötti különbségtétel sem egyszerű feladat. Azonban könnyen megtaníthatjuk gyermekünknek egy egyszerű játékkal. Terítsünk le különböző színű terítőket a földre, majd keressünk azonos színű játékokat. A kékeket tegyük a kék terítőre, a zöldet a zöldre, és így tovább. Közben mondjuk ki hangosan a színeket, hogy a gyermek ne csak a színek közötti különbséget vegye észre, de a színek nevét is megtanulja.

Betű- és színtanulás játékosan

A betűket megtanulni nem nehéz, hiszen rengeteg olyan játékot lehet már kapni, mely segít az abc elsajátításában. Használhatunk olyan játékkockákat, amiken betűk vannak, vagy akár mi magunk is készíthetünk hasonlókat. Fontos, hogy a gyermek minden betűt valamihez társítani tudjon, ezért legjobb, ha a kedvenc, általa ismert játékokhoz, emberekhez társítjuk azokat. Például: a mint anyu, b mint baba, c mint cica. Játszhatunk betűfelismerő játékot. Mondjunk egy szót, melyet a gyermek ismer, az ő feladata pedig, hogy megkeresse azt a betűkockát, amelyen a kezdőbetű szerepel. Ezzel a játékos módszerrel könnyen megismeri a betűket.

Kérjük, támogasd munkánkat!

Ha szeretsz minket olvasni, ha csaltunk már mosolyt az arcodra, ha segített már neked valamelyik szakértõnk, vagy ha egyszerûen Te is fontosnak tartod, amit csinálunk, kérjük, támogasd munkánkat!

Banki átutalással:
Magnet Bank 16200106-11697987
Kedvezményezett: Családi Háló Közhasznú Alapítvány
Közlemény: Média támogatás

Vagy bankkártyás fizetés Simplepay-el az alábbi gombra kattintva:

 

(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)

LEGOLVASOTTABB

Életét vesztette Sallai Nóra ötéves kisfia az autóbaleset következtében

Életét vesztette Sallai Nóra ötéves kisfia az autóbaleset következtében

Szeptember 27-én történt a súlyos karambol, melyben Sallai Nóra színésznő és kisfia életveszélyes sérüléseket szenvedett - azóta kórházban ápolták őket. A szörnyű baleset mára azonban felfoghatatlan tragédiává változott.
Október 2024-ben is a látás hónapja

Október 2024-ben is a látás hónapja

A látás hónapját minden évben megrendezik világszerte, így Magyarországon is. A látás hónapjának kezdetben elsősorban az optikai látásjavítás (szemüveg- és kontaktlencse-viselés) volt a fő témája. Az évek során azonban a látás, elsősorban a látásélesség megőrzésének és javításának figyelemfelhívó hónapja lett. Professzor Dr. Holló Gáborral, a Szemészeti Központ vezetőjével, glaukóma specialistájával a mai alkalommal a 2024. évben is aktuális látásmegőrzéséről és az éleslátást leginkább veszélyeztető betegségekről, valamint ezek korai felismeréséről beszélgettünk.
Minden ultrafeldolgozott élelmiszer káros? A dietetikus válaszol

Minden ultrafeldolgozott élelmiszer káros? A dietetikus válaszol

Egyre többet hallani az ultrafeldolgozott élelmiszerek veszélyeiről, a tájékozottabbak egyenesen a szív-érrendszer legnagyobb ellenségeinek tekintik azokat. Ugyanakkor érdemes tudni, hogy ezek az élelmiszerek nem mind ugyanolyan feldolgozással készülnek, és bizonyos típusaik akár még csökkenthetik is a kardiológiai kockázatokat. Czakó Bettina, a Kardioközpont dietetikusa, okleveles táplálkozástudományi szakember MSc egy új elemzés kapcsán beszélt a témáról.
Csúnyán köhög a gyermek: mi a teendő?

Csúnyán köhög a gyermek: mi a teendő?

"Csúnyán köhög" - panaszolják aggódva a szülők, amikor náthás és napok óta köhögő gyermekeikkel felkeresik az orvost. Dr. Mezei Györgyi, a Tüdőközpont gyermektüdőgyógyász, allergológus és klinikai immunológus szakorvosa arra hívja fel a figyelmet, hogy a vírusfertőzésekkel együtt járó köhögés 3-4 hétig is fennállhat.
Mennyit tudunk a szem egészségéről?

Mennyit tudunk a szem egészségéről?

Legtöbben jobban félünk a látásvesztéstől, mint a rák, a stroke, a szívbetegség és más súlyos betegségek kialakulásától, legalábbis erre mutatnak rá különböző nemzetközi tanulmányok. Bár azt feltételezzük, hogy jól ismerjük a jó látás megőrzéséhez szükséges tudnivalókat, valójában a többségnek csekély a tudása ezen a területen. Ez az ismerethiány pedig növeli egy-egy szembetegség kialakulásának kockázatát.
A szerkesztő ajánlja