SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK

Agresszív mesék birodalmában

Kókai Kata [cikkei] - 2007-01-23
Nem egy anyuka figyeli aggódva gyermekét, miközben a tv-ben zajló csatajeleneteket lesi. Nem, nem az akciófilmekről, hanem a mesékről van szó.

Hová lett Hókuszpók a balul elsült törp-írtási kísérletekkel? És hová tűnt a mi kedves kockás fülű nyuszink? Régi idők régi meséi, ahogyan most mondják, elavultak. Ehelyett kaptunk egy csomó robotot szuperfegyverrel, verekedő kislányokat, népirtó fegyvereket. Ma ezt nézik a gyerekek. A szülőkben pedig okkal merül fel a kérdés, vajon árthat-e gyermekeinknek a már meséket is átfogó agresszivitás?

A mai mesék nagy része ugyanolyan karikát érdemelne, mint az akciófilmek, legalábbis szülői felügyelet nélkül biztosan nem tesz jót a gyermek fejlődésének. Ugyanezt elmondhatjuk a filmek korhatár jelzéseiről is, hiszen néha meglepő és érthetetlen módon kapnak tizenkettes karikát olyan filmek, melyek megtekintését jobb érzésű szülő akár 14 éves gyermekének is megtiltaná.


Hazánkban is agresszívak a gyermekek?

A gyermekek egyetlen hátránya, hogy kevés tapasztalattal rendelkeznek, s legkevésbé sincsen kialakult értékrendjük a jó vagy rossz mivoltáról. A mesék pedig, akárcsak minden más a környezetükben, kihatással van fejlődésükre. A legártatlanabb, legkedvesebb gyermek is könnyen agresszívvá válhat, ha kizárólag a televízióról vesz mintát.

Nemrégen a hírekben hallhattunk egy megdöbbentő esetről: tizenéves gyermekek csoportosan ütötték tanárukat, hogy a táblához kihívott osztálytársat "megmentsék". Vajon ez az eset csak a szülők hibája? Vajon a szülőktől látták a gyermekek ezt a viselkedést? Szinte kizárt, hogy a sok agresszivitás, melyet ma már a mesék közvetítenek, ne játszana szerepet a hasonló viselkedésben.


Mese és magyarázat

A mai mesék többsége történetét és cselekményét tekintve is leginkább egy akciófilmre emlékeztet. Ugyanakkor korhatár nélkül megtekinthető, szemben a felnőttek számára készülő akciófilmekkel. De vajon miért gondolják, hogy az emberi szereplőkkel forgatott akciófilm károsabb, mint a megrajzolt történetek? A gyermekek számára a mesevilág is szinte egyenlő a való élettel. Hisznek a télapóban, a Pindúr pandúrokban, s számukra a mesehősök alkotják a példaképet.


A mesék többsége önmagában nem hatna károsan a személyiségfejlődésre, ha lenne egy szülő, aki magyarázatot adna a cselekményre, s megértetné gyermekével, hogy a verekedés, a szuperfegyverekkel való lődözés egyáltalán nem követendő példa. A szülők azonban elfoglaltak, s szinte lehetetlen elkerülni, hogy a gyermek legalább egyszer egyedül megnézzen egy hasonló mesét.


Mit tehetünk?

A legjobb megoldás az lenne, ha gyermekeinket távol tartanánk minden agresszív műsortól, de természetesen ez szinte lehetetlen, hiszen mai rohanó világunkban a szülőknek a gyermeknevelés mellett számtalan más feladata is van. Köztes megoldás lehet, ha nagyobb gyermekeinknek megtanítjuk az olvasás szeretetét, s hasznos könyvekkel lepjük meg őket. A kisebbek számára pedig az internetes hangos mesék, illetve a gondosak megválogatott mese dvd-k és videó kazetták lehetnek hasznosak.

Fotó: www.foter.com

(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)

LEGOLVASOTTABB

Három gyerek tűnt el Szigetszentmiklósról

A szigetszentmiklósi rendőrök a lakosság segítségét kérik három gyermek eltűnésének felkutatásában.

Epekövesek, figyelem! Íme a gasztroenterológus ünnepi tanácsai

Az ünnepi időszakban tömegesen jelentkeznek a sürgősségi ellátásban az epekólikás betegek. Dr. Pászthory Erzsébet, a Gasztroenterológiai Központ gasztroenterológus, belgyógyász szakorvosa szerint, ha valaki már átélt ilyen rohamot, az soha nem felejti el; megfelelő kezelés híján pedig bármikor újra jelentkezhetnek a tünetek, és akár súlyosabb szövődményeket is okozhatnak a kövek.

Elmúlhat-e magától a pánikbetegség?

A pánikbetegséggel nehéz együtt élni, különösen, ha úgy érezzük, kicsúszik a kezeink közül a kontroll a rohamok kapcsán. Érdemes-e arra várni, hogy majd "magától" elmúlik a nehézség? Egyáltalán léteznek-e olyan eszközök, amelyekkel elősegíthetjük a javulást? Mikor és miért érdemes orvoshoz fordulni? Dr. Veres Andrea főorvos, a Pszichiátriai Központ pszichiátere adott választ a kérdésekre.

Óriási a korai felismerés jelentősége a nőgyógyászati daganatoknál is

A daganatos betegségek korai felismerése sok esetben élet-halál kérdése lehet, de legalábbis meghatározza a kezelés lehetőségeit. Így van ez a nőgyógyászati daganatok esetében is: minél korábban sikerül felismerni a betegséget, annál jobbak lehetnek a kilátások. Dr. Hernádi Balázs, a Nőgyógyászati Központ szülész-nőgyógyásza, a nőgyógyászati onkológia specialistája elmagyarázta, mikor, kinek és milyen vizsgálatok szükségesek az időben történő diagnosztizáláshoz.

Újévi fogadalom: 2025-ben ne hagyjuk ki a „nagyrutin” vizsgálatot!

Huszonegy éves kor fölött rizikófaktorok, tünetek hiányában legalább öt évente, krónikus betegség, idős életkor esetén évente javasolt a laborvizsgálat, amely fényt deríthet a tartós fáradékonyság, sápadtság, szem alatti sötét karikák, ingerlékenység, hajhullás, gyors hízás vagy fogyás, haspuffadás, bőrproblémák, véres vizelet vagy széklet hátterében húzódó problémákra is. Mindez azért fontos, mert az időben felfedezett betegségek, nagyobb hatékonysággal gyógyíthatók - mondja dr. Torzsa Péter, a Semmelweis Egyetem Családorvosi Tanszékének vezetője.

© 2004-2022 Családi Háló Közhasznú Alapítvány - minden jog fenntartva.
Ügynökségi értékesítési  képviselet: Adaptive Media
ADATVÉDELMI BEÁLLÍTÁSOK
A szerkesztő ajánlja