Agresszív mesék birodalmában
Hová lett Hókuszpók a balul elsült törp-írtási kísérletekkel? És hová tűnt a mi kedves kockás fülű nyuszink? Régi idők régi meséi, ahogyan most mondják, elavultak. Ehelyett kaptunk egy csomó robotot szuperfegyverrel, verekedő kislányokat, népirtó fegyvereket. Ma ezt nézik a gyerekek. A szülőkben pedig okkal merül fel a kérdés, vajon árthat-e gyermekeinknek a már meséket is átfogó agresszivitás?
A mai mesék nagy része ugyanolyan karikát érdemelne, mint az akciófilmek, legalábbis szülői felügyelet nélkül biztosan nem tesz jót a gyermek fejlődésének. Ugyanezt elmondhatjuk a filmek korhatár jelzéseiről is, hiszen néha meglepő és érthetetlen módon kapnak tizenkettes karikát olyan filmek, melyek megtekintését jobb érzésű szülő akár 14 éves gyermekének is megtiltaná.
Hazánkban is agresszívak a gyermekek?
A gyermekek egyetlen hátránya, hogy kevés tapasztalattal rendelkeznek, s legkevésbé sincsen kialakult értékrendjük a jó vagy rossz mivoltáról. A mesék pedig, akárcsak minden más a környezetükben, kihatással van fejlődésükre. A legártatlanabb, legkedvesebb gyermek is könnyen agresszívvá válhat, ha kizárólag a televízióról vesz mintát.
Nemrégen a hírekben hallhattunk egy megdöbbentő esetről: tizenéves gyermekek csoportosan ütötték tanárukat, hogy a táblához kihívott osztálytársat "megmentsék". Vajon ez az eset csak a szülők hibája? Vajon a szülőktől látták a gyermekek ezt a viselkedést? Szinte kizárt, hogy a sok agresszivitás, melyet ma már a mesék közvetítenek, ne játszana szerepet a hasonló viselkedésben.
Mese és magyarázat
A mai mesék többsége történetét és cselekményét tekintve is leginkább egy akciófilmre emlékeztet. Ugyanakkor korhatár nélkül megtekinthető, szemben a felnőttek számára készülő akciófilmekkel. De vajon miért gondolják, hogy az emberi szereplőkkel forgatott akciófilm károsabb, mint a megrajzolt történetek? A gyermekek számára a mesevilág is szinte egyenlő a való élettel. Hisznek a télapóban, a Pindúr pandúrokban, s számukra a mesehősök alkotják a példaképet.
A mesék többsége önmagában nem hatna károsan a személyiségfejlődésre, ha lenne egy szülő, aki magyarázatot adna a cselekményre, s megértetné gyermekével, hogy a verekedés, a szuperfegyverekkel való lődözés egyáltalán nem követendő példa. A szülők azonban elfoglaltak, s szinte lehetetlen elkerülni, hogy a gyermek legalább egyszer egyedül megnézzen egy hasonló mesét.
Mit tehetünk?
A legjobb megoldás az lenne, ha gyermekeinket távol tartanánk minden agresszív műsortól, de természetesen ez szinte lehetetlen, hiszen mai rohanó világunkban a szülőknek a gyermeknevelés mellett számtalan más feladata is van. Köztes megoldás lehet, ha nagyobb gyermekeinknek megtanítjuk az olvasás szeretetét, s hasznos könyvekkel lepjük meg őket. A kisebbek számára pedig az internetes hangos mesék, illetve a gondosak megválogatott mese dvd-k és videó kazetták lehetnek hasznosak.
Fotó: www.foter.com
Közösségi hozzászólások: