Játék orvosi utasításra
Nem ritka, hogy a hajtás már egészen fiatalon, óvodás korban kezdődik. A kötelező foglalkozások után még táncolni, játékos nyelvi foglalkozásokra, vagy épp tornázni cipeljük a 4-5 éves gyermekeket. A folyamat természetesen az iskoláskort elérve sem lassul, ekkor a délutáni programok köre tovább bővül a tanulásban felzárkóztató, kiegészítő órákkal.
Szülőként persze mindig, mindenben a legjobbat szeretnénk nyújtani gyermekeink számára, s valljuk be, korunk igen magas követelményeivel szemben úgy érezzük, semmit sem lehet elég korán elkezdeni ahhoz, hogy gyermekünk a későbbiekben minden területen megállja helyét.
Az American Academy of Pediatrics (AAP) gyermekorvosi szervezet új kiadványában azonban épp a különböző programok, óvodai, iskolai foglalkozások során keletkező stressz levezetése és a nélkülözhetetlen napi kikapcsolódás végett hívja fel a figyelmet a gyermek számára elengedhetetlenül fontos szabadidő és játék biztosítására.
Biztosan sokat hallottunk már a játék kiemelt szerepéről a gyermek fejlődésében. Számára ugyanis ez egy biztos forrása a feszültségek levezetésének. Gyakori, hogy a mindennapi eseményeket otthon, a kedvenc babákkal, bábukkal, vagy épp autókkal újra, s újra eljátssza, s ez megkönnyebbülés hoz számára.
Nem utolsó sorban pedig szülőként a gyermek játékába bekapcsolódva, vagy megfigyelve azt lehetőségünk nyílik gyermekünk ki nem mondott gondolatainak megértésére, a benne élő félelmek, örömök megismerésére.
A ma népszerű játékok mellett azonban fontos, hogy teret engedjünk a hagyományos játékszereknek is, melyek kiválóan alkalmasak a gyermek képzelőerejének működtetésére. Ilyenek a babák, az építőkockák, az elnyűhetetlen lego. Mindenképpen fontos, hogy ezek a gyermek mindennapjaiban kiegészítsék az olyan passzív játékformákat, mint amilyenek például a számítógépes játékok.
Lehetőség szerint válasszunk a gyermek szociális és érzelmi fejlődését elősegítő játékokat.
Játékok kiválasztásánál törekedjünk azok variálhatóságára, vegyük figyelembe a gyermek nemét, egyéniségét, érdeklődési köreit is, s ne mindig az éppen aktuális legnépszerűbb darabot vásároljuk meg.
Szintén bánjunk kritikusan a játékok dobozán található jelzővel, ne dőljünk be a “szuper gyermekeket fejlesztő” játékoknak.
A lényeg, hogy törekedjünk az egészséges egyensúly kialakítására. A gyermek számára egyenlő arányban biztosítsunk időt iskolán kívüli képzésekre, s nyugodt kikapcsolódásra, játékra is.
A hír alapjául a “Doctor\'s Orders: Kids Should Play More” cikk szolgált.
Kérjük, támogasd munkánkat!
Ha szeretsz minket olvasni, ha csaltunk már mosolyt az arcodra, ha segített már neked valamelyik szakértõnk, vagy ha egyszerûen Te is fontosnak tartod, amit csinálunk, kérjük, támogasd munkánkat!
Banki átutalással:
Magnet Bank 16200106-11697987
Kedvezményezett: Családi Háló Közhasznú Alapítvány
Közlemény: Média támogatás
Vagy bankkártyás fizetés Simplepay-el az alábbi gombra kattintva:
Közösségi hozzászólások: