SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK

A gyerekek megszégyenítése az iskolában

Családinet [cikkei] - 2024-11-28
Egy a közösségi médiában megosztott fénykép újra ráirányította a figyelmet a gyerekek megszégyenítésének gyakorlatára az iskolákban. A képen egy gyerek ellenőrzőjében ez a mondat olvasható: "Anyukám és apukám! Viselkedésemmel szégyent hoztam rátok és az iskolámra. Én szaladgáltam." Az ilyen jellegű megszégyenítés komoly hatással lehet a gyermek önértékelésére és érzelmi fejlődésére.

Megszégyenítés az iskolában

Rengeteg csodálatos pedagógus dolgozik az iskolákban - ha visszagondolsz a gyerekkorodra, vagy megnézed a gyerekeid mostani tanárait, bizonyára te is fel tudsz sorolni jó pár nevet.

Vannak azonban olyanok is, akiknek nem szabadna tanítani - és valószínűleg te is találkoztál már ilyen személlyel is.

"Nem baj az, hogy ha valaki belátja azt, hogy ő nem alkalmas arra, hogy a gyereklélekkel, gyerekekkel foglalkozzon, nem kötelező mindenkinek"

- mondta el az Alma együttes frontembere, Buda Gábor egy videójában, melyben az említett beírással kapcsolatban osztotta meg a gondolatait és személyes gyerekkori történeteit.
 


 

Amikor egy tanár arra kényszerít egy gyereket, hogy egy ilyen szégyenteljes mondatot írjon le, az megalázó és pszichológiailag káros élmény lehet számára. A helyzetét tovább súlyosbíthatja az a tény, hogy a szégyen kinyilvánítására kényszerítik, ami nemcsak az adott helyzetben él meg fájdalmasan, hanem hosszú távú hatással is lehet az önértékelésére és a tanárokba, felnőttekbe vetett bizalmára.
 

Hogy érezhette magát, amikor ezt kellett írnia az ellenőrzőjébe?

Valószínűleg félelmet, bűntudatot és szorongást érzett a helyzet során.

Mivel a szégyenérzet az egyik legintenzívebb negatív érzelem, a gyerek érezhette azt, hogy ő maga rossz, és nem pusztán egy hibát követett el. Ezzel az önbizalmában és identitásában is kárt okozhatott a helyzet.

A szaladgálás egy pillanatnyi hiba, de a tanár által sugallt következmény – a család és az iskola megszégyenítése – aránytalan érzelmi terhet ró a gyerekre. Ez a „büntetés” túlmutathatott az eredeti cselekedet jelentőségén, és a kellemetlen élmény mélyen rögződhetett a gyerekben.

Egy ilyen helyzetben a gyerek azt érezheti, hogy tényleg csalódást okozott mind a családjának, mind az iskolájának, ami fokozza az elszigeteltséget és az önbizalomvesztést. Mivel a gyerekeknél az önértékelés még fejlődőben van, egy ilyen erős negatív élmény tartósan hatással lehet az önképükre.

 

   OLVASD EL EZT IS:   


 

Mit okozhat a megszégyenítés hosszú távon?

A megszégyenítés, amelyet gyakran fegyelmezési eszközként használnak, mély sebeket okozhat. Kutatások szerint az érzelmi bántalmazás, például a nyilvános megszégyenítés, hosszú távú hatással lehet a gyerekek önbizalmára és a felnőttkori kapcsolataikra. Az ilyen helyzetekben a gyerek nemcsak az adott viselkedésének negatív következményeit tanulja meg, hanem azt is, hogy ő maga „rossz” vagy „méltatlan”. A következőket élheti át a gyerek:

Csökkenő önértékelés: A gyerek azt tanulhatja meg, hogy a hibáiért nem pusztán felelősséget kell vállalnia, hanem szégyenkeznie kell, ami károsíthatja az önbecsülését.

Bizalmatlanság a tanárokkal és felnőttekkel szemben: Ha egy tanár megszégyeníti, nehezebben fogja elhinni, hogy a felnőttek érte vannak, és kevésbé meri majd megosztani problémáit.

Félelem az iskolai környezettől: Egy ilyen helyzet után szorongással gondolhat az iskolára, ami az általános tanulási motivációját és teljesítményét is befolyásolhatja.

Rossz minta a konfliktuskezelésre: Ha a gyerek azt látja, hogy a megszégyenítés elfogadott viselkedés, később ő maga is alkalmazhatja másokon, például osztálytársain.

Az iskolákban alkalmazott megszégyenítés nemcsak az érintett diákok számára okozhat problémát, hanem rombolja az osztály légkörét is. A megszégyenített gyerekek gyakran visszahúzódóbbá válnak, és nehezebben tudnak részt venni az iskolai közösség életében. Ezenkívül a többiek számára is negatív példát mutathat, hiszen az érzelmi bántalmazás normalizálódhat.
 

Mit lehet tenni az ilyen helyzetek elkerülésére?

A tanároknak olyan fegyelmezési technikákat kellene alkalmazniuk, amelyek nem járnak megszégyenítéssel. Az empátia, a párbeszéd és a hibák tanulságként való kezelése sokkal hatékonyabb és kevésbé káros. Az iskolai pszichológusok és szakemberek szerepe is kulcsfontosságú az ilyen helyzetek megelőzésében, valamint a tanárok képzésében.

Az oktatásban dolgozók és a szülők is sokat tehetnek azért, hogy megelőzzék a megszégyenítés gyakorlatát. Néhány fontos lépés:

Empatikus kommunikáció: A gyermekek viselkedését inkább megértéssel és párbeszéddel kell kezelni. A tanárok példát mutathatnak az érzelmek megfelelő kezelésében.
Pozitív fegyelmezési technikák alkalmazása: Az úgynevezett megoldásfókuszú módszerek segítenek a gyerekeknek felismerni a hibáikat, anélkül hogy rombolnák az önértékelésüket.
Érzelmi intelligencia fejlesztése: A tantervbe integrált érzelmi és szociális készségeket fejlesztő programok segíthetnek abban, hogy a gyerekek jobban megértsék egymást és magukat.
 

   EZ IS ÉRDEKELHET:   


A szülők szerepe

A szülőknek fontos, hogy odafigyeljenek gyermekük jeleire: például változik-e a magatartásuk vagy az iskolához való hozzáállásuk. Ha egy gyerek megszégyenítést él át, érdemes biztonságos környezetben beszélgetni vele erről, és jelezni a problémát az iskola felé.

A gyerekek megszégyenítése nem hatékony nevelési eszköz, és jelentős károkat okozhat az érzelmi fejlődésükben. Az iskolák és a családok közös felelőssége, hogy a gyerekek támogató, biztonságos környezetben nőjenek fel, ahol hibáikból tanulhatnak, anélkül hogy szégyenérzetet kellene átélniük. A pozitív nevelési módszerek és az empatikus kommunikáció kulcsfontosságúak ebben a folyamatban.

(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)
Hozzászólások

LEGOLVASOTTABB

Szamárköhögésem velőt rázó története

Légútjaimat általában békés hámszövet fedi, aminek a felszínén levő kis csillók segítenek kisöprögetni onnan a kórokozókat. Akkoriban éppen egy közönséges megfázással küzdöttem, orrfolyással, enyhe köhögéssel, amivel úgy véltem, a munkám megszakítása nélkül megbirkózom. Azonban a kór alattomos módon dolgozva elkezdett toxinokat gyártani, melyek észrevétlenül megtapadtak a csillós szöveten, méreganyagokat bocsájtottak ki rá, míg egy sűrű, ragadós váladék képződött és a légútjaim beszűkültek. Mindebből annyit érzékeltem, hogy nem kapok levegőt.

Drámai ugrás 2024-ben: terjed a rendkívül fertőző szamárköhögés

A szamárköhögés (pertussis) egy rendkívül fertőző, bakteriális eredetű betegség, amelyet a Bordetella pertussis nevű baktérium okoz. Legfőképpen a légutakat érinti, és minden korosztályt veszélyeztet, de különösen a csecsemőkre jelent nagy kockázatot. Az elmúlt évekhez képest Magyarországon drámaian nőtt az esetek száma, így fontos, hogy minden szülő tisztában legyen a tünetekkel, a megelőzéssel és a kezelési lehetőségekkel.

Epekövesek, figyelem! Íme a gasztroenterológus ünnepi tanácsai

Az ünnepi időszakban tömegesen jelentkeznek a sürgősségi ellátásban az epekólikás betegek. Dr. Pászthory Erzsébet, a Gasztroenterológiai Központ gasztroenterológus, belgyógyász szakorvosa szerint, ha valaki már átélt ilyen rohamot, az soha nem felejti el; megfelelő kezelés híján pedig bármikor újra jelentkezhetnek a tünetek, és akár súlyosabb szövődményeket is okozhatnak a kövek.

Tovább bővült és frissült a Semmelweis HELP alkalmazás

Új funkciókkal bővült és frissült a Semmelweis Egyetem ingyenes tünetellenőrző alkalmazása, a Semmelweis HELP. A fejlesztéseknek köszönhetően ezentúl önállóan is kereshető az alkalmazásban elérhető 740 betegség, sérülés és állapot tüneteinek enyhítésére és az egyéb teendőkre vonatkozó tudásanyag. Emellett a felhasználói visszajelzések nyomán egyértelműbbé vált a profilok létrehozása, módosítása. A Semmelweis HELP-nek jelenleg már több mint 229 ezer felhasználója van, nekik az új funkciók eléréshez elég csak frissíteniük az alkalmazást.

Személyre szabott fogtisztító eszközökkel hatékonyabban előzhetők meg a fogágybetegségek

Rendszeres fogmosás és nem megfelelő méretű, helytelenül alkalmazott fogköztisztító használata mellett is kialakulhat fogínygyulladás és fogágybetegség - derül ki a Semmelweis Egyetem tanulmányából. Személyre szabott szájhigiénés eszközök használatával és megfelelő betegedukációval azonban elkerülhetők, s akár visszafordíthatók a fenti folyamatok, és a szájüreg egészsége hosszú távon megőrizhető.

© 2004-2022 Családi Háló Közhasznú Alapítvány - minden jog fenntartva.
Ügynökségi értékesítési  képviselet: Adaptive Media
ADATVÉDELMI BEÁLLÍTÁSOK
A szerkesztő ajánlja