SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEKHÚSVÉT

Okos döntés tiltani a gyereket az okos eszközöktől?

Családinet [cikkei] - 2024-06-05
 [X]

Az elmúlt években a digitális eszközök valósággal átvették az uralmat, és már szinte mindent a telefonunkon és a számítógépünkön intézünk. Nem véletlen, hogy a gyermekek már néhány éves korukban jobban kezelik a különböző kütyüket, mint az idősebbek többsége. Azonban okos döntés tiltani őket a technológia vívmányaitól, vagy engedjük szabadon használni a telefonokat és egyéb készülékeket? Alábbi cikkünkben pontosan ennek járunk utána!

Milyen gondokat okozhat az okos eszközök használata a gyerekek körében?

Ha visszagondolunk a gyerekkorunkra, minden bizonnyal mesekönyvek és hagyományos játékok, illetve a szabadban töltött programok jutnak az eszünkbe. Azonban néhány évtized alatt nagyot fordult a világ, hiszen már egyre több gyermek inkább a szobájában foglalja el magát az éppen aktuális számítógépes vagy telefonos játékokkal és alkalmazásokkal. Természetesen ha mi lennénk most gyerekek, akkor lehet, hogy pontosan ugyanezeket a szórakozási formákat részesítenénk előnyben.

A túl sok telefonozás és TV-zés rontja a szociális készségeket

Az okos eszközök használata közben nincsenek személyes interakciók, így a gyerekek nehezebben illeszkedhetnek be az óvodai vagy iskolai társaságba. Ugyanis nem gyakorolják élesben a kommunikációt, nem figyelik meg a testbeszédet, illetve nem alakítanak ki személyes kapcsolatokat a korosztályukkal. Ez később, a felnőtt életben óriási gondokat eredményezhet, hiszen nem feltétlenül tudják majd megfelelően kifejezni magukat.

Az első “kommunikációs tréningek” gyermekkorban kezdődnek, amikor a kicsik megismerik az óvodában a csoporttársaikat, majd az iskolában az osztálytársaikat. Ekkor tanulják meg önmaguktól, hogy hogyan is érdemes a másikhoz szólni, továbbá hogyan kezelhetik megfelelően a konfliktusokat. Sajnos ezt a digitális térben nem lehet elsajátítani, ezért az okos eszközök túlzott használata ezt a veszélyt is magában hordozza.

TIPP: Készségfejlesztő játékok segítségével nagyszerűen fejleszthető a logikai gondolkodás és a memória, illetve a finommotorika és a beszéd is. Hetente legalább 1-2 alkalommal fordítsunk időt a közös játékra, hogy gyermekünk minden téren folyamatosan fejlődjön.

A gyerekek nagyszerű lehetőségektől eshetnek el

Legyen szó focizásról, kirándulásról vagy csak a barátokkal való beszélgetésekről, az okos eszközök miatt ezek a kikapcsolódási formák egyre inkább a háttérbe szorulnak. Így a gyermekünknek még csak esélye sem lehet olyan új dolgokat kipróbálni, amelyek akár életre szóló hobbiként vagy munkaként is szolgálhatnak a jövőben.

Ha van rá lehetőségünk, ismertessünk meg minél több sportágat és szórakozási lehetőséget a kicsikkel. Ha pedig az úszás, a labdarúgás vagy éppen a zenélés megtetszik számukra, akkor írassuk be őket bátran az adott foglalkozásra. Ennek köszönhetően már egészen fiatalon megtanulhatják, hogy a sikerért bizony tenni kell, és a valóságban nem olyan gyorsan jönnek az eredmények, mint a virtuális térben.

Tiltsuk az okos eszközök használatát?

Teljes tiltás helyett inkább korlátozzuk a telefonozás, a számítógépezés és a TV-zés mértékét is. Ezek a szórakozási formák inkább legyenek jutalmak, de ne vegyék át a hagyományos játékok és programok szerepét. Tiltani semmiképp nem érdemes őket, hiszen így a gyermekünk kimaradhat azokból a beszélgetésekből, amelyek alapját pontosan a telefonos játékok vagy a TV-ben látott műsorok adják.

Tanítsuk meg, hogy az okos eszközök kifejezetten hasznosak is lehetnek, ha azokat tanulásra is használjuk. Például a telefonos készségfejlesztő játékok sokat segíthetnek a matematika és a helyesírás gyakorlásában is, viszont az offline mókákról se feledkezzünk meg.

Ugyan a 21. században gőzerővel haladunk a teljes digitalizáció felé, de a “régimódi” játékok és tanulási formák még a mai napig ugyanolyan fontosak a gyermekek számára. Természetesen szülőként dönthetünk az okos kütyük teljes körű tiltása mellett is, azonban az arany középút megtalálása és a mértékletességre való tanítás sokkal többet segíthet.

(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)

LEGOLVASOTTABB

Letartóztatták a holtan talált berekfürdői kisfiú anyját

Elrendelte a bíróság szerdán a holtan talált berekfürdői kisfiú német állampolgárságú anyjának letartóztatását - közölte a Jász-Nagykun-Szolnok Vármegyei Főügyészség az MTI-vel.

Kegyetlen bántalmazás a csepeli technikumban: diákok kínozták meg fiatalabb társukat

Négy 19 éves diák brutális módon bántalmazta 15 éves iskolatársát a csepeli Weiss Manfréd Technikumban. Az eset során a fiút megverték, lekötözték, majd vízzel fojtogatták.

Közeledik a tavasz, gyakoribb a migrén?

A migrénesek pontosan tudják, melyek azok a triggerek, amelyek kiváltják náluk a görcsös fájást. Leggyakrabban bizonyos ételeket, fényt, hangokat, stresszt szokás emlegetni, de sokan vannak, akiket az időjárásváltozás visel meg. Dr. Para Szabolcs, a Neurológiai Központ neurológusa a közeledő tavaszi frontok kapcsán beszélt a migrén kezelési lehetőségeiről.

Tragédia az arizonai tavon: négy hónapos csecsemő hunyt el az extrém hőség miatt

Egy családi hajókirándulás tragédiába torkollott Arizonában, amikor a négy hónapos Tanna Rae Wroblewski életét vesztette a szélsőséges hőmérséklet következtében. Az eset rávilágít a hőség veszélyeire és a megelőzés fontosságára.

A tavaszi UV-sugárzás elleni védekezés fontossága

A tavasz beköszöntével az éghajlat változása mellett a napsugarak intenzitása is fokozatosan növekszik. Bár sokan a nyári hónapokkal társítják az erős napfényt és a lehetséges bőrkárosodást, már a tavasz elején is jelentős UV-sugárzási értékek érhetők el. E blogbejegyzés célja, hogy részletesen ismertesse az UV-sugárzás tudományos hátterét, annak hatását a bőrre és a szemre, valamint bemutassa a megelőző intézkedéseket, amelyekkel elkerülhetjük a hosszú távú károsodásokat.

© 2004-2022 Családi Háló Közhasznú Alapítvány - minden jog fenntartva.
Ügynökségi értékesítési  képviselet: Adaptive Media
ADATVÉDELMI BEÁLLÍTÁSOK
A szerkesztő ajánlja