Okos döntés tiltani a gyereket az okos eszközöktől?
Milyen gondokat okozhat az okos eszközök használata a gyerekek körében?
Ha visszagondolunk a gyerekkorunkra, minden bizonnyal mesekönyvek és hagyományos játékok, illetve a szabadban töltött programok jutnak az eszünkbe. Azonban néhány évtized alatt nagyot fordult a világ, hiszen már egyre több gyermek inkább a szobájában foglalja el magát az éppen aktuális számítógépes vagy telefonos játékokkal és alkalmazásokkal. Természetesen ha mi lennénk most gyerekek, akkor lehet, hogy pontosan ugyanezeket a szórakozási formákat részesítenénk előnyben.
A túl sok telefonozás és TV-zés rontja a szociális készségeket
Az okos eszközök használata közben nincsenek személyes interakciók, így a gyerekek nehezebben illeszkedhetnek be az óvodai vagy iskolai társaságba. Ugyanis nem gyakorolják élesben a kommunikációt, nem figyelik meg a testbeszédet, illetve nem alakítanak ki személyes kapcsolatokat a korosztályukkal. Ez később, a felnőtt életben óriási gondokat eredményezhet, hiszen nem feltétlenül tudják majd megfelelően kifejezni magukat.
Az első “kommunikációs tréningek” gyermekkorban kezdődnek, amikor a kicsik megismerik az óvodában a csoporttársaikat, majd az iskolában az osztálytársaikat. Ekkor tanulják meg önmaguktól, hogy hogyan is érdemes a másikhoz szólni, továbbá hogyan kezelhetik megfelelően a konfliktusokat. Sajnos ezt a digitális térben nem lehet elsajátítani, ezért az okos eszközök túlzott használata ezt a veszélyt is magában hordozza.
TIPP: Készségfejlesztő játékok segítségével nagyszerűen fejleszthető a logikai gondolkodás és a memória, illetve a finommotorika és a beszéd is. Hetente legalább 1-2 alkalommal fordítsunk időt a közös játékra, hogy gyermekünk minden téren folyamatosan fejlődjön.
A gyerekek nagyszerű lehetőségektől eshetnek el
Legyen szó focizásról, kirándulásról vagy csak a barátokkal való beszélgetésekről, az okos eszközök miatt ezek a kikapcsolódási formák egyre inkább a háttérbe szorulnak. Így a gyermekünknek még csak esélye sem lehet olyan új dolgokat kipróbálni, amelyek akár életre szóló hobbiként vagy munkaként is szolgálhatnak a jövőben.
Ha van rá lehetőségünk, ismertessünk meg minél több sportágat és szórakozási lehetőséget a kicsikkel. Ha pedig az úszás, a labdarúgás vagy éppen a zenélés megtetszik számukra, akkor írassuk be őket bátran az adott foglalkozásra. Ennek köszönhetően már egészen fiatalon megtanulhatják, hogy a sikerért bizony tenni kell, és a valóságban nem olyan gyorsan jönnek az eredmények, mint a virtuális térben.
Tiltsuk az okos eszközök használatát?
Teljes tiltás helyett inkább korlátozzuk a telefonozás, a számítógépezés és a TV-zés mértékét is. Ezek a szórakozási formák inkább legyenek jutalmak, de ne vegyék át a hagyományos játékok és programok szerepét. Tiltani semmiképp nem érdemes őket, hiszen így a gyermekünk kimaradhat azokból a beszélgetésekből, amelyek alapját pontosan a telefonos játékok vagy a TV-ben látott műsorok adják.
Tanítsuk meg, hogy az okos eszközök kifejezetten hasznosak is lehetnek, ha azokat tanulásra is használjuk. Például a telefonos készségfejlesztő játékok sokat segíthetnek a matematika és a helyesírás gyakorlásában is, viszont az offline mókákról se feledkezzünk meg.
Ugyan a 21. században gőzerővel haladunk a teljes digitalizáció felé, de a “régimódi” játékok és tanulási formák még a mai napig ugyanolyan fontosak a gyermekek számára. Természetesen szülőként dönthetünk az okos kütyük teljes körű tiltása mellett is, azonban az arany középút megtalálása és a mértékletességre való tanítás sokkal többet segíthet.
Kérjük, támogasd munkánkat!
Ha szeretsz minket olvasni, ha csaltunk már mosolyt az arcodra, ha segített már neked valamelyik szakértõnk, vagy ha egyszerûen Te is fontosnak tartod, amit csinálunk, kérjük, támogasd munkánkat!
Banki átutalással:
Magnet Bank 16200106-11697987
Kedvezményezett: Családi Háló Közhasznú Alapítvány
Közlemény: Média támogatás
Vagy bankkártyás fizetés Simplepay-el az alábbi gombra kattintva:
Közösségi hozzászólások: