SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK

Négy szakembertől egy képzésen korai intervenció témában

Családinet [cikkei] - 2022-11-16
Szakemberek jelentkezhetnek a Vadaskert Alapítványnál hiánypótló, akkreditált online képzésre, melynek fő témája a korai fejlesztés. Az előadások témakörei között megtalálható az autizmus, az ADHD, a szenzorosság, de szerepelni fog a korai traumás stressz okozta tünetjellemzők és az ADHD hasonlóságainak újszerű és izgalmas kérdése is. Az előadók az elméleti háttér mellet konkrét, elérhető, a gyakorlatban alkalmazható eszközöket is bemutatnak.

Dr. Szerző Nelli, Hendrich Barbara, Gráf Rózsa, Palotai Szilvia

Az autizmusban érintett gyerekek számára bemutatásra kerülő Early Start Denver Model miben nyújthat segítséget?

Dr. Szerző Nelli

​Az Early Start Denver Model egy, már hazánkban is elérhető, evidencia alapú viselkedésterápia, 12-60 hónapos korú autizmusban érintett gyermekek számára. A módszer előnyei közé tartozik, hogy játékos helyzetekben fejleszti a gyermek szociális-kommunikációs, kognitív, motorikus és önellátási képességeit. A szülőt a fejlesztési folyamatban ko-terapeutaként kezeli, mellyel a szülői kompetenciaérzést is javítja, továbbá erősíti a biztonságos kötődést. Az ESDM nagyban elősegíti a fejlesztett gyermekek verbális és adaptív készségeit, javítja a funkcionalitást, az érintett családokat jobb életminőséghez juttatva. (Dr. Szerző Nelli)

Egyre gyakoribb téma a Szenzoros Feldolgozási Zavar és bizonyos gyerekpszichiátriai tünetegyüttesek közös megjelenése.

Az integráció folyamatában a központi idegrendszer az érzékszerveinkből (tapintás, látás, hallás, ízlelés, szaglás, egyensúly) származó információkat dolgozza fel.

Akinél megfelelő a szenzoros integráció feldolgozása, az megfelelően módon fog reagálni a környezetére, míg egy szenzoros feldolgozási zavarban szenvedő gyermek bizonyos ingereket akár támadásként is érzékelhet, és nem a környezet által „elvárt” módon fog reagálni. Amikor pedig ezek a gyerekek fejjel lefelé forognak és állandó hintázásra vágynak az könnyen összetéveszthető az ADHD-ra jellemző hiperaktivitással. A különbségekről (ADHD, szenzorosság vagy mindkettő?), a fejlesztésről és gyakorlati példákról is beszélünk.

Hendrich Barbara

A kora gyermekkori trauma hogyan függ össze az ADHD-val?

A trauma, a stressz és az ADHD összefüggnek egymással; éppen ezért kiemelten fontos, hogy a traumával kapcsolatos szűréseket is figyelembe vegyék a vizsgálatokon. Kulcsfontosságú annak megértése, hogy a trauma hogyan hat az ADHD tünetekre de még fontosabb, hogy a korai traumát átélt gyerekek hasonló tüneteket mutatnak mint az ADHD-val diagnosztizált gyermekek. A trauma súlyosbítja az ADHD tüneteket, viszont az ADHD növeli a traumának kitettség kockázatát is. A képzés röviden vázolja azt is,  hogy a trauma, a stressz milyen változásokat idéz elő a fejlődő agyban. (Hendrich Barbara)
 

A játékok tematikus bemutatása a részképességek fejlesztésére is kitér a képzés?

Igen, ebben egyedi a képzés. Az általunk bemutatott játékok tematikusan összeállított, a különböző részképességeket célzó - a fejlesztésben általunk használt eszközök. Egy-egy eszköz több féle fejlesztési lehetőségét igyekszünk bemutatni, meghatározva a célként kitűzött fejlesztési célokat, területeket.

Palotai Szilvia

Miért fontos?

A játék a kisgyermek fő tevékenysége. A fejlesztő foglalkozásokon az életkori sajátosságokat figyelembe véve tervezi meg a szakember a foglalkozást, amely a korai életszakaszban egyértelműen a játékosságra épül. A környező világot a gyermek játéktevékenységein keresztül ismeri meg, az ingereket e tevékenységen keresztül dolgozza fel. A jó játék fejleszti a gondolkodást, kreativitást is. (Gráf Rózsa és Palotai Szilvia)

Gráf Rózsa

A két napos online képzés időpontja: 2022. november 18. péntek délután és november 19. szombat délelőtt.

 

További információ és jelentkezés a Vadaskert Alapítvány/ képzések weboldalán:
https://vk-m.hu/rendezvenyek/korai-intervencio-es-az-autizmus-korai-tunetei-es-fejlesztese-2-modul-gyakorlat/

Nyitókép: Patrick Fore képe az unsplash.com-on

(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)

LEGOLVASOTTABB

Három gyerek tűnt el Szigetszentmiklósról

A szigetszentmiklósi rendőrök a lakosság segítségét kérik három gyermek eltűnésének felkutatásában.

Epekövesek, figyelem! Íme a gasztroenterológus ünnepi tanácsai

Az ünnepi időszakban tömegesen jelentkeznek a sürgősségi ellátásban az epekólikás betegek. Dr. Pászthory Erzsébet, a Gasztroenterológiai Központ gasztroenterológus, belgyógyász szakorvosa szerint, ha valaki már átélt ilyen rohamot, az soha nem felejti el; megfelelő kezelés híján pedig bármikor újra jelentkezhetnek a tünetek, és akár súlyosabb szövődményeket is okozhatnak a kövek.

Óriási a korai felismerés jelentősége a nőgyógyászati daganatoknál is

A daganatos betegségek korai felismerése sok esetben élet-halál kérdése lehet, de legalábbis meghatározza a kezelés lehetőségeit. Így van ez a nőgyógyászati daganatok esetében is: minél korábban sikerül felismerni a betegséget, annál jobbak lehetnek a kilátások. Dr. Hernádi Balázs, a Nőgyógyászati Központ szülész-nőgyógyásza, a nőgyógyászati onkológia specialistája elmagyarázta, mikor, kinek és milyen vizsgálatok szükségesek az időben történő diagnosztizáláshoz.

Újévi fogadalom: 2025-ben ne hagyjuk ki a „nagyrutin” vizsgálatot!

Huszonegy éves kor fölött rizikófaktorok, tünetek hiányában legalább öt évente, krónikus betegség, idős életkor esetén évente javasolt a laborvizsgálat, amely fényt deríthet a tartós fáradékonyság, sápadtság, szem alatti sötét karikák, ingerlékenység, hajhullás, gyors hízás vagy fogyás, haspuffadás, bőrproblémák, véres vizelet vagy széklet hátterében húzódó problémákra is. Mindez azért fontos, mert az időben felfedezett betegségek, nagyobb hatékonysággal gyógyíthatók - mondja dr. Torzsa Péter, a Semmelweis Egyetem Családorvosi Tanszékének vezetője.

Elmúlhat-e magától a pánikbetegség?

A pánikbetegséggel nehéz együtt élni, különösen, ha úgy érezzük, kicsúszik a kezeink közül a kontroll a rohamok kapcsán. Érdemes-e arra várni, hogy majd "magától" elmúlik a nehézség? Egyáltalán léteznek-e olyan eszközök, amelyekkel elősegíthetjük a javulást? Mikor és miért érdemes orvoshoz fordulni? Dr. Veres Andrea főorvos, a Pszichiátriai Központ pszichiátere adott választ a kérdésekre.

© 2004-2022 Családi Háló Közhasznú Alapítvány - minden jog fenntartva.
Ügynökségi értékesítési  képviselet: Adaptive Media
ADATVÉDELMI BEÁLLÍTÁSOK
A szerkesztő ajánlja