SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK

Így készítsd fel gyermeked szervezetét az iskolakezdésre

Családinet [cikkei] - 2022-08-15
Még néhány hét van a nyári szünetből, a gyerekek szervezetét azonban nem árt időben elkezdeni felkészíteni a közösségi létre. Tanévkezdéskor ugyanis nemcsak a napirendjük változik meg teljesen, de egyszerre többféle kórokozóval is szembe találja magát immunrendszerük. A kicsik testét és lelkét többféleképpen is erősíthetjük - ezeket szedte most csokorba a gyermekegészségügy elkötelezett támogatója, a K&H gyógyvarázs.

A gyerekek szervezete az első 10-12 évben edződik meg, így a felső tagozatosoknál már kevesebb megbetegedésre számíthatunk, az óvodásoknak és kisiskolásoknak viszont komoly kihívást jelenthet szeptemberben a nagyobb közösségbe való visszatérés a számukra még új  bacilusok és vírusok miatt. „A tanév több családban indulhat betegszabadsággal, hiszen a kicsik szervezete nagyobb mennyiségű kórokozóval találkozik egyszerre” – fejti ki Horváth Magyary Voljè Nóra, a K&H gyógyvarázs zsűritagja. „Megfelelő szülői odafigyeléssel azonban megerősíthetjük gyermekeink immunrendszerét annyira, hogy az hatékonyan visszaverhesse a támadásokat. A kicsiket nemcsak testileg, de lelkileg is érdemes felkészíteni az iskolára, és ezt tanácsos fokozatosan, már most, augusztus közepén elkezdeni. Néhány egyszerű dolgot betartva sikeresen felvértezhetjük csemetéinket a tanévkezdésre.”

Fokozatosan zárjuk le a nyarat

Nyáron az iskolai menetrendhez képest akár több órával is elcsúszhat a napi ritmus, így ajánlott már augusztus utolsó heteiben fokozatosan visszaszokni a korai keléshez és lefekvéshez. A gyerekek szervezetét ugyanis nagyon megterheli, ha ez a váltás hirtelen, egyik napról a másikra történik szeptemberben. A kielégítő pihenés az immmunrendszer egészséges működését is segíti, erre pedig nekünk, szülőknek kell figyelni. Bár este 8-kor még világos van, ne szervezzünk már olyan programot, ami sokáig elhúzódik, kezdjük el időben az esti rituálét, hogy a nagyobbak is legkésőbb 9-ig ágyba kerüljenek.

Tekintsünk előre pozitívan

Lelkileg is kezdjünk elbúcsúzni a nyártól, tekintsünk vissza a legszebb pillanatokra, válogassuk ki a fényképeket, csináljunk albumot, rajzolják le legkedvesebb emléküket. Beszélgessünk arról, mennyi jó élmény várja őket az iskolában, vegyük fel a kapcsolatot a sulis barátokkal, így jobban ráhangolódhatnak az iskolára. A mentális egészségre a tanévkezdés után is figyeljünk, a minőségi együtt töltött idő nemcsak a kicsik, de a felnőttek lelkének és ellenálló képességének is jót tesz. A nyáron gyakori mókázásokat szeptemberben is folytassuk!

Kezdjük el felturbózni az immunrendszert

A gyerekek nyáron kevésbé vannak zárt térben egyszerre sok emberrel, így amikor újra bekerülnek egy többszáz fős intézménybe, immunrendszerük hirtelen többféle kórokozóval is találkozhat rövid idő alatt. Szervezetüket ezért már a nyár végefelé hasznos felkészíteni a közösségi léthez, hiszen a vitamin- és ásványianyag-raktáraknak időre van szüksége a feltöltődéshez. Az őszi időszakban főként az A-, C- és E-vitaminokra, illetve cinkre és szelénre lehet szükség az immunrendszer erősítéséhez. De érdemes kikérni háziorvos vagy patikus véleményét, hiszen ez nagyban függhet a gyermek korától és étkezési szokásaitól (vegetáriánus, ételérzékeny stb.). Igyekezzünk minél több friss, nyers szezonális gyümölcsöt és zöldséget adni csemeténknek. Nyár végén még széles skálából választhatunk, és az idénygyümölcsök tápanyag- és vitamintartalma jóval magasabb, mint a félig éretten leszedett, távolról szállított áruké. A zöldségek és gyümölcsök rosttartalma a bélflórának is jót tesz, amit probiotikus baktériumokat tartalmazó, erjesztett ételekkel (tejtermékek, savanyú káposzta) még tovább erősíthetünk.

Gondoljuk át az őszi ruhatárat

Készüljünk fel a hirtelen megváltozó időjárásra is, hiszen szeptemberben akár 15 fok eltérés is lehet a reggeli és délutáni időszak között. Ráadásul egyik napról a másikra is jelentősen megváltozhat a hőmérséklet. A legjobb, ha gyerekeink rétegesen öltöznek fel, így alkalmazkodni tudnak a hőingadozáshoz, és a megfázás, vagy épp a kimelegedés elkerülhető. Gondoljuk át gyermekeink ruhatárát, és szerezzük be időben azokat a ruhadarabokat, amikre 10 fokban, esős időben szüksége lesz, mert könnyen lehet, hogy akár már az ősz első napjain beköszönt a hűvös idő.

(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)

LEGOLVASOTTABB

Három gyerek tűnt el Szigetszentmiklósról

A szigetszentmiklósi rendőrök a lakosság segítségét kérik három gyermek eltűnésének felkutatásában.

Epekövesek, figyelem! Íme a gasztroenterológus ünnepi tanácsai

Az ünnepi időszakban tömegesen jelentkeznek a sürgősségi ellátásban az epekólikás betegek. Dr. Pászthory Erzsébet, a Gasztroenterológiai Központ gasztroenterológus, belgyógyász szakorvosa szerint, ha valaki már átélt ilyen rohamot, az soha nem felejti el; megfelelő kezelés híján pedig bármikor újra jelentkezhetnek a tünetek, és akár súlyosabb szövődményeket is okozhatnak a kövek.

Óriási a korai felismerés jelentősége a nőgyógyászati daganatoknál is

A daganatos betegségek korai felismerése sok esetben élet-halál kérdése lehet, de legalábbis meghatározza a kezelés lehetőségeit. Így van ez a nőgyógyászati daganatok esetében is: minél korábban sikerül felismerni a betegséget, annál jobbak lehetnek a kilátások. Dr. Hernádi Balázs, a Nőgyógyászati Központ szülész-nőgyógyásza, a nőgyógyászati onkológia specialistája elmagyarázta, mikor, kinek és milyen vizsgálatok szükségesek az időben történő diagnosztizáláshoz.

Újévi fogadalom: 2025-ben ne hagyjuk ki a „nagyrutin” vizsgálatot!

Huszonegy éves kor fölött rizikófaktorok, tünetek hiányában legalább öt évente, krónikus betegség, idős életkor esetén évente javasolt a laborvizsgálat, amely fényt deríthet a tartós fáradékonyság, sápadtság, szem alatti sötét karikák, ingerlékenység, hajhullás, gyors hízás vagy fogyás, haspuffadás, bőrproblémák, véres vizelet vagy széklet hátterében húzódó problémákra is. Mindez azért fontos, mert az időben felfedezett betegségek, nagyobb hatékonysággal gyógyíthatók - mondja dr. Torzsa Péter, a Semmelweis Egyetem Családorvosi Tanszékének vezetője.

A herecsavarodás okai, tünetei és kezelése - az újszülöttek és a kamaszok nagyobb veszélyben vannak

A herecsavarodás (heretorzió vagy torsio testis) egy ritka, de súlyos állapot, amely leginkább újszülötteknél és a serdülés korai szakaszában járó fiúknál fordul elő, de bármely életkorban kialakulhat. A probléma a herekocsány megcsavarodásával jár, amely a herék vérellátását gátolja. Ez kezelés nélkül a here elhalásához is vezethet.

© 2004-2022 Családi Háló Közhasznú Alapítvány - minden jog fenntartva.
Ügynökségi értékesítési  képviselet: Adaptive Media
ADATVÉDELMI BEÁLLÍTÁSOK
A szerkesztő ajánlja