SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK

Nárcisztikus a gyerekem? - Ismerd fel a jeleket!

Tóth Nikolett [cikkei] - 2022-02-07
Egyik gyerek sem születik nárcisztikusnak: a szülők viselkedése nagyban befolyásolja a kicsik önértékelését. A túlzó dicséret, a túl sok kritika, sőt a túlféltés is előidézhet nárcizmusra emlékeztető személyiségjegyeket.

Milyen a nárcisztikus gyerek?

Fontos kiemelni, hogy 18 év alatt senkire sem mondják, hogy nárcisztikus, kizárólag fiatal felnőttkortól diagnosztizálják ezt a személyiségzavart. Vannak azonban olyan jelek, amelyek figyelmeztethetnek, hogy gyerekünk ebbe az irányba halad. Ezek pedig a következők:

  • hiányzik belőle az empátia,
  • folyamatos dicséretet vár el másoktól,
  • nem bírja a kritikát: gyakori, hogy a szülők burokban nevelik, és úgy tesznek, mintha a gyerekük sosem hibázna. Másokra is rászólnak, hogy ne kritizálják a kicsit, így ő azt hiszi, hogy mindent jól csinál, tökéletes.
  • mindig győzni akar, és ezért képes bármit megtenni,
  • mindenért másokat hibáztat,
  • nem tud együttműködni másokkal,
  • rendszeresen gúnyolódik, bánt, kritizál másokat,
  • tévedhetetlennek tartja magát,
  • felsőbbrendűnek érzi magát a többi gyerekhez képest.

Szakemberek szerint óvodáskorban teljesen természetes, ha a gyerek önközpontú, és még nem érti, hogy mások szükségletei éppolyan fontosak, mint a sajátjai. De kamaszkorban is előtérbe kerül az én, ebben az időszakban szintén természetes, ha a kamasz csak magával foglalkozik, hiszen ilyenkor fejtegeti azt, hogy ki is ő valójában és mit akar a világtól. Idővel azonban ennek az önközpontúságnak, ami a normális fejlődési folyamat része, csökkennie kell, hogy kialakulhasson egy egészséges önbecsülés.

Nárcisztikus szülő gyereke

Nagyon gyakran azért vesz fel ilyen személyiségjegyeket a kicsi, mert valamelyik szülőjén is azt látja, hogy felsőbbrendűnek érzi magát másoknál. Az első lépés tehát az önvizsgálat, ha aggasztó jeleket fedezünk fel gyermekünkön.
 

Gyakori szülői hibák

A nárcisztikus személyiségzavar nem örökölhető, ellenben a szülők viselkedése nagyban befolyásolja a gyerek önbecsülését.

Könnyen kialakulhatnak a nárcizmusra emlékeztető személyiségjegyek a gyerekeknél, ha:

  1. a szülő is nárcisztikus, azaz magát különlegesnek, tévedhetetlennek, felsőbbrendűnek gondolja. Ilyenkor a gyerek, mivel utánzás útján tanul, könnyen eltanulhatja ezt a gondolkodásmódot.
  2. túlzásba visszük a dicséretet. Sok szülő a dicséretet összekeveri a szeretettel, és mindig mindenért megdicséri a gyerekét. Természetes, ha a szülő úgy érzi, hogy az ő gyereke a legjobb, legszebb, legügyesebb. De ha ennek folyton hangot is ad, akkor a gyerek hajlamos lehet arra, hogy felsőbbrendűnek érezze magát a kortársaival szemben, vagyis megjelenhetnek a nárcisztikus személyiségjegyek. Dicséret helyett fontos, hogy megtanuljon hibázni. Így elfogadja majd, hogy vannak dolgok, amik nem sikerülnek, de ez az élet rendje.
  3. túlzásba visszük a kritikát. Ha egy gyereket sosem dicsérnek, ellenben folyton kritizálnak, és minden apró hibájára ezerszer felhívják a figyelmet, akkor az önbecsülés hiányaként védekezésképp megjelenhet a nárcizmus.
  4. a szülő elhanyagolja gyerekét. Ilyenkor is védekezésképp jelennek meg a nárcisztikus személyiségjegyek.
  5. a szülő bántalmazza a gyerekét.
  6. túlzó elvárásai vannak a szülőnek a gyerekével szemben. Ennek hatására túl alacsonyan vagy túl magasan kezdi el értékelni magát a gyerek.
  7. a szülő túlfélti vagy túlkorlátozza gyerekét. Az ez által kialakuló önbizalomhiányt a gyerek később nárcizmussal kompenzálhatja.
     

nárcisztikus gyerek

Kép: Depositphotos.com
 

Nárcisztikus gyerek "kezelése" - ezt tedd, ha észreveszed az első jeleket

Tanítsd empátiára!

Fontos, hogy megtanuljon együttérezni másokkal, elfogadni, hogy másoknak is vannak szükségleteik, és ezek eltérhetnek az ő igényeitől.

Biztosíts szeretetteljes légkört!

Tanítsd kedvességre, jószívűségre, neveld szeretetben, de figyelj, hogy ne dicsérd túl. Ha valamit jobban tud a kortársainál, attól még nem kell felsőbbrendűnek gondolnod őt és neki sem magát!

Segítsd, hogy egészséges önbecsülése alakulhasson ki!

Ne legyenek túlzó elvárásaid, ne kritizáld sokat és nem kell túlfélteni sem. Ezek ugyanis mind negatív irányba hatnak. A kitartását és az igyekezetét természetesen el kell ismerni.

Hívd fel a figyelmét rá, ha önzőn viselkedik!

Talán ez a legfontosabb. Meg kell értenie, hogy rosszul bánik másokkal, és hogy az miért nem jó. Figyeljétek mások viselkedéseit is, és ítélje meg ő is, hogy mi a helyes és helytelen, ezzel is tanul.

Olvasd el ezt is:

Indexkép: Depositphotos.com

(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)

LEGOLVASOTTABB

Három gyerek tűnt el Szigetszentmiklósról

A szigetszentmiklósi rendőrök a lakosság segítségét kérik három gyermek eltűnésének felkutatásában.

Epekövesek, figyelem! Íme a gasztroenterológus ünnepi tanácsai

Az ünnepi időszakban tömegesen jelentkeznek a sürgősségi ellátásban az epekólikás betegek. Dr. Pászthory Erzsébet, a Gasztroenterológiai Központ gasztroenterológus, belgyógyász szakorvosa szerint, ha valaki már átélt ilyen rohamot, az soha nem felejti el; megfelelő kezelés híján pedig bármikor újra jelentkezhetnek a tünetek, és akár súlyosabb szövődményeket is okozhatnak a kövek.

Elmúlhat-e magától a pánikbetegség?

A pánikbetegséggel nehéz együtt élni, különösen, ha úgy érezzük, kicsúszik a kezeink közül a kontroll a rohamok kapcsán. Érdemes-e arra várni, hogy majd "magától" elmúlik a nehézség? Egyáltalán léteznek-e olyan eszközök, amelyekkel elősegíthetjük a javulást? Mikor és miért érdemes orvoshoz fordulni? Dr. Veres Andrea főorvos, a Pszichiátriai Központ pszichiátere adott választ a kérdésekre.

Óriási a korai felismerés jelentősége a nőgyógyászati daganatoknál is

A daganatos betegségek korai felismerése sok esetben élet-halál kérdése lehet, de legalábbis meghatározza a kezelés lehetőségeit. Így van ez a nőgyógyászati daganatok esetében is: minél korábban sikerül felismerni a betegséget, annál jobbak lehetnek a kilátások. Dr. Hernádi Balázs, a Nőgyógyászati Központ szülész-nőgyógyásza, a nőgyógyászati onkológia specialistája elmagyarázta, mikor, kinek és milyen vizsgálatok szükségesek az időben történő diagnosztizáláshoz.

Mit tehetünk, ha folyamatosan romlik a gyermekünk szeme?

A gyermekek látása világszerte egyre rosszabb, és ennek egyik egyértelmű oka a képernyő előtt töltött idő növekedése. Egy globális tanulmány szerint az utóbbi években egyre több gyermeknél jelentkezik miópia, más néven rövidlátás.

© 2004-2022 Családi Háló Közhasznú Alapítvány - minden jog fenntartva.
Ügynökségi értékesítési  képviselet: Adaptive Media
ADATVÉDELMI BEÁLLÍTÁSOK
A szerkesztő ajánlja