SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEKHÚSVÉT

Nárcisztikus a gyerekem? - Ismerd fel a jeleket!

Tóth Nikolett [cikkei] - 2022-02-07
Egyik gyerek sem születik nárcisztikusnak: a szülők viselkedése nagyban befolyásolja a kicsik önértékelését. A túlzó dicséret, a túl sok kritika, sőt a túlféltés is előidézhet nárcizmusra emlékeztető személyiségjegyeket.

Milyen a nárcisztikus gyerek?

Fontos kiemelni, hogy 18 év alatt senkire sem mondják, hogy nárcisztikus, kizárólag fiatal felnőttkortól diagnosztizálják ezt a személyiségzavart. Vannak azonban olyan jelek, amelyek figyelmeztethetnek, hogy gyerekünk ebbe az irányba halad. Ezek pedig a következők:

  • hiányzik belőle az empátia,
  • folyamatos dicséretet vár el másoktól,
  • nem bírja a kritikát: gyakori, hogy a szülők burokban nevelik, és úgy tesznek, mintha a gyerekük sosem hibázna. Másokra is rászólnak, hogy ne kritizálják a kicsit, így ő azt hiszi, hogy mindent jól csinál, tökéletes.
  • mindig győzni akar, és ezért képes bármit megtenni,
  • mindenért másokat hibáztat,
  • nem tud együttműködni másokkal,
  • rendszeresen gúnyolódik, bánt, kritizál másokat,
  • tévedhetetlennek tartja magát,
  • felsőbbrendűnek érzi magát a többi gyerekhez képest.

Szakemberek szerint óvodáskorban teljesen természetes, ha a gyerek önközpontú, és még nem érti, hogy mások szükségletei éppolyan fontosak, mint a sajátjai. De kamaszkorban is előtérbe kerül az én, ebben az időszakban szintén természetes, ha a kamasz csak magával foglalkozik, hiszen ilyenkor fejtegeti azt, hogy ki is ő valójában és mit akar a világtól. Idővel azonban ennek az önközpontúságnak, ami a normális fejlődési folyamat része, csökkennie kell, hogy kialakulhasson egy egészséges önbecsülés.

Nárcisztikus szülő gyereke

Nagyon gyakran azért vesz fel ilyen személyiségjegyeket a kicsi, mert valamelyik szülőjén is azt látja, hogy felsőbbrendűnek érzi magát másoknál. Az első lépés tehát az önvizsgálat, ha aggasztó jeleket fedezünk fel gyermekünkön.
 

Gyakori szülői hibák

A nárcisztikus személyiségzavar nem örökölhető, ellenben a szülők viselkedése nagyban befolyásolja a gyerek önbecsülését.

Könnyen kialakulhatnak a nárcizmusra emlékeztető személyiségjegyek a gyerekeknél, ha:

  1. a szülő is nárcisztikus, azaz magát különlegesnek, tévedhetetlennek, felsőbbrendűnek gondolja. Ilyenkor a gyerek, mivel utánzás útján tanul, könnyen eltanulhatja ezt a gondolkodásmódot.
  2. túlzásba visszük a dicséretet. Sok szülő a dicséretet összekeveri a szeretettel, és mindig mindenért megdicséri a gyerekét. Természetes, ha a szülő úgy érzi, hogy az ő gyereke a legjobb, legszebb, legügyesebb. De ha ennek folyton hangot is ad, akkor a gyerek hajlamos lehet arra, hogy felsőbbrendűnek érezze magát a kortársaival szemben, vagyis megjelenhetnek a nárcisztikus személyiségjegyek. Dicséret helyett fontos, hogy megtanuljon hibázni. Így elfogadja majd, hogy vannak dolgok, amik nem sikerülnek, de ez az élet rendje.
  3. túlzásba visszük a kritikát. Ha egy gyereket sosem dicsérnek, ellenben folyton kritizálnak, és minden apró hibájára ezerszer felhívják a figyelmet, akkor az önbecsülés hiányaként védekezésképp megjelenhet a nárcizmus.
  4. a szülő elhanyagolja gyerekét. Ilyenkor is védekezésképp jelennek meg a nárcisztikus személyiségjegyek.
  5. a szülő bántalmazza a gyerekét.
  6. túlzó elvárásai vannak a szülőnek a gyerekével szemben. Ennek hatására túl alacsonyan vagy túl magasan kezdi el értékelni magát a gyerek.
  7. a szülő túlfélti vagy túlkorlátozza gyerekét. Az ez által kialakuló önbizalomhiányt a gyerek később nárcizmussal kompenzálhatja.
     

nárcisztikus gyerek

Kép: Depositphotos.com
 

Nárcisztikus gyerek "kezelése" - ezt tedd, ha észreveszed az első jeleket

Tanítsd empátiára!

Fontos, hogy megtanuljon együttérezni másokkal, elfogadni, hogy másoknak is vannak szükségleteik, és ezek eltérhetnek az ő igényeitől.

Biztosíts szeretetteljes légkört!

Tanítsd kedvességre, jószívűségre, neveld szeretetben, de figyelj, hogy ne dicsérd túl. Ha valamit jobban tud a kortársainál, attól még nem kell felsőbbrendűnek gondolnod őt és neki sem magát!

Segítsd, hogy egészséges önbecsülése alakulhasson ki!

Ne legyenek túlzó elvárásaid, ne kritizáld sokat és nem kell túlfélteni sem. Ezek ugyanis mind negatív irányba hatnak. A kitartását és az igyekezetét természetesen el kell ismerni.

Hívd fel a figyelmét rá, ha önzőn viselkedik!

Talán ez a legfontosabb. Meg kell értenie, hogy rosszul bánik másokkal, és hogy az miért nem jó. Figyeljétek mások viselkedéseit is, és ítélje meg ő is, hogy mi a helyes és helytelen, ezzel is tanul.

Olvasd el ezt is:

Indexkép: Depositphotos.com

(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)

LEGOLVASOTTABB

A tavaszi UV-sugárzás elleni védekezés fontossága

A tavasz beköszöntével az éghajlat változása mellett a napsugarak intenzitása is fokozatosan növekszik. Bár sokan a nyári hónapokkal társítják az erős napfényt és a lehetséges bőrkárosodást, már a tavasz elején is jelentős UV-sugárzási értékek érhetők el. E blogbejegyzés célja, hogy részletesen ismertesse az UV-sugárzás tudományos hátterét, annak hatását a bőrre és a szemre, valamint bemutassa a megelőző intézkedéseket, amelyekkel elkerülhetjük a hosszú távú károsodásokat.

Kegyetlen bántalmazás a csepeli technikumban: diákok kínozták meg fiatalabb társukat

Négy 19 éves diák brutális módon bántalmazta 15 éves iskolatársát a csepeli Weiss Manfréd Technikumban. Az eset során a fiút megverték, lekötözték, majd vízzel fojtogatták.

A tartós és egészséges fogyás kulcsa az életmódterápia

Az egészséges fogyáshoz a személyre szabott étrenden és a mozgáson alapuló életmódterápián át vezet az út - mondja dr. Vékony Blanka dietetikus. A Semmelweis Egyetem Egészségtudományi Kar Dietetikai és Táplálkozástudományi Tanszékének tanársegédje kiemeli: az életmódterápiában nem önmagában a fogyáson, hanem a test zsír-izom arányának optimalizálásán van a hangsúly. Emellett itt fontos szempont a fokozatosság és a fenntarthatóság, szemben a divatdiétákkal, amelyek gyors sikerrel kecsegtetnek ugyan, de akár különféle hiánybetegségekhez is vezethetnek.

A rozmaring rejtett ereje: új fegyver lehet az Alzheimer-kór ellen

Egy eddig kevéssé vizsgált vegyület a népszerű fűszernövényben komoly áttörést hozhat a demencia kutatásában.

Azt mondták neki, sosem lehet anya - Egy nő, aki dacolt minden előítélettel

Tonje Grønbeck története inspiráló bizonyítéka annak, hogy az igazi szeretet és kitartás felülírhat minden akadályt. A spinalis muszkuláris atrófiával (SMA) élő nőnek orvosai azt mondták, sosem lehet anya. De ő és párja, Morten, nem hagyták, hogy mások véleménye befolyásolja az életüket. Ma pedig két gyönyörű lány boldog édesanyja.

© 2004-2022 Családi Háló Közhasznú Alapítvány - minden jog fenntartva.
Ügynökségi értékesítési  képviselet: Adaptive Media
ADATVÉDELMI BEÁLLÍTÁSOK
A szerkesztő ajánlja