SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK

Régen jobb volt gyereknek lenni! Vagy mégsem?

Tóth Nikolett [cikkei] - 2021-08-04
Sokan arra panaszkodnak, hogy a mai gyerekek egy túlhajszolt, leterhelt, stresszes világban élnek. Minden percük be van osztva ilyen olyan különórával, fáramászás helyett pedig tv-t néznek, vagy a telefonjukat nyomkodják. Érdemes azonban egy kicsit elgondolkodni azon, hogy milyen lehetett a 20. század elején gyereknek lenni Magyarországon...

A 21. századi gyerekkor, ahol szinte mindenki valamilyen szindrómában szenved

Bár a férfiak sok feladatot átvállalnak a nőtől, mégis nagyon nagy a teher az anyákon, akik egyszerre próbálnak helyt állni a munkában, miközben próbálnak megmaradni anyának és nőnek is, ez a lelki stressz pedig átragad a gyerekekre is.

Ráadásul a szülők már egyre korábban elkezdenek aggódni azon, hogy mi lesz a gyerekből, figyelik a képességeit és kétségbe vannak esve, ha nem tudja két évesen kirakni a 9 darabos kirakót, vagy nem beszél folyékonyan másfél évesen.

”Egyfolytában olyanokon kattog az agyam, hogy aznap eleget hintáztunk-e, baj-e ha ma nem meséltünk neki elalvás előtt, vagy ha például hiába terveztük, nem fért bele a napba, hogy gyurmázzunk vagy rajzoljunk” – mondja Noémi, egy 2 éves kisfiú anyukája.

Janky Béla szociológus szerint ez egyáltalán nem ritka jelenség manapság. Ahogy a helikopterszülőség sem. Ők azok akik mindig a gyerekeik felett ,,lebegnek”, mindentől óvják és féltik őket.

”Vannak olyan óvodák, ahol sorban állnak a szülők, hogy a gyerek bekerülhessen, hiszen már az óvoda meghatározhatja, hogy utána milyen iskolába kerül a gyerek. De gyakori jelenség az is, hogy a szülők jövőbeli iskolához költöznek, akár még a gyerek születése előtt.”


Kép: Depositphotos.com

A szakértő hozzáteszi, hogy az is kifejezetten a mai korra jellemző, hogy egyre fiatalabb életkorban diagnosztizálnak a gyerekeken valamilyen zavart, szindrómát, ebben pedig nagy szerepe van az aggódó anyáknak.

”A játszótereken az anyák beszélgetnek egymás között, és ha valakinek a gyereke még nem beszél 2 évesen, akkor a másik anya készségesen elmondja, hogy az ő kisfia is pontosan így volt, és nemrég állapították meg róla, hogy autista. Az az anya pedig már rohan is valahova szakvéleményért. Amerikában egyébként nagyon korán elkezdik a gyerekek gyógyszeres kezelését is.”
 

Régen nem volt annyi kütyü és akkora lelki teher sem

Ez igaz, volt azonban más. Gyerekmunka, testi fenyítés, korai gyermekhalál, rideg, tekintélyelvű szülő-gyerek kapcsolat és nagyon sok mozaikcsalád a szülők fiatalkori halála miatt.
 

A 20.század eleji gyerekkor

gyerekek ülnek kutyávalFotó: Fortepan / Bejczy Sándor


A falvakban a várandós nők szinte az utolsó pillanatig kemény fizikai munkát végeztek, gyereküket gyakran egy teknő fölött guggolva szülték meg.

”Megvoltak az eszközeik arra, hogy a gyerekeket kordában tartsák, például gödröket ástak és beleállították őket.”

Nagyon korán elkezdték hozzászoktatni őket a munkához, 4-5 éves korukban már libapásztorkodtak, őrizték és etették az állatokat, emellett pedig a mezei munkába is besegítettek, kapáltak, szőlőt kötöztek. A házimunkából is kivették a részüket, a lányok nagyon korán, 10 éves korukra megtanultak főzni. Ennyi idősen álltak napszámba.

”A szülő-gyerek kapcsolat nem volt melegséggel teli, sokkal inkább rideg és tekintélyelvű. Az apa döntött mindenről, ő adott szót a gyerekeknek, és az ételből is a szülők szedtek először, ezzel is mutatva a hierarchiát.”

Városban valamivel könnyebb volt a gyerekeknek, már ami a gyerekmunkát illeti, de a szülő-gyerek kapcsolatot itt is a távolságtartás jellemezte.

”Dajkák gondoskodtak a csecsemőkről, a gyerekek pedig a nevelőjükhöz sokkal jobban kötődtek, mint a szüleikhez. A testi fenyítés bevett szokás volt a családoknál, egy szabály volt, hogy ne idegenek előtt verjék a gyerekeket.”

A gyerekek magázták a szüleiket, és felnőttként is a lekötelezettjeik voltak. A mozaikcsaládok is gyakoriak voltak a 20. század elején, de nem a válás miatt, hanem mert korán meghaltak a szülők.

”Sok árva, félárva gyerek volt, magasabb volt a gyerekhalálozás is.

Azok a dolgok, amikkel ma pszichológushoz megyünk, akkoriban természetesek voltak.”

gyerekek apávalFotó: Fortepan / Hanser Mária


A 20. század második felében lehetett a legjobb gyereknek lenni

A szociológus szerint a második világháború utáni időszakban lehetett a leglazább gyerekkor, amikor a gyerekek felszabadultak a munka alól, de még nem kezdődött el a továbbtanulás miatti nyomás, ami a 21. századra jellemző. Vagyis nem stresszeltek azon, ha a gyerekükből szakmunkás lett.

”Egyre gyerekcentrikusabb lett a világ és ennek egyik példája az, amikor ebben a korban már a gyerek vehetett először ételt az asztalnál. A nőket egyre több gép kezdte el segíteni, de még nem volt mobiltelefon, ami beszippanthatta volna őket, több idő jutott a gyerekre.”


Kép: Fortepan / FSZEK Budapest Gyűjtemény / Sándor György

Indexkép: Fortepan / Lovas Rita

(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)

LEGOLVASOTTABB

"Ez egy csoda, hogy ő itt van" - Gryllus Dorka nem számított rá és észre sem vette, hogy 47 évesen újra babát vár

Gryllus Dorka, a népszerű színésznő őszintén mesélt családi életéről és váratlan terhességéről Kadarkai Endre "Nőszintén" című műsorában. A most 52 éves színésznő elárulta, hogy 47 évesen, amikor már lemondott a gyermekvállalás lehetőségéről, hatalmas meglepetésként érte, hogy ismét babát vár.

Tragédia Győr mellett: Gyógyíthatatlan beteg volt a gyermek, akivel az anyja a vonat elé lépett

Győr közelében, Ménfőcsanak mellett egy 41 éves nő végzetes döntést hozott: péntek este karjában hároméves kisfiával egy száguldó vonat elé lépett. A környékbelieket sokkolta az eset, amelyet egyesek szerint az anya kétségbeesése váltott ki, mivel gyermeke gyógyíthatatlan betegséggel küzdött. Az asszony vélhetően tudatosan választotta ki a helyszínt, ahol a vonatok nagy sebességgel haladnak, és ahol nem maradt esély a túlélésre.

Tragédia Tatabányán: öngyilkos lett egy általános iskolás diák

A rendőrség közigazgatási eljárás keretében nyomozást indított az ügy kivizsgálása érdekében.

Mi történik? Több mint 120 iskolában van bombariadó az országban

Csütörtök reggel bombariadókat jelentettek több budapesti és később vidéki iskolából is, miután fenyegető e-maileket kaptak az intézmények. Az érintett iskolák között vannak csepeli, óbudai és újpesti intézmények, valamint a XVII. kerületi Kőrösi Csoma Sándor Általános Iskola és Gimnázium, illetve a Zrínyi Miklós Általános Iskola is.

Családi tragédia Győr közelében: karján a kisgyermekével lépett a vonat elé egy édesanya

Tragédia történt péntek este Győr-Ménfőcsanak közelében: egy édesanya, karján a gyermekével a vonat elé lépett. Az édesanya azonnal meghalt, a gyermek életéért a gyorsan kiérkező mentők küzdöttek, de nem tudták megmenteni – írja a MÁV-csoport Facebook-oldala.

© 2004-2022 Családi Háló Közhasznú Alapítvány - minden jog fenntartva.
Ügynökségi értékesítési  képviselet: Adaptive Media
ADATVÉDELMI BEÁLLÍTÁSOK
A szerkesztő ajánlja